По прогнозни разчети сумите, които ще постъпват по сметката на БАБХ във връзка с фитосанитарния контрол по външните граници на ЕС, се очаква да бъдат около 25 млн. лв. годишно. Това обяви земеделският министър Иван Иванов при изслушване в Парламента. 

Гласувайте: От какво ще страдат най-много фермерите при разразилата се политическа криза?

Това са приходи, които до 21 май 2022 г. не са постъпвали по бюджета на БАБХ, респективно в държавния бюджет, допълни той. Това вече е възможно от месец май тази година във връзка с членове 80-85 на Регламент (ЕС) 625/2017 и чл. 3, ал. 5 от Закона за Българската агенция по безопасност на храните.

Междувременно от началото на 2022 г. НАП е извършила над 185 000 проверки на транспортни средства, превозващи близо 650 000 тона стоки с висок фискален риск. Наложени са обезпечения в размер на 1,5 млн. лв. Стоката, изоставена в полза на държавата, е за около 33 хил. лв.

НАП: Най-голям дял имат проверките на превозвани плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, мляко и млечни продукти, яйца и горива.

Инспекции се правят не само по граничните пунктове, но и в борсите, пазарите и местата около тях, където рисковите търговци са изнесли дейността си, за да избегнат данъчно облагане.

Последно Приходната агенция предотврати нерегламентиран внос на плодове и зеленчуци на стойност над 10 000 лв. на граничен пункт Оряхово. При проверка на превозно средство, влизащо от южната ни съседка, документите не са съдържали информация за вида и количеството на товара, както и данни за неговия получател.

По-късно е установено е, че получател на стоката е българско дружество, което има намерение да я продаде у нас, като укрие приходите от продажбите, смятат инспекторите.