Моля за съвет за животновъдство

• J
    Извинявам се на професионалистите (със сигурност им звуча смешно или несериозно) - от един месец ме мъчи идеята да се заема с животновъдство. Бях решил да е мелчно говедовъдство... Не сдъм спрял на чета де що има книги - Симеонов, Карабалиев,...Говедовъдство, Подготовка на фуражи и Силажи.....плюс този форум и подобни форуми..........\r\nКолкото повече чета толковая повече мисля че съм луд за връзване (женами също - и тя ме подкрепя в тази идея - да не каже, че е неина). Не съм авантюрист на 40 съм, инж. химик с добра работа и пари... само дето ми се прави нещо мое3..\r\nОтначало мислех, че трябва да е млечно говедовъдство.........вече нв съм сигурен..........\r\nМоля за Вашите мнения:\r\n1) Млечно или Месно \r\n2)Говедовъдство/Овцевъдство/Кози\r\n\r\nАз лично предпочитам млечното направление........ а въпроса за говеда, овце или кози доиде след един месе четене. Ще поясня - не мога да почна с повече от 100 000 лв - то на кредит.... Което по мои сметки значи 30 + 35 млечни крави минимум за да си покривам кредита + неща които имам да покривам и сега (лизиг, две деца ....). От четенето и обикалянето по ферми разбрах , че ако почна 35 крави почти със сигурност ще ги уморя.... не поради мързел или нежелание а порави липса на опит.\r\nОт тм ми доиде мисълта за други животни (овце/кози) повече на брой , но с по малко инвестиии.........\r\nМоля за съвет
  • колегата ВЕСО е много прав.романтиката е в началото после е едно деноношно тичане бес нормиран работен ден бес сбота и неделиа бес празници и неизбежно в един момент ви писва както на вас ви е писнал монотониа гратски живот.за да искарате от животни 2000 лева чистО на месец може би ще триабва да работите на 16-18 часов работен ден бес почивни дни ако сте на 20 год.даваите ще издржите но ако тргвате от 0 триабват поне едно 10 -15 години за да изградите база
  • J
    Благодаря , на Всички Ви за съветите и коментатиите !!! Веселине, Благодаря за поканата, може и да се видим като се развали времето - имам бивш колега и в момента наш представител в Ловеч - Павел Бумов. Честно казано нямаше да се замисля да си направя и собсвен "чифлик", ако в момента не ми висеше лизинга на колата - около 1000 лв на месец заедно с Каското, ГО и Пъетн данък. Ако не бяха тези илядо лева на месец които непременно трябва да има , щях да почна още сега с 10 крави и дребни неща (заици, кокошки, кози зеленчук, ливади сено итн... и щях да се оправя именно те опеределят и кредит и 35 крави мин итн. Честно казано Ви се Възхищавам и почвам все повече да не понасям дЪРЖАВАТА (не че съм и бил фен досега) - ако искаш породисто животно няма от къде да го вземеш, ветеринарна медицина НУЛА (не говоря за кучета котки, хамстери....). Стратегия за селкция ,развитие и запазване на породи - нема, племенни книги - нема, контролни доенета нема... Ветеринаря за нищо пари ще ти напише Черно-Шарена,,,,,,,абе и тук е като навсякаде. НЕ СЪМ СЕ ОТКАЗАЛ, НЕЕЕЕЕЕЕ
  • Ще добавя само,че е много важно да си намериш работливи и честни работници.Да не са някакви пиянки и мързели ,защото такива могат да те закопаят.Важното е да имаш човек на когото да разчиташ,когато те няма,иначе пак повтарям - ще те закопаят.
  • M
    Ако намериш из софийско мандра,която да изкупува козе мляко от козите има файда,но ти трябват високопродуктивни животни.От местните полза няма.Това ти го казвам от личен опит.Отчитай,че са капризни животни,пък и доста болести се навъдиха напоследък.Биволи не ти трябват.Мандрите се лигавят с биволското мляко и обикновенно го изкупуват докато има овче.Аз ги гледам защото имаме и заведение,но до сега полза някъква от тях нямам.Все пак ти желая успех в това приключение!
  • V
    Данчо много уважавам сериозните хора.Като гледам и ти искаш сериозно да се заемеш с животновъдство - няма какво да те разколебавам затова те каня на гости да те запозная с работата.Имам кози овце прасета и зайци и немога да ти кажа че печеля повече от теб.Заповядай но трябва да е дъждовен деня защото иначе нямам време
  • Не може са работиш с животни на кредит, няма печалба, която да ти покрие лихвите в началото. Едно е като имаш ферма и животни да изтеглиш 100 хил. за да я разшириш,друго е сега да я правиш. За кравите парите са малко/100 хил./, там вече има утвърдено производство, големи ферми и такива, които да си осигурили и продажба на част от млякото на свободния пазар, квоти и т.н. Аз не съм се интересувал от реда за квотите, но и там ще имаш проблеми. затова според мен е по-добре да се гванеи с биволици или кози, може и овце според района. Къде смяташ да ги отглеждаш?
