България се превърна в стабилен износител на пшеница, като някои страни в Северна Африка започнаха да купуват до 30% от пшеницата си от страната ни. Тоест ние имаме възможност да станем един сериозен и сигурен доставчик към тях. Това коментира брокерът Деян Атанасов по време на осмото издание на международната конференция Зърнена академия 2024

Четете още: Виктор Ромбаут: Дали фермерите стават по-добри в изкарването на пари? Отговорът е не

Според него „друга възможност за българския пазар е преработвателният сектор на маслодайни култури, където имаме доста сериозен капацитет за преработка, което се надяваме да се отрази позитивно на цените и възможностите пред местния земеделец.“

А картината за балансите на зърно и маслодайни през 2024/25 г. бе обобщена от експертите Беноа Файо и Анна Платонов. Те прогнозираха леко повишение на цените на зърната през втората половина на сезона. Причината е, че в Черноморския басейн част от запасите на пшеница ще бъдат малко по-ниски заради по-ниското производство в Русия и изключително активния експорт към момента. 

На фона на драстичния спад в производството на слънчоглед в Черноморския регион, преработката в Украйна се очаква да спадне с 12% през 2024/25, а в Русия – с 14%. Двете страни заедно произвеждат 60% от слънчогледово масло в света и играят ключова роля в определянето на глобалните цени. 

Що се отнася за Балканите, участниците описаха почти идентична картина за всички страни – прилични есенници, които позволяват на региона да се обособи като надежден доставчик на качествена пшеница и ечемик, и катастрофални реколти от царевица и слънчоглед поради неблагоприятния климат. 

Предложените решения за справяне с предизвикателствата се фокусираха около консолидация на индустрията и разработване на единна стратегия в бизнес практиките. 

Относно волатилните пазари на торове, които все още се борят с последиците от войната, Офелия Налбант смята, че Европа трябва да избегне пренасочването на зависимостта си от руски газ с руски торове и храни, но фактите остават – Европа внася все повече торове, главно от Русия, и изгледите са това да продължи.