С какво да пръскаме сливите Стенлей да не капят

• O
    Здравейте, имаме малко градина със сливи стенлей. Не съм изобщо запознат с овощарството и затова питам с какво да ги пръскаме да не капят. Под самите дървета е заринато от окапали сливи. Надявам се да можете да ми помогнете
  • И при мен има доста окапали плодове, но на дърветата има пре много засега. Мисля, че това е естествен подбор. То и това което е останало може да изчесне клоните на дръвчетата. Дано се задържат до беритба.
  • Napalno sam saglasen kolega. Uvajavam tvoq opit i sam saglasen 4e vseki ima pravo da polzva tova koeto raboti pri negovite concretni klimati4ni uslovia. Vajno e da go otkrie tova koeto e nai - dobro kato tsena i ka4estvo i da go priloji v podhodqa6tia moment. Togava si zaslujava i o4akvaniata shte pridobiqat realnost. Uspeh na vsi4ki
  • I
    Ридомил наистина не се употребява при овощните, а при лозята и зеленчуците. Аз го смесвам с Топсина за овощните защото забелязах синергизъм (допълване) между двата препарата и по-силен ефект. При зеленчуците комбинацията също има много добър ефект. Милко напълно си прав за фосфора. Който иска да има плодове всяка година трябва да се съобразява с това. Листни торове има в изобилие и всеки трябва сам да установи кой работи най-добре при местните условия. Аз си защитавам Акрамет защото е мое изобретение и производство и гарантирам ефекта му.
  • K
    колеги , определено не съм специалист но не съм чувал до сега Ридомил да се прилага при дървета. Бихте ли ми отговорили каква е целта на употребата му?
  • Колега уважам твоят опит и мненние, но смятам да кажа и мойто мнение и опит. Не разбрах в комбинацията от пестициди за кво използваш ридомшл. За залагане на плодни пъпки за следващият сезон е необходим Фосфор. Тоест през месец юли до началото на август когато на практика те се залагат,се прави листно третиране с листен тор с високо съдържание на фосфор. Такива предлагат много фирми. Виждам, че доста ползваш продукта акрамет. Явно е добър. Аз и друг път съм споделял, че и други фирми предлагат подобни торове - органични. Агрия предлага испански. Те са ОК. АгроБио Трейдинг предлага американски. За тяф отзивите са много добри. Наш колега е ползвал миналата година техният продукт Нутриалгафид със високо съдържание на фосфор и е много доволен. Излизало му е около 1,6 лв/дка. в ябълки и вишни. Наистина прилагането на листни торове в определени фази е изключително важно. Между другото да знаете изкупна цена на вишна /за преработка- замразяване/ с днешна дата
  • I
    Напълно си прав за това, че дърветата сами регулират броя на плодовете, които да изхранят и част от завръзите опадват ако са повече от максимума. Всеки овощен вид си има особености на РЗ и това трябва да се спазва - в противен случай реколтата намалява. РЗ, торенето, напояването и времето, в което трябва да се извършват са решаващи за реколтата не само през текущата година, но и за следващата. Ако дървото е било претоварено и поставено в стрес, то естествено залага по-малко плододаващи пъпки за следващата година. Като листен тор и стимулатор Акрамет има много благотворно действие върху овощните видове. При всяко пръскане добавям към пестицидите и Акрамет. Много бързо проличава ефекта по състоянието на дърветата, цъфтежа, задържането и изхранването на плодовете. При сливите и ябълките се наблюдава намаляване на дребната фракция, по-добро изхранване, много по-слабо опадване на завръзи. Плодовете са значително по-едри и изравнени. Общо взето заболеваемостта на дърветата от гъбни болести намалява. Съчетано с балансирано торене резултатите са очевидни. Подобна информация ми дават и много други производители на плодове - нараства количеството и качеството на плодовете с около 15%. Заприлича на статия от агровестник.
  • Изхел бих искал да те попитам и нещо друго имаш ли наблудения как се отразяват твоите продукти при овощни култури? Благодаря предварително за отговора
  • Не искам да влизам в излишна полемика с Изхел знам че си компетентен и уважавам това просто ние праскаме сас Суперсект и топсин М,редуваме и Актара но се водим по булетина на растителна защита за региона така е по точно а също и от собствени проверки(специално за бадема говоря за бадемовата оса)искам да обърна специално внимание обаче за на юнското падане на завръза колкото и да пръскаш то е нормално явление(Направи справка ако не ми вярваш)Специално за сливата плодовете опадват от суховеите макар че миналата година доста плодове паднаха от една лятна буря
  • I
    Не знам дали си пръскал навреме. Моите не падат защото водя РЗ по календар. Няма нищо общо с влагата и топлината. Опадват най-често по-слабо развитите завръзи поради претовареност на дървото. Масовото опадване се дължи на проблеми с РЗ. Не трябва да се пропускат пръсканията с фунгициди и инсектициди. Аз ползвам комбинация от Топсин и Нуреле с Акарзин и Моспилан за листните въшки. Предстои ми пръскане на всечки овощни пак с подобна комбинация, но с добавка на Ридомил и Листен тор. Комбинацията Топсин и Ридомил е много ефективна.
  • пак казвам моето мнение че според мен това опадване се далжи на сухото време,но има и друго всеки който се занимава с овощни градини знае че има и други фактори например запасеноста на дървото от миналата година ако не си ги поливал миналата година има да чакаш плод тази,те са комплексни неща.Разбира се може и да е болест затова винаги е по хубаво профилактично да пръскаш най- добре е да се види на място извикай някой агроном от твоят край
  • K
    пич проблема при мен е че всичко пада вече има дръвчета без никъкъв плод кво ще кажеш по въпроса
  • Колега не ги поливайте много и много вода не е хубаво корена на сливите загнива от прекалената влага така е и при черешата.Тази зима беше доста влажна и има колеги които се оплакват от изсъхване на дървета именно поради прекомерна влага нормално е да опадат заврази дървото винаги има повече завръз от колкото може да изхрани така 4е е нормално да опада това е така нареченото юнско опадване на завръзите нямя нищо ненормално в това да паднат част от завразите
  • K
    колега не само сливите окапват окапват и ябълките и крушите явно сме свидетели на някаква аномалия досега лично аз се сблъсквам за пръв път с този проблем
  • O
    ами ние ги поливаме, ама ефекта е за часове. иначе листната маса е добре поне за сега.
  • виж сега колега сливитв ти най вероятно падат заради влажноста на въздуха,сега е много горещо и сухо при такива условия плодовете са по дребни и капят дори и да поливаш при тези температури въздушната влажност е много ниска така че спасението е да завали не си давай парите за препарати

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

телен червей

цецо: пълен боклук е тоя натуралис мин година го полэвах

603 1

Пръскане за трева

kiko: Ходи до някоя агро-аптека ще ти кажат там.

2116 3

Пръскане на краставици с нуреле

stefka66: Здравейте,не е нужно да спазвате този срок,но нуриле не помага от опит знам.Пръсках с мосп...

7277 3

Мандарина - пожълтяване

petarkadakevliev: Аз имам подобен проблем, с лимон и мандарина. Препоръчаха ми също този акарицид, сигурно д...

3326 3

Билка срещу белокрилка

bilkobegins: Белокрилка - разтвор от мек сапун, сернокисела глина

5895 5