Европейската комисия поиска обратно 20,2 милиона евро от България заради нередности при контрола върху помощи, отпуснати след 2006 г. по линия на общата селскостопанска политика, включително и за развитие на селски райони, съобщава БТА, като се позовава на решение на комисията.


В официално съобщение на МЗХ в сайта на ведомството се съобщава, че България работи по намаляване на размера на наложените от Европейската комисия санкции по директните плащания на площ. Ведомството е предприело всички необходими действия за отстраняване на констатираните пропуски в прилагането на директните плащания за 2007 г., за да не се допусне налагане на бъдещи санкции.


В становището на МЗХ се казва, че най-важната стъпка в тази посока е работата по обновяване на Системата за идентификация на земеделските парцели чрез изготвянето на нова орто-фото карта на страната. През 2007 г. България за първи път приложи схемите и мерките за директно подпомагане, финансирани със средства от ЕС, и на това се дължат част от допуснатите пропуски, посочват от администрацията на Мирослав Найденов.   


Информацията за намерението на ЕК да наложи санкция за 2007 г. беше съобщена на България още през месец февруари 2010 г., след което бяха използвани всички законови възможности санкцията да бъде опростена или намалена.


Днес беше публикувано решение на ЕК, с което се налагат санкции на 19 държави – членки за неспазване на правилата за подпомагане на  ЕС. С решението се изключват от финансиране някои разходи, направени от държавите-членки в рамките на Европейския фонд за ориентиране и гарантиране на селското стопанство (ФЕОГА), секция „Гарантиране“, на Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР). Санкцията на България е в размер на 20,2 млн. евро.

 

 

© 2010 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!

Подкрепете независимата журналистика