Как Министерството на земеделието и храните (МЗХ) планира да разреши проблема с неприключилите производства по обезщетяване със земеделски земи от общинския поземлен фонд (ОПФ), предвид изтичането на петгодишния срок и колко са неприключилите процедури, както и правоимащите лица, които все още нямат издадено решение на общинската служба по земеделие за признаване на правото на възстановяване на собствеността в стари реалнни граници?

Това гласи депутатско питане до агроминистъра. По негова информация на територията на област Пловдив все още има много собственици, които имат решения за признаване правото на собственост, но не са идентифицирали на терен имотите си и не са довършили процедурата по възстановяване.

Поземлената реституция продължава повече от три десетилетия, а законодателят не е определил краен срок за приключване на административните производства в ЗСПЗЗ.

Възстановяването правата на бившите собственици в териториите, определени за възстановяване в нови граници е приключило, става ясно от отговора на агроминистерството. За издаването на възстановителните решения, с които приключва производството за възстановяване правото на собственост, е необходимо границите на имотите да бъдат установени на място от техните собственици, респективно от наследниците им.

За териториите, определени за възстановяване в стъществуващите стари или възстановими стари граници реституционната процедура не е приключила, защото не е въведен срок за материализиране (идентифицирането) на имотните граници, като приключването на административното производство е оставено в инициативата на бившите собственици или техните наследници. В повечето случай причините за все още неприключилата реституция върху земеделските земи се дължи на факта, че правоимащите лица са наследници от трето и четвърто поколение които не са в състояние да идентифицират старите имотни граници.

Става дума за земите по чл. 19 от ЗСПЗЗ, които са предадени безвъзмездно в собственост на общините. Същевременно с изменението на ЗСПЗЗ са въведени редица ограничения в разпореждането спрямо които от 2007 г. има петгодишен срок, в които съответната община е длъжна да предоставя земите по чл. 19 в изрично посочените случаи, визирани в чл. 19. Ал. 4. Т. 1-5 и ал. 9 от ЗСПЗЗ. Измененията от 2010 г. отменят наложените ограничения при разпореждането със земеделски земи от т.нар. остатъчен фонд и въвеждат единен режим за управление и разпореждане със земите от общинския поземлен фонд, съобръзен с начина на тяхното ползване.

Вменено е на общинските съвети задължението да предоставят земи от ОПФ за: установяване на границите на имотите, за които е издадено решение на общинската служба по земеделие за признаване правото на възстановяване на собствеността в съществуващи или възстановими стари реални граници; изпълнение на съдебни решения за признато право на собственост, обезщетяване на собствениците, чиято собственост не може да бъде възстановена.

Към настоящия момент за довършване на процедурата по възстановяване правото на собственост върху заявените и признати за възстановяване земеделски земи се прилагат разпоредбите на чл. 45д – 45ж от ППЗСПЗЗ.

"След идентифицирането на границите на имотите е необходимо и съгласие на съответния общински съвет, с което общината да предостави съответния имот за възстановяване. За целта общинската служба по земеделие отправя мотивирано искане до кмета на общината, а общинският съвет се произнася на заседание с решение за предоставяне на имотите. Следователно, приключването на процедурата по възстановяване на собствеността върху земеделските земи зависи и от волята, действията и актовете на общинската администрация и общинските съвети, подчертават от МЗХ.

С параграф 14 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи от 2015 г. законодателят въведе ограничения в разпореждането със земеделските земи по чл. 19 от ЗСПЗЗ за срок от 5 години като гаранция за пълното постигане на целите на ЗСПЗЗ за възстановяване на собствеността, респективно за обезщетяване на собствениците на земеделски земи.

Срокът беше удължен с нови 5 години, считано от 23 декември 2020 г. с цел осигуряване на необходимия поземлен ресурс за приключване на поземлената реституция.

„Същевременно с продължаване на ограничителния режим за разпореждане със земите от чл. 19 от ЗСПЗЗ, в §12 от Заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители (от 2020 г.) е предвидено в петгодишния срок общинските съвети да могат да предоставят земите по чл. 19 от ЗСПЗЗ за изпълнение и на други обекти, изчерпателно изброени в ал. 1 на §12.

С оглед цитираната нормативна уредба е видно, че своевременно са предприемани съответните законодателни промени за осигуряване на необходимия поземлен ресурс за приключване на поземлената реституция. Поради обществената значимост на въпроса и обхвата на засегнатите страни е необходимо в рамките на настоящата година да се проведе широк обществен дебат относно възможните решения, а впоследствие и конкретни изменения в ЗСПЗЗ", се казва още в отговора на МЗХ.