Някой засявал ли е сорго?

• N
    Някой засявал ли е сорго?Споделете впечетленията си от Сорго, как се отглежда и каква е цената му.
  • J
    колеги и мен ме интересува как се отглежда соргото кога се сее кога и как се тори интересува ме също и колко са разходите на декар за семена торове и препарати имам едни 40 декара които догодина трябва да ги сея нещо различно от жито и ечемик а не искам да рискувам само с царевица затова мисля че соргото ще е моята култура на мен ми трябва за храна на крави а и след жътва мога ли да балирам остатаците
  • D
    ВелимирДончев това си е самата истина.На времето когато бяхме ТКЗС и АПК разхвърляхме оборския тор по блоковете.Тогава имаше много от овцефермите и кравефермите.Добивите при пшеницата бяха между 650 и 700кг/дк.Също и при другите култури.Торили се с естенвени и искуствени торове тогава има богата реколта.
  • V
    do iwanfena: абе батко хубаво му хвърляш 27 кг амониев нитрат- не е малко, не смяташ ли обаче че фосфора не стигаостави калия настрани.затова ти и ляга житцето щот е небалансирано торенето ти. имаше НПК 16:16:16 на цена 630лв/кг. Вместо да хвърлиш 27 кг. амониев нитрат сложи15, и 10 кг НПК гарантирам, че добива ти ще е по висок.А ако това го правиш всяка годинаполека лека ще туриш черноземите в джобчето. впрочем аз всяка година си торя по 10 декара с оборски тор, като първите години даже с колата с ремаркенцето го правех и пак се получава.НО,ако видиш каква пшеница става след това.... ще ми завидиши то на площ дето кои да е комбайнер не ще да жъне зада не падне.както и да е разводнихме темата а тя беше сорго. колега понапиши някои сортове и дай по години добивите и торенето. може някой да се мерикландиса.плъс това от института могат да си правят плски опити на друг гръб и да помагат с акъл
  • D
    В Земеделски институт - Шумен в значителна степен отглеждат сорго и получават добри резултати. Ако конкретно Ви интересува, ще предоставя данните на научните работници, специализирали върху сорго и суданка.
  • I
    хубаво нещо е оборскиа тор спор ниама за по малко декари става перфекно.за искуствените хврлиам по 9 киолграма азот активно пробвал сам и с повече но до жтва нивата прераства и полиага и не можеш да иа ожнеш.и намен ми се иска земиата да ми е чернозем и да дава повече продукциа ама не става щом државата ни води необлагодеталствен раион и дава повече субсиди сигорно са преценили.ас оцелиавам благодарение на ниската себестоинос на моита продукциа.
  • V
    Колежке, много навътре приемаш нещата.Има най-различни люде по белия свят лошото е, че когато Бог е раздавал простотията я е вземал май откъде България. До иван-фена. Приятелю какоцелявате с 200-300 кг пшеница от декар и знаете ли, че преди 200 години хората са измислили изкуствените торове. а естествените ги има в изобилие от преди човека да тръгне на два крака.айде да се хванем на бас- ти ще направиш един опит и ще напишеш резултата в сайта. направи едно торене с оборски тор.На декар примерно едно добре пълно тракторно ремаркетова след ранен предшественик. Най-добре пшеница. заори я плитичко-15-20см.Едно ЮМЗ прави чудеса и сеи рано да кажем около 20 септември пролетта хвърли 30 кг амониев нитратна декар февруари март и ако не изкараш 400 кг ела ми заплюй дипломата. "хараната прави борбата" това дори да е на 10-та категория земя пак ще ги извадиш.
  • N
    ОПСС,не е лошо да отидеш малко да се лекуваш, а защо не и да се гръмнеш.Никъде в темата ми не пише че ще засявам сорго.Просто незнаех нищо за тази култура и исках малко инфо.Не взимам участие във темата 1 защото ме нямаше и 2 защото не съм компетентна по темата.(чета и обогатявам знанията си за тази култура)Не знаех че когато човек се интересува от нещо и пусне тема,значи го прави за рейтинг.Ако пишех във форума за рейтинг то щях да съм активна във всяка тема и да пиша глупости(като някой хора).Ако толко ви притеснява рейтинга ми то мога да спра да пиша в този сайт или да ви го подаря.(не съм в детската градина за да ми пука за някакъв рейтинг)
