За нас категорично няма съмнение, че там има заболяването чума по дребните преживни животни. Това каза по време на брифинг пред журналисти д-р Даниел Денев от Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" към БАБХ по повод констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в град Велинград. 

"След съмнения за наличие на заболяване в съответния обект, на 20 ноември са взети 40 проби, изпратени в София. На следващия ден са посетили отново обекта и са взели още 50 проби, които също са изпратени в националната референтна лаборатория в София. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за наличието на антитела.  

След изследване на пробите, в понеделник всички излизат позитивни. Фактът, че серологичните проби са положителни, означава, че инфекцията е престояла 14 до 20 дни в този обект", обясни хронологията на събитията Денев.

Както Агри.БГ писа, то е констатирано в пет взаимосвързани животновъдни обекта, в които се отглеждат общо 1769 овце.

Контактните животни ще бъдат умъртвени, посочиха по време на брифинга от БАБХ. 

Това умъртвяване ще стане в момента, в който екипите на БАБХ бъдат допуснати от собствениците в обекта. 

Незабавно ще предприемем действия максимално бързо да умъртвим засегнатите и контактни животни в тези животновъдни обекти и да ликвидираме огнището, добавиха от агенцията. 

Ще положим всички усилия това да се случи в минимални срокове - в рамките на няколко дни. Собствениците, съгласно закона, след като приключи унищожаването на животните, имат право в тридневен срок да подадат заявление до Областната дирекция по безопасност на храните, да заявят, че желаят да бъдат обезщетени. 
Това ще е възможно само и единствено, ако бъдем допуснати, казаха от Агенцията по храните. 

БАБХ: Ние не сме убийци, но има правила, ако искаме да продължаваме напред.