Какво е бъдещето на търговията със зърно в Европа и по света и какви са прогнозите за производството на зърнени култури и цените им у нас – с тези въпроси продължаваме нашия разговор с анализатора Петър Димитров, който е основател на EuroGrainExchange и Зърнена Академия.
Четете още: Кои фактори ще движат търговията със зърно през 2025 г.?
След по-малко от месец над 700 участници от повече от 40 страни ще се включат в Пролетната европейска борса, утвърждавайки събитието като епицентър в европейската зърнена търговия тази пролет. Организаторите ви очакват на 10-11 април в румънската столица Букурещ, а Агри.БГ е медиен партньор.
Как се развива европейският пазар на зърнени култури и маслодайни култури в условията на настоящата геополитическа и икономическа ситуация?
Пазарът преминава сериозни изпитания, породени от геополитическа нестабилност и икономическа несигурност. В частност Балканите усещат натиска както от външни фактори, така и от вътрешни политически промени. Търговците все по-често преоценяват своите позиции, диверсифицират източниците си на доставки и търсят нови пазари. Всичко това променя пейзажа на европейския зърнен пазар, като акцентът се поставя върху гъвкавостта и устойчивостта. Зърнената търговия изисква не само търговски умения, но и стратегическо мислене.
Климатичните промени оказват значително влияние върху земеделските добиви. Какво предвиждате за бъдещето на производството на зърнени култури и цените им?
Климатичните промени ще продължат да оказват силно влияние – екстремните метеорологични явления стават все по-чести и непредвидими. Това налага промени в моделите на обработки, преминаване към устойчиви сортове и инвестиции в устойчиви практики. Очаква се ценова нестабилност, тъй като добивите ще варират. При нормални климатични условия се очаква добра реколта от пшеница и спад на цените през летните месеци. В момента цените са с около 20% по-високи спрямо същия период на миналата година – нека това се има предвид, ако някой смята, че цените са ниски.
Каква роля играят дигиталните платформи и анализът на данни в стратегиите на търговците и производителите?
Дигиталните решения трансформират пазара – осигуряват бързи и точни данни за вземане на решения. Търговците и производителите разполагат с цени в реално време от MATIF, CBOT, DAP/FOB CVB (Констанца, Варна, Бургас) и POC (украинските пристанища). Те могат да проследяват товарите на кораби, да анализират пазарни тенденции и вериги на доставки. Това повишава прозрачността и ефективността на пазара. Фермерите също все по-често участват пряко в търговията, като така се намалява нуждата от множество посредници.
Какво е Вашето лично виждане за бъдещето на търговията със зърно в Европа и по света?
Смятам, че бъдещето е в интеграцията на технологии, устойчиви практики и по-тясно сътрудничество. Търговията ще стане по-ефективна, но съществува риск да загубим човешкия елемент – директните взаимоотношения. Ще наблюдаваме по-силно навлизане на прецизното земеделие, инвестиции в устойчивост и възобновяема енергия. На глобално ниво успехът ще зависи от ефективното партньорство между производители, търговци и регулатори за справяне с климатични, геополитически и потребителски предизвикателства. Крайната цел най-вече ще бъде създаването на устойчиви, ефективни и гъвкави глобални вериги на стойност.
На 10-11 април ще се проведе Пролетната европейска борса. Какви са ключовите теми от зърнения пазар, които ще бъдат обсъдени?
Фокусът ще бъде върху пресечната точка между търговските войни, глобалните вериги на доставки и политикономиката. С възхода на протекционистките мерки и напрежението между основните търговски играчи, пазарът се сблъсква със сериозни предизвикателства – от прекъсвания в доставките до ценова нестабилност. Ще разгледаме как индустрията може да отговори на тези предизвикателства – чрез иновативни търговски стратегии, нови технологии и устойчиви вериги за доставки, за да запази конкурентоспособността си. Панелите ще включват водещи експерти в сферата – търговци, анализатори, фермери и оценители, които ще споделят ценен практически опит.
Участвайте в Пролетната европейска борса и най-значим зърнен форум за Централна и Източна Европа. Регистрирайте се още сега!
0 КОМЕНТАРА