Наполовина гъба, наполовина машина - такъв биохибрид създадоха американски учени. Той представлява селскостопански робот и ще се използва в земеделието в бъдеще с различни цели, например за наблюдение на екосистемите, информира Agrarheute. 

Културата, с която жена стана предприемач на годината в Германия

В частния университет в Итака, Ню Йорк, се използват електрически сигнали, генерирани от мицела на кралската гъба (Pleurotus eryngii). Това позволява устройствата да бъдат контролирани. Мицелът представлява гъбични нишки, наричани още хифи, които са преплетени под земята. Плодните тела или гъбите излизат от кореновата система.

Такива селскостопански роботи, наполовина гъби и наполовина машини, биха могли да се използват и в морски изследвания, според CNN. 

За да разберем напълно технологията, трябва да напомним, че гъбите не са нито растения, нито животни. Тяхната подземна мрежа е обширна и гъбичният мицел може да достигне изключително далеч. Това, което не е проучено, е дали гъбичните нишки поддържат мрежа като мрежа, обхващаща цялото дърво. Някои видове гъби изпращат електрически сигнали чрез своите гъбични нишки. Импулсите са подобни на тези на мозъчните клетки. Изследователите използват тези сигнали и чувствителността на гъбичките към светлина. Те преобразуват импулсите в цифрови команди за управление. За тази цел нишките на гъбите са свързани с електроди. Изследователите са разработили електрически интерфейс, който интерпретира и обработва сигналите.

Като резултат биохибрид с 5 крака може да се движи или търкаля, задвижван от мицела на гъбите. Задвижването може да бъде стимулирано с ултравиолетова светлина. 

Според изследователите роботите гъби имат голям потенциал. В бъдеще те ще се използват на открито за селскостопански науки или морски изследвания. Работи се и върху това, те да може да се контролират чрез химични стимули. По този начин гъбите роботи ще могат да реагират на замърсявания на въздуха, ще анализират нивото на наторяване на нивите и ливадите, качеството на питейната вода и т.н.
 



Вижте още:

Покривните култури и техните ползи (първа част)

Най-интересните изобретения за агросектора в света

Почвени анализи от полета, прилагащи регенеративно земеделие - вижте резултатите