28% от дребните преживни животни (ДПЖ) нямат площи. Това обаче не означава, че тези животни не пашуват. Това означава, че фермерите нямат площи, с които да обезпечат пашуването. Това каза Аделина Стоянова, директор на дирекция "Директни плащания" в земеделското ведомство по време на годишната среща на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).
По думите на експерта за Кампания 2024 - малко под 7 хиляди броя са фермите, които получават директни плащания. Животните, които са допустими за подпомагане са 891 000, а земеделската земя е 222 000 ха.
"Всички знаем, че животновъдство без земя трудно може да съществува. Големият потенциал на овцевъдството и козевъдството е главно в биологичното производство. Това е бъдещето - биологичното производство. Финансовият ресурс, който насочваме и в момента, е към екологичните мерки. Тръгваме от много ниска база - към момента биологичните животновъди са около 2%. Начинът, по който вие отглеждате животните си във високопланинските пасища всъщност са критерий, с който може да се сравни чистото производство, което има потенциал да стане и биологично.
Оказва се, че един изключително малък процент от животновъдите разполагат с достатъчно земя, с която могат да изхранват животните си. Липсата на земя и нуждата от осигуряване на допълнителна храна на вашите животни, води до по-висока цена на продукцията.
Субсидията на глава животно по отношение на овцете и козите в ЕС е най-висока - това е така, но е свързано с липсата на достатъчен поземлен ресурс, който може да обезпечи това производство. Ние се опитваме да компенсираме разходите за фуражи за сметка на липсваща земя", обясни Аделина Стоянова.
По думите й намалява както бройката на животните, така и количеството добито мляко.
"Секторът е перспективен, но единствено и само през екологичното земеделие. Пазарът вече не търси просто мляко, потребителите искат качествено мляко. Те не се задоволяват само с агнешко месо - те търсят чисто агнешко месо.
Години наред си говорихме как трябва да запазим производството. Считаме, че имаме една тенденция на създаване на устойчивост на сектора. За съжаление това се дължи на субсидиите - намаляването или спирането на субсидиите може да доведе до намаляване на тази устойчивост", заключи Аделина Стоянова.
4 КОМЕНТАРА
09.12.2024
08.12.2024
08.12.2024
07.12.2024