Критични, отрицателни стойности на температурите през седващия седемдневен период не се прогнозират, съобщават агрометоролозите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Агропрогноза

В идните дни агрометеорологичните условия ще се определят от динамично време. В Източна България прогнозираните стойности на средните температури (около 10оС) ще надвишават биологичния минимум, необходим за протичането на вегетационните процеси при зимните житни култури и зимната рапица. В останалата част от страната температурите ще бъдат по-ниски, около биологичния минимум. 

Очакваните валежи на много места в полските райони на страната ще увеличат почвените влагозапаси в дълбочина, прогнозират от НИМХ.

Агрометеоролозите отчитат, че през изтеклата седмица падналите дъждове в повечето райони на страната са с количества между 20-50 l/m2.

Сумите на валежите за първото десетдневие на декември са по-големи от климатичната норма с два до пет пъти. Изключение правят само някои райони на Централна България – Пловдив, Ловеч и Монтана. Наднормените валежи подобриха условията за влагонатрупване в дълбоките почвени слоеве”, отчитат експертите и предупреждават:

Честите валежи през следващите дни ще ограничават възможностите за провеждане на сезонните почвообработки и растителнозащитните пръскания при трайните насаждения.

На този етап при зимните житни култури (пшеница и ечемик) ще се наблюдават различни фенологични фази – 1-3 лист и братене. В Северна България и районите от източната част на страната ще преобладава фаза братене (Павликени, Новачене, Бъзовец, Карнобат, Долни чифлик). При зимната рапица също ще се наблюдават различни фази – листообразуване и фаза розетка (агростанции Сливен и Пловдив).