Държавата трябва да престане да подпомага земеделието, а да го стимулира. Това е препоръката на бившия зам.-министър Алксандър Йоцев, която той сподели пред БНР.
Според него сега се подпомага нещо неработещо. „Подпомагането е безусловно и не можеш да чакаш резултати, докато стимулирането дава визия напред, в която се поставя определени изисквания за постигане на резултати“, каза той.
Според Йоцев бойкотите на търговските вериги са опити "за политическа изява и пиар на определени хора", но същевременно той отбеляза, че "гражданската позиция е първият индикатор, че нещо не е наред".
Три закона са в основата на мерките, които са изключително важни за справяне с този проблема, според бившият зам.-министър на земеделието. Става дума за необходимото законодателство за кооперативите, за браншовите организации и за агрохранителната верига.
"Най-важният закон, за който никой не говори, бих го нарекъл Закон за гарантиране на продоволствената независимост на България. Продоволствената независимост трябва да бъде издигната на пиедестал. Единствено тогава ние ще имаме достъпна храна", коментира Александър Йоцев.
ЕК задава едни или други направления на Общата селскостопанска политика, а тя се отклони тотално от пазара, смята той.
„За кооперирането на земеделските стопани се говори, че държавата трябва да го направи. Държавата всъщност трябва да създаде условия“, посочи още бившият заместник-министър на земеделието.
На пазара трябва да се гледа като система. „Ние в момента имаме пазарен хаос. Необходима е спешна категоризация на пазарните места“, каза още той.
3 КОМЕНТАРА
12.03.2025
12.03.2025
12.03.2025