През 2025 г. по интервенциите за биологично земеделие, опазване на околната среда и климата ангажиментите няма да се прекратяват, ако има намаляване на площите с повече от 10%

Запознайте се с новите нитратно уязвими зони. Обхватът е разширен

Това са част от акцентите в новостите след второто изменение на Стратегическия план, засягащи интервенциите за Натура 2000, биологичните растениевъдство и пчеларство, тези в областта на околната среда и климата и хуманното отношение към животните, които бяха представени от Лидия Чакръкчиева от Земеделското министерство (МЗХ) по време на информационна среща с фермери в Пловдив.

Приемът по тези интервенции започна на 10 март и върви паралелно със заявяването по Директните плащания за 2025 г. В началото експертът на МЗХ припомни, че през 2025 г. не се приемат заявления по мярка 10 и 11 от ПРСР 2014 - 2020 г.

Натура 2000

В интервенцията за Натура 2000 единствената промяна е, че се добавени нови 38 защитени зони, за които може да се получи подпомагане. „Всички територии са качени на картата”, уточни експертът.

Биологично растениевъдство

Досега в рамките на петгодишния ангажимент, ако се регистрираше спад с над 10% в заявените площи по него, то се пристъпваше към сложна процедура по прекратяване на ангажимента. Сега това е променено. 

Няма да има прекратяване на ангажиментите, ако се случи намаляване с повече от 10% и ще се възстановява само сумата, обхващаща разликата след тези 10%. Например, ако сте поели ангажимент със 100 дка, които на третата година сте намалили до 70 дка, то за първите 10% (до 90 дка) не дължите възстановяване на средства, а само за другите 20 дка. Ангажиментът ви продължава да се изпълнява и с тези 70 дка. 

„Същото условие съществува и в останалите ангажименти, свързани с площ в агроекологията. Като общо правило отпада прекратяването на ангажиментите при по-голямо намаляване на площите. Това е доста облекчаващо и по този начин очакваме да се появят още нови кандидати по тези интервенции”, подчерта Чакръкчиева.

Другата важна промяна е, че кандидати, които вече имат поет биоангажимент (не за преход) със сертифицирани площи, могат да ги разширяват неограничено до третата година, ако отговарят на изискванията, а след третата година -  с не повече от 30% от площите, които са им в ангажимента.

Последното изменение в интервенцита е, че в списъка с билки е добавена още една култура – резене.

Подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство

И тук важи същата възможност за продължаване на ангажимента и при наличието на намаление в площите с повече от 10%. Също така до края на третата година ангажиментът може да се разширява с площи, които отговарят на изискванията за одобрение до максимално допустимата площ по интервенцията.

Насърчаване използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия

Предоставя се възможност за новите ангажименти, които ще се поемат през 2025 г. по интервенцията могат да кандидатстват и стопанства с големина над 10 ха. Ангажиментът по съответната операция може да бъде увеличен с нови площи, които да отговарят на изискванията за одобрение, до максимално допустимата площ за съответната операция. Възможността за намаляване на площите с повече от 10% е въведена и тук.

Условието за заявяване на не повече от 5 ха отпада за следните култури: градински грах, градински фасул, домати, пипер, краставици, главесто зеле и тиквички, като въпросното увеличение продължава да важи за: лук, чесън и магданоз.

Добавени са нови допустими сортове от списъка със сортовете. От кого можете да си закупите семена е видимо в официалната сортова листа на Република България, която е публикувана на сайта на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол. 

Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство

Изискванията по отношение на площите са същите, като тук отново има актуализиране на списъка за кайсийте и за лозата с новите допустими сортове. ДФЗ може да изиска информация за други, непосочени лица, които поддържат съответния сорт от компетентните структури. 

Опазване на местни породи (автохтонни), важни за селското стопанство

По застрашените от изчезване породи от 2025 г. вече ангажимента става едногодишен. В новите ангажименти не могат да бъдат включени породи, за които е предоставена информация от Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството, че са достигнали прага на застрашеност. В случай, че се изпълняват многогодишни ангажименти с такива породи, те могат да бъдат заявявани до приключване на ангажимента. Друга новост – актуализирани са ставките за всичките допустими групи животни.

Насърчаване на естественото опрашване

И тук има нови моменти. В интервенцията са включени две операции – за стационарно и за подвижно пчеларство, като по втората новите ангажименти от 2025 г. са едногодишни. Отпада изискването за водене на допълнителен дневник, а контролът за извършените дейности се осъществява въз основа на предвидените дневници в националната нормативна уредба при отглеждане на пчелни семейства.

Земеделският стопанин може годишно да подменя две пчелни майки с млади племенни майки, които не трябва да са финансирани по някоя от дейностите в Пчеларската програма. „Много е важно преди да отидете да си заявите площите, да си направите проверка дали имате т. нар. географско пресичане – дали попадате в допустимия обхват по интервенцията, като проверката може да бъде направена в СЕУ”, подчерта Лидия Чакръкчиева.

Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност

В интервенцията се предоставя възможност на ветеринарния лекар на животновъдния обект да извърши преценка за необходимост от вземане на кръвни проби с цел определяне на здравния статус на животните и допълнителна ваксинация. Другата промяна е, че във връзка с Националната програма за профилактика, са добавени още няколко болести срещу които би могло да се получи ваксина (Приложение № 11).