Министерството на земеделието изготвя анализ, във основа на който ще отправи искане до Европейската комисия за предоставяне на спешна помощ от кризисния резерв за пострадалите земеделски стопани.
Четете още: Средства за втори прием по Украинската помощ не са заложени
„Според моя екип отговаряме на всички необходими условия, за да получим такова подпомагане. Но трябва наистина да знаем какъв е размерът на щетите. Аз съм оптимистично настроен, че през една добра комуникация с ЕК ще получим съответното подпомагане”, увери земеделският министър Георги Тахов по време на заседание на Комисията по земеделие.
Нека припомним, че на 9 юли ЕК гласува 77 милиона евро за пострадали стопани в 4 държави членки, а браншът у нас апелира страната ни да инициира подобна възможна процедура.
„Призовавам земеделските производители, засегнати от пожарите, своевременно да си подават заявленията за форсмажорни обстоятелства. При пасищата няма нужда от проверки, но там, където са засегнати овощни градини, погинали са животни и пчелни семейства, ще се наложи обход на място.
През констативните протоколи ние ще знаем какъв е размерът на щетата. На база на бюджета, който имаме, ще можем да кажем какво можем да си позволим като индикативни ставки. Този процес ще отнеме повече от месец”, обясни ресорният министър.
Една част от земеделските производители претърпяха щети без обаче да има заповед на кмета за обявено бедствено положение, която да се третира като форсмажор. Тяхното притеснение е, че може да останат извън обхвата на подпомагане два пъти – веднъж да не получат обезщетение за щетите си, и втори път, да не им се плати основното подпомагане на площ, защото парцелите им са изгорели или ударени от градушка.
„За тях ще приложим подхода, както е при пораженията при градушки. Там, където няма обявен форсмажор, минаваме през хипотезата на пропадналите площи”, обясни Георги Тахов.
Освен това там, където е обявено бедствено положение през заповед на кмета, което се счита за форсмажорно обстоятелство, ДФЗ ще обследва тези терени през Системата за мониторинг. Ще се идентифицират цялостните парцели, без да се налага земеделските производители да декларират през заявлението си размера на пострадалия парцел.
„Ние ще виждаме цялото землище. През Сентинел ще идентифицираме отделните парцели и по този начин ще намалим административната тежест за фермерите. Първо, отпада един ангажимент от тяхна страна, второ, ще избегнат евентуална санкция, свързана с бъдещото подпомагане по Кампания 2024 за директни плащания. Тази организация се приема добре от самите земеделци. Това е голяма тежест, която няма да лежи на техните плещи”, категоричен е ресорният министър.
За фермите, при които щетите са големи и помощта по de minimis няма да може да ги покрие, както тези с изгорелите сгради и животни, Георги Тахов се ангажира да поиска допълнителни пари през бюджета, като се аргументира с доказателства и калкулации.
0 КОМЕНТАРА