“Масово за следващата година се залага рапица. Има индикации от стопанствата, че ще увеличат площите, колкото и странно да звучи, защото това беше културата, която допреди 10 години беше доста нашумяла у нас с доста сериозни площи.
За съжаление в последните 5-6 години трайно намаляват площите, но пък от друга страна с правилна технология, с правилните агротехнически мероприятия и срокове за сеитба, тя може да се включи в сеитбооборота на стопанствата”, коментира за Агри.БГ Димитър Матеев, земеделски производител и специалист по растителна защита.
По данни на Министерство на земеделието и храните площите, засети с маслодайна рапица към момента са 102 522 ха, което е ръст от 9,5% на годишна база. През 2023 г. нивите с рапица по това време от годината са били 93 607 ха.
“Тази година рапицата имаше и доста сносна цена, което при добри добиви, които се получиха в рамките на 300-360 кг, са добър доход на декар и алтернатива за стопанствата, за да се спази сеитбооборота. Защото едно голямо стопанство, което иска алтернативен начин да се освободи от дадена култура, в случая от пролетниците, защото са по-рискови, трябва да гледа по-иноваторски на нещата”, допълни още Матеев.
Наблюденията на земеделския производител сочат, че в съседна Румъния увеличават есенниците за сметка на рапицата, не за сметка на пшеницата, поради което ще се появи проблем с неспазване на правилния сеитбооборот в стопанствата.
“Рапицата обаче е по-предизвикателна култура за България, тъй като сроковете за сеитба, които са били зададените до момента, трябва да бъдат коригирани с по-ранни, за да може евентуален дъжд да провокира по-ранно поникване на самата култура и посевът да успее да презимува на фаза розетка.
Така процентът на презимували растения ще е по-голям. Защото ако е късна сеитбата и бъде късна влагата, то ще има по-късно поникване, по-късно развитие и много по-вероятно е рапицата да не може да презимува и посевът да пропадне. При тези по-високи разходи за производство стопанствата не могат да правят никакви грешки”, категоричен е Димитър Матеев.
Положителното при рапицата обаче е, че при компрометиране на посева той може да бъде заменен с пролетна култура, което означава, че полето няма да остане празно.
1 КОМЕНТАРА
19.11.2024