Съветът на ЕС реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство.

Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари.

"Това е голяма победа за България, Румъния и цяла Европа", коментираха от Унгарското председателство.

В сряда нидерландското правителство окончателно даде "зелена светлина" за пълноправното приемане на двете страни. Парламентът подкрепи решението на правителството, взето преди няколко дни. Австрия от своя страна съобщи, че повече няма да налага вето на решението.

На 31 март България и Румъния се присъединиха към Шенгенското пространство по въздух и море.

Шенгенското пространство без контрол по вътрешните граници е една от най-ценните придобивки за гражданите на ЕС. Започнало през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави - Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция - то постепенно се разширява, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение на хора и стоки в света.

Пълноправното приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство ще донесе редица ползи за аграрния сектор. Като основен двигател на икономиката в тези региони, селското стопанство ще извлече значителни предимства от свободното движение на стоки, услуги и работна ръка.

Премахването на граничния контрол между страните от Шенген ще улесни и ускори транспортирането на земеделски продукти. 

Присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство е важна стъпка, която ще създаде нови възможности за аграрния бизнес. Това не само ще подобри конкурентоспособността на селскостопанските производители, но и ще засили ролята на региона като важен доставчик на висококачествени храни за европейския пазар.

Като положително и успешно за страната действие определи пълноправното ни членство в Шенгенското пространство председателят на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци" Цветан Цеков.

Крайно време беше България да се чувства като пълноправен член на цялото Европейско семейство. Това със сигурност ще повлияе на свободното придвижване на стоки, което всъщност е и основната философия. Лично аз смятам, че колкото по-бързо пристигне нашата продукция до която и да е европейска дестинация, толкова по-доволен ще бъде клиентът и ще може да разчита на нас като доставчици”, подчерта Цеков.

Той обаче предупреди, че земеделските производители не трябва да забравят да се оглеждат и да следят пазарите, защото наред с улеснения достъп и транспорт, има и заплахи от вноса на държави като Украйна и Молдова. 

"В интерес на истината като износители почти не сме имали проблеми. Откакто сме в рамките на Европейския съюз нашата продукция се е придвижвала безпрепятствено. Сега, при липсата на такъв контрол, ще се печели време.

Това е една положителна и позитивна стъпка. Но да се надяваме, че до там, до където сме адресирали нашите продукти, няма да ни бъдат завзети пазарите от чукащите на вратата на Европейския съюз Украйна и Молдова. Тези страни в момента безпрепятствено бомбардират с продукция и дъмпингират с цените, а това вече е проблем

В един момент да не се окаже, че имаме безпрепятствен достъп до европейските пазари, само че те вече да са заети от продукция, която се произвежда със съвсем друга себестойност”, отбеляза още Цветан Цеков