Фабрицио Зани е пчелар, който вече над 10 години се бори с азиатския стършел Vespa velutina. Насекомото навлиза в Италия през 2012 г. и оттогава с неутолимо темпо популацията му расте. Това поставя италианското пчеларство пред сериозно изпитание. Какво сочи неговият опит в борбата с азиатския стършел, научаваме от Agronotizie.  

Евродепутати поискаха мерки срещу азиатските стършели

Vespa velutina е хищник, който атакува пчелите, които събират храна. Той бързо може да постави кошера в криза, причинявайки отслабване, чести заболявания и фатално обезлюдяване. Азиатският стършел променя пчеларската дейност. 

Основният проблем, противно на това, което може да се мисли, не е само хищничеството на пчелите. Най-големите щети са представени от блокирането на летенето и дейностите по търсене на храна, което има опустошителни ефекти върху кошерите. Като не събират нектар и прашец, семействата отслабват с всеки изминал ден, здравословните проблеми се увеличават и се добавят към вече съществуващите поради вароа, нозематоза и др., казва Фабрицио Зани. 

Най-активен е азиатският стършел от август до края на октомври, когато ценният есенен прашец е необходим на пчелната популация, предназначена да прекара зимата и да възобнови дейността на колониите през пролетта.

Днес в провинция Империя Vespa velutina вирее навсякъде от морското равнище до над хиляда метра. Дори в райони с малко оси, ловуващи пред кошера, понякога дори само с една оса, летателната активност е драстично намалена. Това е от юли до ноември, от зори до здрач. Опазването на пчелите изисква много енергия и ресурси за борба. В противен случай смъртността през зимата и пролетта става много висока и разходите за управление стават неустойчиви. 

Фабрицио Зани усеща негативното въздействие на азиатския стършел още първата година, в която местна асоциация съставя доклад за популацията му. Годината е 2003-а. 

Дори само с няколко облитания - 1-2 пред кошера, летежната дейност спира. Пчелините се обсаждат от средата на юли до края на ноември. На някои места осите все още присъстват по Коледа, а през последните години с топли зими някои дори летяха през януари.

За да дам представа за развитието на проблема, мога да кажа, че първата година унищожихме 3 гнезда, втората година - 100 гнезда. Всяка година кривата се покачва експоненциално, споделя пчеларят.

Борбата с Vespa velutina изисква общи усилия. От тази гледна точка Зани е песимист. Той не вярва в способността на италианските пчелари да работят заедно, за да предотвратят проблема.

Имаме лошия навик да чакаме проблемът да се появи и след това да харчим много повече ресурси за спешни проекти, вместо за превенция, приемайки стратегии, които са се доказали като наистина ефективни, но това важи за всички области, казва той. 

С навлизането на Vespa velutina в много региони на Италия пчеларството се променя. За Фабрицио Зани борбата изисква повече разходи и повече работа. Подготвят се капани, купуват се и се управляват арфи, Налага се спешно хранене, изисква се по-добро управление и възстановяване на кошерите. 

Много пчелари, дори и дългогодишни, се отказват. Много хора продължават да се записват и да вземат въвеждащи курсове по пчеларство, но след година или две спират. Текучеството на членовете на сдруженията е голямо, в рамките на две години имената на членовете често се сменят, а броят на членовете често намалява, констатира той. 

Зани съветва още в ранните етапи да се унищожават гнездата на азиатския стършел, за да се забави инвазията. Има различни методи за установяването им - някои евтини, други скъпи. Забавянето на реакцията в самото начало ще донесе само повече щети. 

Днес Фабрицио Зани е уморен и разочарован. 

Колкото повече годините минават, толкова повече моята мечтателна и положителна страна отстъпва място на наблюдението как ще бъде все по-трудно справянето с бъдещите предизвикателства. Те ще станат по-засилени, подкрепени и умножени от изменението на климата и появата на нови патогени и несгоди, казва той. 


Вижте още:

Електрически арфи пазят кошерите от азиатските стършели

Европа се готви за нашествието на азиатския стършел

Страните с най-много пчелни кошери в Европа