  • J
    Уважавам мнението ти......Чел съм нмого твой постове, но съм с резерви. Работя в фирма , част от която се занимава с внос на картофи за посев от холандия (от 15 години)......... идеята беше и да изкупуваме картофи за консумация от наши клиети и да ги миеме и пакетираме - познай от къде купуваме картофи - германия и фанция (като слънце 0.10 ев. цента на кг. януари-април).... Картофи няма да гледам. По образование съм инж. химик, 5 г. бях главен технолог на стъкларския завод СТИНД в София, 4 г. в частна фирма за производство на сухи строителни смеси - технолог и сега съм търговец на химикали за сухи строителни смеси, оцжетители за пластмаси, РЕТ, смазки, мастила итн........ Ако миналата година 2008-2009, оборота ни беше 100% - сега е 10%. Мисля че човек трябва да произвежда нещо а не да търгува с чужди неша. Знам, че няма да е лесно и е Заробващо (няма почивен ден)....... Знам, че няма да забогатея - в момента взимам 2000 чисто, съпругата ми 600 чисто....не се оплаквам, но си броя парите зацигари и нафта за колата - просто неприсъщите разходи в София са много, а и ми писва от тоя калабълък.
  • M
    Za men nai dobre opitai s kozi zashtoto kozite se gledat sravnitelno lesno zimata minava tanko zavisi ot raiona v koito se namirash ako snega e malak nqmash nikakav problem da pasat cql den na van i samo ve4er da badat nq qsla . S ovcete i tam e tai no sa mi kazvali 4e 5 ovce qdat kolkoto edna krava te ne mogat da pasat zimata zashtoto trqbva da rovqt a i zimata rajdat i ako rodi v snega krai s malkoto .Kravi ne ti prepora4vam izglejda tam e nai-golqmata zaguba edno 4e qda strashno mnogo drugo mnogo tor i cqla zima vatre . za kravite shte ti trqbvat mnogo pari a ako gi nqmash i trqbva de teglih ne se znae dali shte mojesh da gi varnesh na vreme i da ne stane belq . Vijdam 4e si navid kat mene da se zanimavash s jivotni no li4no az shte ti prepora4am kozi ne zashtoto az sam bolen po tqh a zashtoto izlizat nai tanko zimata a i si ima faida ot tqh az sam imal samo po 5 no ot proletta zapo4vam razvajdaneto im . Pojelavam ti uspeh v golqmoto priklu4enie jivotnovadstvo . Prodaljavai samo na pred ne se otkazvai . za mene kozi na 1 mqsto na 2-ro ovce i na 3-to kravi reshenieto e v tvoi race .
  • Биволи или кози. С крави ще я загазиш.
  • От начало ще ти е трудно , но е очевидно че имаш желание и ще се справиш. Риск има [:duel:] но така е, когато се захващаш с нещо ново.
  • Tova e iztina s jivotni nai se gube moje i da se spechele obache nemoje vseki
  • Samo mesodaino govedovadstvo zashtoto edna mlechna krava dnes da e hranish shti struva minimom 5 leva plius rabotnici a mesodainata nqma razhodi koi znae kakvi s kozi ne se hvashtai i v ovcete nqma mnogo smisal i trqbva da gledash pone 100 mesodaini kravi da ima faida goredolo vsichko struva mnogo pari vreme i mnogo trud i jelanie i postoqnstvo 365 dena v godinata trqbva da si s tqh ,no ako nikoga ne si se zanimaval s tova shte vidish golqm zor dokato navlezish v sashtnostta na rabotata i trqbva da razchitash na sebe si i na semeistvoto si inache chusht chovek rabota nevarshe gleda saqmo denq da mine i pari da zeme bez da rabote i togava samo qdove fermerstvoto e slojna zadacha
  • V
    [pile] [pile] [pile] Колега не се занимавай с глупости Вложи си парите в друго-риска да ги загубиш е най голям в животни

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Защо кравите ядат сезал и найлон

Здравейте,искам да попитам какво им липсва на кравите че ядат сезал и найлон

34 0

Санкционират

Иван: трябва до 30.09.2020. продажба и тези 3 животни не трябва да си ги подавал за субсидии

80 1

ЖИВОТНОВЪДНАТА МАФИЯ / лъжите на пишман "животновъдите".

Ако търсите работа във ферма /животновъдство, бягаите далече от тая обява: "Търся 1 или 2...

212 0

Фолио и мрежа за балиране

dipl.eng.Yordanka Nacheva: Здравейте г-жо Петрова Ние ПОЛИФОЛ ЕООД предлагаме мрежа и фолио за балиране Продуктите...

61 1

Проблем със влизането на скоростите на ЮМЗ 6-Л

Тодор: Най вероятно съединителя да не ти отделя добре

86 1