Над 30% ръст на общите площи в система за контрол - в преход и биологични, отчитат от земеделското министерство. Данните са на база подадените заявления в Кампания 2023 и Кампания 2024 от кандидати, които заявяват интервенцията „Биологично растениевъдство“. 

Биологично растениевъдство: Какви са новостите за 2025 г.?

 

Това стана ясно от думите на Елена Иванова, директор на Дирекция „Развитие на селските райони“ в Министерство на земеделието, която участва в блицконтрол на парламентарната земеделска комисия. Министърът на земеделието Георги Тахов и част от екипа му отговаряха в сряда на депутатски въпроси. 

В рамките на дирекцията се администрира интервенция „Биологично растениевъдство“, за която имаше питане от народен представител. Той търсеше отговор на въпроса къде ще бъде трансформиран излишъкът от 60-70 млн. лева по тази мярка. 

Общият бюджет на интервенцията е над 300 млн. евро. Той е разпределен по начин, по който да гарантира поемането на петгодишни ангажименти от земеделски стопани, които доброволно поемат да изпълняват практиките на биологичното земеделие, увериха от МЗХ.

„Към настоящия момент средствата са разпределени по начин, който да позволи поемане на нови ангажименти до края на програмния период – 2027 г. по правилото N+2 до финансовата 2029 г., за да няма прекъсване в работата на земеделските стопани, които имат ангажименти за преминаване към биологично земеделие и за изпълнение методите на биологичното производство“, уточни Елена Иванова.

Според нея в края на програмния период няма да се налага разпределяне към други интервенции на наличния свободен ресурс.

В рамките на всеки две години се извършва актуализация на нивата на плащане, на компенсаторните ставки към земеделските стопани с оглед повишените нива на разходите за труд и пропуснатите ползи, които те търпят при изпълнение на земеделие с методите на биологичното производство. Затова ресурсът е разчетен по начин, по който да гарантира тези плащания до края на периода, стана ясно още от думите на Иванова. 

„В случай, че към края на програмния период се установи свободен финансов ресурс, той следва да бъде използван само и единствено за интервенции, които са в областта на околната среда и климата. Средствата не могат да бъдат разпределяни към други интервенции, свързани с повишаване на конкурентоспособността, или насочен към дейности за преработка, освен ако те не са свързани с околна среда“, каза експертът. 

Междувременно в сряда стана ясно, че с третото изменение на Стратегическия план се увеличава срокът за задължително обучение в интервенция „Биологично растениевъдство“ от две на пет години, а процентът на средното ниво на подпомагане се повишава за всички групи култури.