Министърът на земеделието и храните Георги Тахов обяви, че България е осигурила 22 милиона лева от Кризисния резерв на ЕС, които ще бъдат изплатени на засегнатите земеделски стопани до 30 април. Това стана ясно по време на AGRI&Awards 2025 – престижна церемония, организирана от Agri.BG и Forbes България.

Темата с Кризисния резерв наистина беше едно добро решение от екипа на Министерството на земеделието и храните. Това до момента не се беше случвало. Някак си на този Кризисен резерв се гледаше, че това са едни пари, които са предназначени за големите държави членки и старите такива.  Но ние успяхме да изготвим обосновано искане и доклад от страна на Министерството на земеделието и храните. На Съвет на министрите по земеделие успях да го защитя. Това, което получихме от Кризисния резерв е сума в размер на 22 милиона лева, която вече е налична и ще бъде изплатена на засегнати земеделски стопани до 30 април”, поясни Тахов.

Министерството вече е публикувало наредба с правилата за изплащането на средствата, която е достъпна на сайта на МЗХ и предстои да бъде обнародвана в Държавен вестник.

Министър Тахов  подчерта, че към тази сума може да бъде добавено 200% национално съфинансиране, което е заложено в бюджета за 2025 г. Решението за допълнителното финансиране ще зависи от окончателното приемане на държавния бюджет, което се очаква до края на следващата седмица.

Министърът коментира и въпроса за помощта, която земеделските производители в Европа получаваха през последните две години заради негативните ефекти от войната в Украйна.

През 2024 г. Европейската комисия не създаде правна рамка за изплащането на тази помощ. Въпреки това, Министерството на земеделието и храните предприе стъпки и заложи в бюджета необходимите средства, за да осигури подкрепа на стопаните“, заяви той.

Министърът изрази надежда, че по инициатива на няколко държави ще бъде намерено решение, което да позволи продължаването на тази помощ като национална мярка.

Силно се надявам пак по инициатива на няколко държави, ако няма такава мярка, то тя да бъде взаимствана от някоя друга, и да се даде възможност на държавите членки да я приложат като държавна помощ. Най-малкото, защото според нас не са отпаднали мотивите за държавната помощ. Напротив – те са засилени не само заради продължаващата война, но и заради всички климатични и форсмажорни проблеми, които се случват в Европа”, сподели Георги Тахов.

И за Украинската помощ обаче трябва да се види дали парите ще бъдат заложени в бюджета за тази година.