Изминалата 2024 година сякаш не успя да донесе онова спокойствие и стабилност, за които българските фермери отдавна мечтаят. Мнозина от тях бяха изправени пред поредната вълна от предизвикателства, които направиха земеделието още по-трудно и непредсказуемо.
Четете още: Финансовият министър: 13 533 земеделски стопани са с доходи под 4500 лева
Когато попитахме фермерите какво мислят за 2024-та, 75% от над 350 гласували отговориха без колебание: „Лоша беше“. А причините не са една или две.
Най-големият проблем, който 32% от анкетираните посочват, е покачването на разходите за производство. Дори подпомагането заради войната в Украйна, което дойде с много чакане, успя само временно да запълни зеещите дупки.
Климатичните промени също не пожалиха земеделците. Дъждовете или липсата им, сушата, студовете – всичко това направи реколтата по-слаба за 30% от участниците в анкетата. Затова фермерите опитват нови технологии, експериментират със сортове, разчитат на всичко, което би могло да помогне. Но, разбира се, това изисква време и още повече ресурси.
Картината не е по-розова и що се отнася до пазарите. Те са непредвидими, цените – нестабилни, а за политическа сигурност – да не говорим. Затова не е чудно, че някои от производителите просто се отказват. От анкетата стана ясно, че 13% вече са намалили обема на работа или напълно са се отдръпнали от сектора.
И все пак, някои фермери успяха да видят и добрата страна на 2024-та. Малко са – едва 17% от анкетираните, но ги има. Сред тях има хора, които са направили нови инвестиции (11%), увеличили са производството (3%) или са открили нови пазари (3%). Те са доказателство, че, когато има желание и визия, може да се постигне напредък, дори в трудни времена.
Какво обаче очаква земеделците през 2025 година? Едва ли оптимистите са много. Планира се минималният осигурителен праг да скочи, а пари за нова помощ заради Украйна в бюджета няма. Да не говорим за заразите по животните и новите изисквания за социална условност, които ако не се спазят, ще доведат до орязване на субсидиите. Заплаха за европейските пазари може да се окаже Сделката с Меркосур.
И все пак надежда има. Говори се за подкрепа на сдружаването, за млади, нови и малки фермери. Възможности за развитие има – остава само да видим дали ще има реален ефект. Европейските им колеги започнаха с протестите, не си го пожелаваме да се стигне пак до там. Надяваме се, че през 2025 година земеделските производители няма да се борят сами, а ще получат истинската подкрепа, от която имат нужда.
4 КОМЕНТАРА
07.01.2025
07.01.2025
07.01.2025
07.01.2025