Овощна градина в района на Хърсово, Санданско

• K
    Здравейте, има едни 8 декара ливада с много лек южен наклон, която мисля да правя на овощна градина - малко орехи, малко смокини, малко райска ябълка. Нямам абсолютно никакъв опит в овощарството, имам малък опит в лозарството. Вероятно няма да пробвам по европрограмите - каква ли ще е началната инвестиция за декар - за лозята е около 3-5К лева, а в случая? Какво мислите за желанието ми
  • най долните дюзи ги затваряш без далекобойни дюзи между 50-60 на декар честит празник и наздраве
  • 1
    Добре и правилно си обобщил :-) Иначе съм виждал ябълки на подложка М9 на разстояние 1 м в реда и 2,5 м междуредово. Ама тия интензивни насаждения, колкото и да са модерни, нещо не са ми по вкуса. Въпрос за вентилаторната пръскачка: какъв среден разход на разтвор имаш? Аз правих проби с различни скорости, различни настройки на дюзите, ама ми се струва, че 70-80 литра на декар ще ходят...
  • прасковата може и на 2 метра там имаш ежегодна резитба крушата на дюля също става особено на вретено за сливата не съм съгласен там си иска място аз съм за 5 метра пръскай с вентилаторната пести време и надници Да обобщим предлагам, бройките в декар зависят от подложка и формировка сливата на подложка пикси може и на 1.50 да засадиш
  • 1
    Изобщо не го приемам като заяждане - попитах, защото всяко споделено нещо, научено от личен опит, е много по-ценно нещо за мен от теоретичните писаници, които се намират в нета. Аз имам праскови на прасковена подложка, дюли на дюлева подложка, крушки на дюлева подложка и Стенлей на подложка джанка на 4 години с вътрередово 4 метра и засега не виждам да се задават такива проблеми. Даже ми се ще вътрередовото пространство максимално да се "затвори", за мога да пръскам с вентилаторната пръскачка, щото сега още ги мъча с пистолети, за да не отива зян много разтвор.
  • Имах предвид че 4 метра вътрередово са малко за повечето овошни видове присадени на така наречните нормални подложки на 5-6 година клоните ще започнат да си пречат трудно е за обработките пръсканета засенчва се разбира се това може да се регулира с резитба но е трудоемко и скъпо конкретно за слива сорт Стенлей бих се съгласил на 5на 5 тя има рядка корона ако са на слабо растяща подложка може да свиеш вътрередовото и на 2 метра не мисли че се заяждам споделям мнение и опит
  • 1
    Естествено, че схемата на засаждане зависи от вида на овощната култура, от подложката и от формировката, но дадох чисто примерно схемата с 50 бр. фиданки в декар (схема 5х4) като една доста разпространена такава - напр. при сливи на нормално растящи подложки. Защо на 5. година ще е джунгла? Обоснови се!
  • с
    Първо направи един анализ на почвата въз основа на запасеността на почвата ще видиш какви торове са нужни за съответната култура По въпроса за бройки на декар зависи както по горе е писано зависи от вида на градината съответно подложка и формировка,тъй като едва ли разбираш от видове резитба и формировки НЕ ЗАСАЖДАЙ ТЕЗИ 50 МИНИМАЛНИ БРОЙКИ НА ДЕКАР ще стане като джунгла още на 5 година има си схеми на засаждане за всяка култура в зависимост от подложка и формировка Огледай какво има засадено наоколо стари градини не нови това ще те ориентира за културите
  • I
    И аз обмислям дали да не започна отглеждане на бадеми и орехи, като първоначално засея половин - един декар и през следващите години ги увелича. Но ме възпира много битовата престъпност и ме е страх да не си дам парите на вятъра и да ми окрадат реколтата бракониери и престъпници или по-лошо да изкубят дръвчетата още като малки. Все пак нямам възможност да стоя на пост нон-стоп. Другият вариант е отглеждане на "неядлива" продукция!
  • 1
    С 8 дка програми забрави - прекалено са малко. Отделно се говори, че след 2020 програми няма да има - т.е. приемът по 6.3 следващата година евентуално ще е последния влак, който може да хванеш по линия евро програми. Доходи за нормален живот - също забрави - отново са прекалено малко тия 8 дка. Че ще е трудно - прав си. Почнал съм от под нулата - чистене на запустели лозя - първо с машина, а после остатъците на ръка, докато получа една "нива", на която да засяда дърветата и ти говоря от опит. Разходите: 4-5 лв. на плодово дръвче, орехите бяха май по 17-18. В декар влизат мин. 50 дръвчета или мин. 10 ореха. Дупки по 60-70 ст. Торове - оборски + изкуствен - още 50-60-70 ст. на дупка. Капково напояване + цистерна поне 10 кубика от която да почва всичко - грубо още 3000-4000 лева. Ограда - 10 метра хубава мрежа са около 30 лв, бетонови диреци - мин. 2 лв/брой. За начало толкова. После 3-4 години само разходи по обработки, пръскания, резитби, поливки. И после може да почне да късаш някой плод. Сложи вътре в градината и 50-60 кошера - хем ще опрашват, хем ще се видиш в някой лев от мед.
  • K
    Искам да започна с нещо малко, но достатъчно доходоносно за нормален живот. Няма вода, но ще доставям с трактор (не е наличен). Тъй като не съм първа младост, единия ми син ще опита кандидатстване по програмите на ЕС. Но дотогава има още 3 години....та ми се искаше да започна с нещо, най-малкото засаждането на фиданките и ограждането на мястото. няма да има постройка, близо е до селото. Тръгване от нулата, знам, че ще е много трудно, но мисля, че това е истината в живота - близо до земята.
  • 1
    Желанието - добро. На 8 дка да сложиш 3 овощни вида не е разумно от гледна точка на растителна защита. Избираш 1 и слагаш - ако са орехи можеш да сложиш и друг овощен вид междинна култура, която да махнеш след като орехите станат големи и почнат да засенчват другия вид - 8-9-10. година. Инвестициите за създаване много зависят от вида на градината: нормална или интензивна -съответно с малко и много фиданки в декар. С или без напояване. Имаш ли водоизточник или не. Ще правиш ли ограда. Ще купуваш ли трактор. Ще правиш ли постройка. И още мноого неща...

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Наранена кора фиданка череша

Здравейте, Закупих фиданка череша, в последствие забелязах тези нарушения в кората. Дали...

60 0

Напояване

Здравейте,вкючвам се във форума със следното питане. Обмислям вариант за изграждане на кап...

102 0

Най-подходяща овошка за 1 (само) декар.

Здравейте. Бих искал да засадя подходяща овошка на нашето ограничено място от 1 декар в (г...

199 0

Проблем с череша

Здравейте моля за съвет за череша. Проблема се изразява в следното: Когато се образуват ма...

136 0

Орехова градина

batkovato: Нали знаеш, че се садят обратно на останалите дървета що се отнася до ориентирането север-...

289 1