Категории
- Земеделие
- Животновъдство
- Политика
- Пазари
- Агротехника
- Интервюта
- Субсидии
- Пчеларство
- Дамите в селското стопанство
- Подкасти
- Коментар/Анализ
- Финанси
- Европроекти
- Темида
- Иновации и дигитализация
- Какво ни казахте?
- Как го правят?
- Динамика на зърнените борси
- Събития
- Чужбина
- Еко/Био
- Консервационно земеделие
- Агропрогноза
- Инфографики
- Любопитно
- Инциденти
- Моята Ферма
03.01.2024
Формировка стъблен Гюйо
Основен принцип при стъбления Гюйо е формирането на стъбло с височина 100-120 см с две къси рамена, като на всяко рамо се оставят 2-3 чепа с по 2 очи.
01.01.2024
Чашовидна формировка на лозата
Формираните чашовидно лози имат късо стъбло с оформена глава, От нея лъчеобразно се формират 4-8 рамена, които излизат от един център под еднакъв наклон и с еднаква дължина.
30.12.2023
Изисквания на десертните сортове лози към почвата
Десертните сортове лози предявяват по-големи изисквания към почвата в сравнение с винените. За десертните сортове лози са подходящи по-дълбоки и свежи, но не тежки и сбити почви.
30.12.2023
Формировката пергола Тендоне е подходяща за дворно отглеждане на лози
При десертните сортове в някои райони на Италия, Испания и други страни намира приложение формировката пергола Тендоне.
30.12.2023
Перл дьо Ксаба - един от най-ранните сортове грозде
Сортът Перл дьо Ксаба произхожда от Унгария. Получен е от кръстосването на сортовете Шасла доре и Мискет Отонел. Разпространен е във всички лозарски страни.
30.12.2023
Мискет хамбургски е ценен десертен сорт грозде
Сортът Мискет хамбургски е получен в Англия от кръстосването на сортовете Франкентал и Мискет александрийски. Отглежда се в почти всички лозарски страни на света.
22.12.2023
Избор на подходяща формировка на лозата
В районите, където опасността от образуване на екстремни минимални температури е изключена или се случват много рядко може да се използват нискостъблени, средно и високостъблени формировки на лозата.
21.12.2023
За да имат по-продължително време през годината прясно грозде, хората още от древността са използвали различни начини за съхраняването му.
За да имат по-продължително време през годината прясно грозде, хората още от древността са използвали различни начини за съхраняването му.
21.12.2023
Русалка 3 може да се използва за приготвяне на стафиди
По механичен състав на гроздето Русалка 3 е типичен десертен сорт. Процентът на зърната в грозда е висок. Кожиците съставляват малка част от масата на зърната.
21.12.2023
Сортът Кардинал - ценен ран десертен сорт грозде
Сортът Кардинал е един от най-широко разпространените едроплодни ранозрели десертни сортове в света. Може да се отглежда при надморска височина до 500 м.
20.12.2023
Русалка е безсеменен десертен сорт с голяма родовитост
Сортът Русалка не е склонен към изресяване и милерандаж. При повишена влажност около периода на узряването гроздето е чувствително на напукване и сиво гниене.
20.12.2023
Сортът Мир изисква по-богати и плодородни почви
Сортът Мир е получен от кръстосването на сортовете Чауш и Кардинал. Листът е средно голям до голям, дълбоко нарязан, петделен, отдолу слабо четинесто-мъхнат.
13.12.2023
Брестовица - сорт грозде с много добри вкусови качества
Сортът Брестовица е получен от кръстосването на сортовете Италия и Янтър. Утвърден е през 1982 г. и се размножава бързо в цялата страна като промишлен сорт.
12.12.2023
Приспособяване на лозата към недостига на влага
Лозата като сухоустойчив мезофит се отличава с голяма взискателност към почвената влага и едновременно с това добре се приспособява към недостига й във външната среда.
05.12.2023
За бели трапезни вина са подходящи почви с лек механичен състав
Дългогодишният практически опит и многобройните изследвания в това отношение са показали, че за отделните производствени направления в лозарството са подходящи различни почви.
02.12.2023
Кинг руби – безсеменен сорт грозде
Сортът Кинг руби е склонен към милерандаж. Лозите се нападат от оидиум и са слабо устойчиви па ниски зимни температури. Може да се отглежда върху плодородни топли почви при напояване.
02.12.2023
Мискет плевенски има сравнително добра устойчивост на ниски зимни температури
Сортът Мискет плевенски не е склонен към изресяване и милерандаж. Лозите не са устойчиви на мана и оидиум. Имат сравнително добра устойчивост на ниски зимни температури.
30.11.2023
На какви качества трябва да отговаря лозовият посадъчен материал?
При купуване на лози трябва да се обръща внимание на следните качества:1. снопчетата да имат етикети с означение на сорта и подложката.
28.11.2023
Съхраняване на грозде - избират се само напълно здрави гроздове
Преди да се поставят за съхраняване, гроздовете се подготвят - почистват се внимателно от сухи, повредени и недоразвити зърна и се подреждат на един ред в щайги.
28.11.2023
Какви форми на засаждане на лозя да изберем?
Лозите може да се засаждат в няколко геометрични форми - квадратна, правоъгълна и шахматна, или триъгълна.Квадратната форма е подходяща за лози, които се режат по чашовидна система и се отглеждат на единични колове.
26.11.2023
Сортът Приста може да се отглеждат успешно върху различни почви
Сортът Приста е получен от кръстосването на сортовете Болгар и Мимоза. Листът е средно голям, дълбоко нарязан, пет- до седемделен, отдолу силно четинест, слабо извит нагоре.
26.11.2023
Алфонс Лавале - десертен сорт грозде подходящ и за асмовидно отглеждане
Алфонс Лавале трябва да се отглежда като един от едроплодните високородовити десертни сортове грозде, подходящ за консумация в прясно състояние и за съхраняване през зимата.