Годината стартира с промени в Наредбата за контрол на стоките с висок фискален риск, но това далеч не е достатъчно, за да работят спокойно родните овощари. 

 

Няма заложени пари в бюджета за украинската помощ, а войната не е спряла, напротив продължава да нанася щети на родното земеделие. Цените на енергоносителите скочиха, завишението достига 300% и няма кой да компенсира тази разлика. Голяма част от фермерите казват, че ако липсват субсидии, няма да се занимават с това производство.

Да не говорим за административния натиск, който се е утроил през настоящия програмен период“, коментира за Агри.БГ Димитър Рачев, член на Управителния съвет на Съюза на дунавските овощари. 

Той припомни, че в предишни години до отпускането на помощта се стигаше след протести от страна на земеделската общност. „Сега се надяваме на разбиране от страна на аграрното министерство, винаги може да се направи анализ и да се види реалното състояние на отрасъла. Разчитаме на добрия тон, за да изкажем нашите аргументи и те да бъдат приети“, казва още овощарят.

Според него заради административните искания, "вместо фермерът да работи на полето или в градините, той заплаща на някой друг или сяда сам да прави исканите невъобразими справки". 

„За съжаление през миналата година цели градини със сливи не бяха прибрани, подобна ситуация имаше и при черешите. Има фермери, които активно изкореняват. В рамките на Съюза на Дунавските овощари около 1 000 дка градини се изкореняват годишно“, съобщи още Рачев. 

Мирослав Черников: 2024 година беше „кайсиева“

 

От думите му става ясно, че се работи по всички направления за намиране на работна ръка, включително и чрез внос. Рачев обаче сподели притесненията на членовете на съюза от изискванията на влизащата в сила през тази година т.нар. социална условност. „Ако не изпълним изискванията на инспекцията по труда ще бъдем наказани, но не само от нея, а и чрез отнемане на субсидии“, каза още той и настоява да се направи ясен списък на изискваните документи, така че фермерите да знаят какво търсят от тях инспекторите от трудовата агенция. 

„Засега отговорът е – има си наредби, и всеки трябва да ги знае. Но от инспекцията може да се искат още документи, което е предпоставка за корупция. Ако имаме списък от документи, който е одобрен от инспекция, принципал и представители на фермерите – ще бъде ясно какво е необходимо от нас“, сподели още производителят на череши от района на Тутракан.