Временни ограничителни мерки с цел предотвратяване на разпространението на шап на територията на Република България ще бъдат въведени от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) след обявяването на огнище на болестта в Унгария. 

Забранява се търговията и придвижването на домашни и диви чифтокопитни животни и на биологични продукти от тях, на странични животински продукти, които не са обработени и преработени по методите, посочени в Регламент (ЕС) № 142/2011, и на непреработени първични продукти (месо, разфасовки, месни заготовки и естествени обвивки от ЕПЖ, ДПЖ или свине и сурово мляко от ЕПЖ и ДПЖ), които произхождат от региони, определени като защитни и надзорни зони в Унгария, се казва в заповед на изпълнителния директор на БАБХ. 


Официалните ветеринари и отдел „Контрол на храните“ към Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще връчват предписания на всички бизнесоператори, получаващи от Унгария пратки храни от животински произход и композитни храни, съдържащи животински суровини от възприемчиви на шап животни. Операторите ще бъдат задължени да уведомяват предварително за пристигането на такива пратки 24 часа преди достигането им до крайната дестинация. На място ще се извършва физическа и документална проверка на всички пратки.

Свиневъди: Шапът в Германия може да наруши логистичните вериги в сектора
 

Шапът е силно заразно вирусно заболяване, което засяга домашни и диви чифтокопитни животни – говеда, биволи, овце, кози, свине, елени и други. Болестта причинява тежки икономически загуби, вследствие на намалена продуктивност, ограничения в търговията и невъзможност за придвижване на животни от засегнатите региони, напомнят от БАБХ. 
Преди няколко месеца Германия обяви огнище на шап след повече от 3 десетилетия пауза, а в Унгария болестта не беше регистрирана 52 години. 

Симптомите на болестта включват висока температура, обилно слюноотделяне, мехури и разранявания в областта на устната кухина, копитата и вимето, както и рязко спадане на млеконадоя. Разпространението на вируса става чрез контакт между болни и здрави животни, замърсени фуражи, транспортни средства, оборудване, както и по въздушен път на значителни разстояния.