„Годината можеше и да е по-добра, ако не ми бяха отровили пчелите. Изгубих около 3-4 тона мед, това са 30-40 000 лв., с които изхранваме семейството си “. Това заяви за Агри.БГ Десислав Янакиев, пчелар от Добричка област. Младият мъж се занимава с пчеларство от 10 години и обгрижва общо 360 кошера на две поколения, като 200 от пчелните семейства са лично негови. 

Основен проблем в Добруджа си остава отравянето на пчелите. Въпреки създадената система за известяване при растително-защитни мероприятия, ефектът от нея е нищожен, твърди потърпевшият. 

Проблемът с комуникацията между пчелари и земеделски стопани периодично избухва. „Няма обратен контрол при пръскането. Не се следи на практика какво се случва, кога се пръска, с какви препарати. Обявява се нещо в системата и там си остава. Не се контролира!“, посочва Десислав.  

Младият пчелар разяси, че през лятото при третиране на слънчоглед за една седмица са пострадали пчелините основно в пет села – Житен, Сноп, Изворите, Росен, Краище и отчасти в Красен. "Подадохме сигнали в Растителна защита, писахме до Министерството на земеделието. Лично аз изпуснах лавандуловата паша, на която много разчитам“, допълва ощетеният стопанин.  

„Имаше купчини измрели пчели. Извиках комисия, дойде след пет дни. Лабораторните анализи показаха, че дори и да има отравяне, активното вещество вече се е разградило и няма как да бъде доказано. Потърсих адвокат, за да заведа дело срещу неизвестен извършител, но пак стигнахме до там, че не мога с лабораторни проби да докажа, защото са минали повече дни след натравянето“, разяснява проблемите си Десислав. 

За последните 4 години това е третото отравяне на пчелните семейства на пчеларя. Единствено през 2023 г. не е имало инциденти, но тогава пък сушата е рефлектирала много сериозно върху добивите. 
Заради загубите през последните години Десислав Янакиев не може да се регистрира по Наредба 9, за да предлага произведения от него мед във веригите магазини. „Планирах да изградя помещение, да правя оборудване, да променя бизнеса към по-добро. Не се получи, няма приходи, а само загуби. Така на практика с тези отравяния ми се спира развитието, спира ми се бизнеса“, коментира още пчеларят. В пчелина си той добива освен лавандулов мед, така и липа, букет, мед от рапица /ако има площи в региона/ и от слънчоглед. „Работата не ме плаши. Плашат ме неуредиците, плаши ме това, че някои се чувстват безнаказани“, категоричен е Десислав. 
Отливът от пчеларството в Добричко става все по-силно изразен. Заради отравянията и ниската изкупна цена се продават цели пчелини с оборудване, кошери и пчелни семейства.