  • I
    ас добив от 500 кила не сам искарвал нито веднж.300-350килограма това жнем по нашиа краи и то да не е повторка щото тогава и на 200 се радваме
  • V
    по повод предсейтбеното торене-преди години един борец от нашия край беше казал- "Партията-рани, нии-борим"и лапаше кебапчетата като пуканки. Та да перефразирам ториш ли- береш. тази година пробвах с 20 кг предсеитбено и още толкова на пролет и да ти кажа добро си ми е житцето не си го давам макар да е повторка.ви дях на времето как на запод изкарват средно 600 кг от дка ама торят си хората и 30 годин сеят на една площ пшеница и добива не пада. ама жънат, орат и сеят стърнищна ряпа до есента вкарват по 2 тона зелена маса за тор опукват му и 3-4 тона оборски тор и върви ги стигни и сеят пшеница.Пък нека в нашите учебници пише че срещу пшеница не се тори с оборски тор.Има още доста да ги гоним.докато NPK ( не е наказателно процесуален кодекс) не влезе в деиствие, "че берем чушки на крушите" и като изкараме 500 кг ще викаме УРААААААААААААА
  • V
    Чакай да се разберем от какво възстановяваме почвата,izhel. аз по тежък предшественик от царевица особенно на поливни площи не съм виждал. Като правило соргото се отглежда на неполивни така , че проблем с преовлажняването няма тогава от какво се възстановява тази почва. соргото не извлича повече хран в-ва от царевицата така че не е липса на елементи. ЕДинствения проблем може да настъпи от фиксиране на азота. и ако това е страшен проблем за пшеницата, ами сей пролетници, слънчоглед, пролетен ечемик,фасъл или каквото се сетиш,ама като кажеш много изтощава почвата дай някакви аргументи върху които да разсъждаваме. Днес питах за силажа -три тона от декар.При сушава година не е зле което предполагам се равнява на около 500 кг сухо в-во, айде още толкова корени и познай какво се случва.Между другото соргото като растение с С4 тип фотосинтеза е идеално за горещ климат.В България го виждам по скоро за южната част на страната,където е по горещо и по сухо като цяло.Миналата година бях на гости в Хисаря.От дума на дума признаха ,че не сеят царевица щот без поливане не става,но съм сигурен, че соргото ще устиска.
  • I
    Вярвам ти, но само ако почвата ти е с много органично вещество. Иначе ще трябва да правиш доста инвестиции за възстановяването й.
  • kakvo ne mu haresvate na sorgoto,kato vsqko neshto si iska negovoto.elate da vidite kva pshenica ima sled sorgo
  • КОЛЕГИ ИЗВИНЯВАЙТЕ ЗА ШИБАНИТЕ МИ ДУМИ.ДА СИ ЕБА ШИБАНИЯ СИ МОЗЪК.ТЕЗИ ДНИ ХОДИХ В ПСИКОТО,НО НЯМА СВОБОТНИ ЛЕГЛА.УТРЕ ДАНО ИМА СВОБОТНИ ЛЕГЛА ЧЕ ДА ЛЕЖА МАЛКО ТАМ ДА МИ ЛЕКУВАТ ШИБАНИЯ МОЗЪК [angry] [angry] [angry]
  • I
    Велимире напълно си прав, но аз познавам много малко хора, които биха си позволили след сорго такива торови норми като предсеитбено торене за пшеница.
  • БЕ КОЛЕГИ ЩО СЕ ПАЛИТЕ И СИ НАПРЯГАТЕ МОЗЪКА ТЯ КОЛЕЖКАТА НЕ Я ЕБЕ СОРГОТО А РЕЙТИНГА ТАКА ЧЕ ПО СПОКОЙНО

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Индустриален коноп/събиране на реколта

Здравейте , дали някой може да помогне с контакт на човек или фирма в София или покрайнини...

75 0

Пръскане на кориандър

delibaltov: Праксим 200-250 мл.-дка

245 1

Помощ и съвет !

Здравейте ! Разполагам с 100 декара земя в така известната на всички добруджа. Нямам никак...

170 0

Пазар на лимец

Някой знае ли фирми изкупуващи лимец и някакви актуални цени ?

243 0

Жътва на люцерна с claas dominator

Колеги какви сита ще ни трябват и какви са настройките за люцерната, че ще ни е за 1 път :...

211 0