Интересът на фермерите към новите технологии се засили в последно време. По време на изложението БАТА АГРО в Стара Загора Булагро Машини представи едно от новите си попълнения в своето портфолио – селскостопанските дронове на унгарския производител ABZ Innovation.
Още по темата: Премиера у нас на първия 30-литров дрон, произведен в Европа
„Доскоро дроновете бяха екзотика – нещо нестандартно и различно, което си мислехме, че едва ли ще дойде и ще стане част от пасторалната и консервативна земеделска общност. Но производителите на дронове настъпват към България.
Аз съм много щастлив, че първият европейски производител на селскостопански дронове за пръскане е вече в България благодарение на фирма Булагро. Това е унгарският производител ABZ Innovation”, коментира Христифор Бунарджиев, изпълнителен директор на Булагро Груп Холдинг.
Унгарската компания е на пазара от 2019 г. и има два дрона в портфолиото си – с 10 и 30 литра, които бяха представени на фермерите по време на изложението в Стара Загора.
Предимствата при летене и обработване на растителността с дронове е, че пести гориво, воден разтвор и препарати, както и има по-висока прецизност. Това е бъдещето в нашето земеделие.
„По-малкият дрон е с вместимост 10 литра. Времето за полет при празен дрон е 17 минути, а при пълен – 8 минути. Управлението става изключително лесно чрез интерактивно дистанционно, което включва софтуер за управление и задаване на картите за полет.
Дроновете работят независимо дали е кално, или не, за разлика от конвенционалната пръскачка. Единственото нещо, с което трябва да се съобразим, е силата на вятъра и отвяването на работния разтвор”, обяснява Нено Върбанов – продуктов сервизен мениджър в Булагро Машини АД.
Предимството на дроновете, предлагани от Булагро, е, че са изцяло европейско производство. Комуникацията се осъществява единствено между дрона и дистанционното. Моделите летят и с базова RTK станция, която осигурява висока прецизност от 2,5 см.
Управлението е интерактивно и опростено. Приложението, с което се навигира дронът, е изключително лесно. Освен това има доста широк набор от способи за създаване на карта за извършване на нужната обработка.
„Единият вариант е чрез лаптоп, а другият е на полето с дрона. Човек с базова подготовка може да пръска до около 2 часа след закупуването на самия дрон”, уверява Нено Върбанов.
Ако ви е станало интересно, експертите на Булагро Машини АД, могат да ви разкажат повече. Потърсете ги на официалния им сайт и на телефон 0888 004 060.
0 КОМЕНТАРА