След като евродепутатите от Комисията по международна търговия подкрепиха предложението на Европейската комисия за увеличаване на митата на ЕС с 50% върху селскостопанските продукти от Русия и Беларус, от Копа-Коджека, една от най-големите браншови организации в сектора на селското стопанство, настояха в предстоящата сесия на Европейския парламент на 21-22 май т.г. спешно да се преразгледа решението. Новите мерки включват продукти от сектора като захар, фуражи за животни и оцет, но най-важното в списъка са торовете.  

Въвеждането на мерки за търговска защита, без да се обмислят алтернативни планове и без да се вземат предвид техните последици върху селскостопанския сектор, е потенциално опустошително“, категорични са от Копа-Коджека. 

Торовете стават все по-недостъпни за фермерите

Предложените мерки ще намалят значително вноса в ЕС на съответните стоки с произход от Русия и Беларус или изнесени пряко или непряко от Русия и Беларус. Това би трябвало да доведе до по-нататъшна диверсификация на производството на торове в ЕС, сектор, който понастоящем страда от ниските цени на вносните стоки.

Одобреният текст предвижда мито от 6,5% върху торове, внасяни от Русия и Беларус, плюс мита от 40 до 45 евро на тон за периода 2025-2026 г. Последните мита ще се увеличат до 430 евро на тон до 2028 г. Приходите от руски и беларуски торове се разглеждат като пряк принос за войната срещу Украйна.

Въпреки че признават ясната политическа обосновка зад предложението на Европейската комисия, Копа-Коджека остро критикуват липсата на изменения в първоначалния текст и липсата на призив за правилна оценка на въздействието.

Смекчаващи решения и предложения за алтернативни източници бяха възможни, както подчерта Комисията по земеделие на Европейския парламент. Решението да бъдат игнорирани е особено тревожно, предвид тежките икономически последици за европейските фермери и земеделските кооперации.Предложеното увеличение на тарифите за торове, макар и съобразено с по-широки геополитически санкции, може значително да увеличи производствените разходи в момент, когато торовете вече представляват един от най-съществените разходи за фермерите. Без достъп до евтини торове, земеделските производители са изправени пред свиваща се конкурентоспособност, намаляващи доходи и потенциални смущения, засягащи продоволствената сигурност на ЕС“, категорични са от организацията. 

Не бива да се очаква селскостопанският сектор да понесе тежестта на решенията във външната политика без адекватни мерки за смекчаване и задълбочен анализ на въздействието“, коментират от Копа-Коджека. 

Подкрепете независимата журналистика