Работна ръка в селското стопанство

• P
    Здравейте.Как се спревяте с работната ръка от две години се занимавам със животновъдство и според мен положението е отчейващо няма работници да вземем да се кооперираме и да си внесем китайци
  • S
    Според мен това е рядкост при животновъдите..не мога да повярвам..че човек който има ферма за животни...независимо какви?ще допусне да не плати заплатата на работника си,и да очаква от него да се грижи за животните...Вярно е ,че на повечето хора им е вродено да мързелуват и да искат пари ..както казав една комшийка..Сине ,аз те гледам да 50 ,а след 50 нека те гледат децата ти...Прочетох всички коментари по темата и останах с убеждението ,че фермерите търсят работа за парите си, а не желаят някой да им работи за красиви очи..дори някой от тях дават повече отколкото трябва .,само и само да им се грижат за животните с отговорност.Не мога да съдя и работниците..може да им се вижда малко 15-20 лева за 15 часов работен ден ..дори и повече..но когато човек храни семейство ,той трябва да се радва на работата си и редовната заплата..така може да живее спокойно и сигурно и с вяра да чака утрешния ден ,когато на детето му е рожден ден и той(тя) му е обещал ,че ще му купи колело.Човек се учи и твори докато е жив,а като умре почива.Така и с неквалифицираните работници-учете ги с търпение--но преди това ги избирайте с търпение и ги преценявайте добре-за да знаете какъв човек утре ще се грижи за животните ви.Животното не е като човека ,да каже тук ме боли или не съм се нахранило както трябва ...но с режим(на хранене ,прибиране от паша,доене и др.) -който се спазва ,се гледа леко и с удоволствие.Последното е споделено от собствен опит..но аз имам само 9 кози с 17 яретаи няколко зайки и техните незнам колко вече малки.Не знам може ли да има режим и в фермите..нямам този опит. На всички желая успех в намирането на добри и отговорни работници.
  • B
    Популярният Иван Юруков-Радчи преби жестоко работник, който се грижел за 60-те му крави, и го прати с опасност за живота в болницата в Разлог. Инцидентът станал завчера следобед, когато 48-годишният Ц. Каранев от гоцеделчевското село Брезница, който от няколко месеца работил за Юруков, напуснал поради нередовно плащане на обещаното възнаграждение. Когато Каранев отишъл да попита за парите си, Радчи излял гнева си върху него. Започнал да удря пастира си, съоборил го на земята с думите: “Как можа да оставиш животните, бе, говедо”. Вследствие на множеството удари жертвата е с три счупени ребра. При падането е ударил и жестоко главата си. Счупените ребра са пробили белия дроб, което застрашава живота му. Юруков е арестуван. Според полицията това не е първото му провинение и друг път е бил задържан за побой. Известен е, че от години има голяма ферма за крави и се занимава с дървен бизнес. .......
  • M
    Иванов,много си прав във случая.Ние винаги сме давали добри пари,но няма вече добри работници.Останаха гледачи на годините на родителите ми,а това гдето го разправят сам да си гледаш животните е несериозно,особенно за едрите преживни.Сеитба,косене,жътва-все едно след друго,та който е в бранша няма смисъл да изброявам,той знае,останалите с идеите са все кибици,гдето и за една кокошка не са се грижили.Истината е,че животновъдството вместо да става бизнес,върви по пътя на мизерията и всичките ни закони и нормативни актове са така създадени,че законното да е най-трудно.
  • I
    Абе тя вашата е присмял се хърбел на щърбел. Единият мисли как някой да му работи без пари, другият как да вземе парите без да работи. Имах едно цигане общ работник,есента се хвана кравар. Изкара при един на 15 лв. на ден около месец, и при един на 13 лв. на ден две седмици. Аз му плащах по 20 лв. на ден, за строителство. Та разбирачите тука да ги попитам, какво очаквате от някой, който дои 15 крави 3 пъти на ден за 13 лв, или ги дои 2 пъти на ден и ги пасе по 8-9 часа в калта около легището за 20 лв? защо при мене това момче работи, та си къса задника, а и на двете места напусна след като се биха яко с чорбаджиите? Няма кой да дойде да работи, за без пари, освен тези дето идват за да ви завлекат. Лошото е, че вече няма кой да работи и за добри пари. Изводът е, че без значение кой крив, кой прав - няма оправия!
