Април започва с температури над нормата. Вегетационните процеси при зимните житни култури ще се ускорят и голяма част от посевите в полските райони ще встъпят масово във фаза вретенене, а рапицата – в начало на бутонизация, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрологика (НИМХ).

АГРОПРОГНОЗА

През повечето дни до 10 април съществени валежи не се очакват и условията на много места в страната ще позволяват провеждане на предсеитбените обработки и сеитбата на слънчогледа. През първото десетдневие на април е официално е агротехническия срок за сеитбата на слънчоглед в Северна България.

Именно в края на този срок обаче се прогнозира понижение на температурите, лабилизиране на времето и съществена промяна в агрометеорологичните условия. 

През този период се очакват значителни валежи и повишение на почвените влагозапаси и в двуметровия слой. В началото на пролетта в по-голямата част от полските райони почвените влагозапаси при пшеницата в еднометровия слой достигнаха нива над 90% от ППВ. Изключения има на места в източните райони - агростанции Разград, Долни чифлик, Сливен, където нивото на влагозапасите е по-ниско - под 80% от ППВ”, информират агрометеоролозите.

През второто десетдневие на април развитието на земеделските култури ще се осъществява с по-забавени темпове, при поднормени топлинни условия. В края на десетдневието се прогнозира и повишена вероятност за образуване на слани, което трябва да се има предвид при закаляване на зеленчуковия и тютюнев разсад.

Прогнозираните минимални температури, на места до минус 2-3ºС, при по-продължително задържане ще бъдат критични за цветовете и младите завръзи на овошките, предупреждават от НИМХ

В началото на третото десетдневие се очаква затопляне и в полските райони почвените температури в десетсантиметровия слой ще достигат подходящи стойности за сеитбата на царевица за зърно.  

През третото десетдневие вегетацията на земеделските култури ще се осъществява с умерени темпове при температури близки до климатичните норми. През този период при зимните житни култури ще протича преход от фаза вретенене към изкласяване и фаза изкласяване. При рапицата ще преобладава фаза цъфтеж.

През април честите валежи ще бъдат предпоставка за повишение на инфекциозния фон от редица гъбни болести по овошките - ранно кафяво гниене, струпясване, сачмянка, къдравост по прасковата и др., обръщат внимание експертите. По-подходящи условия за провеждане на растително защитни пръскания при овощните култури ще има през повечето дни от първото и през първата половина от третото десетдневие.