Годината за всички земеделски производители е сложна, защото беше много сушава, но за биопроизводителите тя е особено тежка, което е сериозно предизвикателство за оцеляване, независимо от перфектния диалог между нас и държавните институции в лицето на ДФ “Земеделие” и Министерство на земеделието и храните”, коментира за Агри.БГ Албена Симеонова, председател на Българска асоциация Биопродукти. 

Обратен завой: Биологичните площи и животни у нас се увеличават (вижте статистика)

По думите на Симеонова учудващо за производителите служебният екип на двете ведомства откликва на повечето проблеми и срещи на биопроизводителите. 
Заради времето обаче голяма част от биологичните производители пострадаха от градушки в началото на годината, през лятото пък върлуваха пожари. 

Една голяма част от биопроизводителите не добиха никаква продукция поради липса на дъждове, други изгубиха продукцията си след градушките. Тези явления засегнаха основно зеленчукопроизводителите. Тогава проблемът беше такъм, че хем трябва да декларираш продукция, а пък ако не декларираш продукция, губиш всичко, а в същото време биопроизводителите не са в списъка за обезщетяване. Има промени в положителна посока, но независимо от това голяма част от колегите пострадаха”, категорична бе Симеонова. 


Тя отбеляза и големият проблем с високопланинските пасища, който все още търси решение. 
“Този въпрос на всяка цена трябва да се реши.

Борим се за здравословно хранене, децата да се хранят със здравословни продукти без пестициди, химия, ГМО, а всъщност се прави всичко възможно да се спъват производителите. Решение на въпроса обаче трябва да се търси от Министерство на околната среда и водите, не от аграрното министерство”, допълни председателят на БАБ

Биопчеларите, макар и многобройни, също изкараха тежка година, а липсата на продукция и ниските изкупни цени правят невъзможно оцеляването им. 
Трудности съпътстват работата и на билкопроизводителите и събирачите на полезните растения, отбеляза Албена Симеонова. 

От организацията информираха и за проблем с резултатите от мониторинга на площ, който се повтаря за втора година. 
Неприятната изненада от резултатите от тазгодишния мониторинг е, че като „площи с постоянен характер“ са идентифицирани много повече земеделски земи. Според информацията, която получаваме от нашите членове - в много случаи се касае за обработвани, засети и реколтирани площи...

Има и случаи с парцели, които са проверявани във връзка със заявления по различни държавни помощи или по проекти по подмярка 4.1, одобрени и платени, които сега са идентифицирани като „Площи с постоянен характер“ изцяло”, отбеляза Симеонова.

Земеделските производители са изключително притеснени, тъй като голямата част от тях са поели петгодишни ангажименти по мярката „Биологично земеделие“ и евентуално оттегляне на парцели или части от тях, ще доведе до намаляване на ангажимента, а ако тези площи са над 10% - до отпадане на целия ангажимент.
Решение на казуса обаче все още няма, а срокът за възражения изтече.