  • K
    Привет и от мен в този прекрасен ден. Виждам, че темата е доста стара, предполагам и актуална към днешна дата. Аз не съм „китаеца” който е така желан като селскостопански работник, нито пък мога да гърбя цял ден само на паница постен ориз....НО пък имам вярата, че и без жълтоликите микроклиматът във фермата Х на стопанина У може значително да се подобри и дори и да изчезнат алкохолните изпарения и леко загатващата миризма на изгорел бакелит... Поздрави!
  • M
    Така са се научили или по-скоро така ги научиха, аз за една пералня веднъж седмично, за един компютър и бойлер плащам по 90 лева ток, при полужение че миналата година съм плащал по 35 лева, ма сега взимат от нас щото циганите не си плащат а искат да гласуват за тях, това е. [angry]
  • имаше една стара приказка "който не работи не трябва да яде", ама как да стане като е по-лесно да чакаш на чуждите данъци във вид на помощи вместо да си размърдаш задника и да си изкараш прехраната
  • eeeeeee vie pak kak da ne sme robovladelci bre hora? davame im po tolkova pari koito nie samite ne har4im za nuleva prizvoditelnos.i renti i naemi na zemiata osobenno tuk v dobri4ko koito sa trei po rast v evropa robovladelci sme kak da ne sme da im podarim vsi4ko na tezi nekadarnici kato tozi 4e da se uspokoiat nai posle da vidim kakvo 6te pla6tat te.az sam gotov da idva da ba4ka 6te mu otstapia no ako ne se spravi 6te go nabu4a na kol kakto turcite sa pravili navremeto za nazidanie na vsi4ki kato nego [:bee:] tartei s golemi usti koito i kravite na sveta da se saberat ne moje da napalniat.ei pi4 niakga v ne6to investiral li si?osven v tva da si natp4e6 zadnika s laina [:gun:] [:gun:] [:gun:] [:gun:] [:gun:] [:gun:] [:gun:]
  • a i 6te ni utarvat ot bezdomnite ku4eta i as sam za
  • da be az ne vijdam nikoi tuk da e vlizal i da gleda kompa kato tele a gleda jivotni nali
  • M
    Ангеле, българи или цигани то зависи от човека, ма тия са за пребиване и не толкова за парите ами че са оставили просто така лекомислено животните.Ако се мярнат към софииско ще ти се обадя. То ако са българи ще се чуе, тук се цигани ни гледат животните та тове ще е новина-българин гледач. Няма как да остане в тайна.
  • R
    Ami kolega nie zatova ve4e nedavame pari napred.Na nikogo nevqrvame.Ti im pravi6 dobrina te te pravqt na budala.Dano uspee6 da gi nameri6
  • C
    Зравейте колеги подхващам старата песен на нов глас,но вчера отново останах с пръст в г..ъз.В понеделник отивам на село и моите работници БЪЛГАРИ подчертавам го двойно и дебело ме помолиха за 160лв. авансово, да платяли квартирата на дъщеря си.ОК дадох им 200 да има и за тях. Тръгнах за града всичко нормално сутринта издоиха овцете и ги пуснаха на паша.Към 16.40 баща ми се обажда,че са избягали.Тръгнал да види защо овцете не са накарани за доене отишъл до стаята им а те си стегнали багажа и дим да ги няма. Ако при вас колеги се появят пастири семейство българи той висок брадясал но с видимо по-голям мустак-Митко се казва а тя дребна слаба руса коса до бяло, задължително с тъмни очила реплика на адидас не ги сваля постоянно е с тях.Представят се за ветеринарен техник бивш има ги познанията а тя за бивша детска учителка представя се за Тони,като са работили около 6г около Карлово в овцеферма.МОЛЯ ОБАДЕТЕ МИ СЕ и се пазете,ИЗМАМНИЦИ!!! Инак са работливи и разбират от животни
  • Освен,на нас да ни плащат субсидия,че ги търпиме.От пет дена им плащам надница на пастирите по 20лв.и резултата е че два дена си събирах козите из баирите,а вчера изобщо не дойдоха ни циганина ни циганката-пияни от сутринта.Утре пристига ново попълнение \'експерти\'.Не се лъжете да плащате на ден.Ако са гладни по-добре ги хранете.
  • V
    Разбрахте ли и за новите субсидии освен за глава животно ще дават и на глава циганин

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта