Култивирана коприва

• S
    Здравейте някои запознат ли е с култивираната коприва и по точно откъде могат да се закупят семена за нея.
  • S
    По моя препоръка, препоръчително е на лехи- анологично като магданоза се отглежда,и по на рядко. Ако решито по професионално да оглеждате, ше ви трябва сеялката за моркови, за да отсявате семето на редове. Отстоянието на сеенето в редовете трябва да е 15-19см не 50см. Междуредието също толко. Ако мястото ви е предбалканско може да го комбинирате с червен кантарйон. Първата година дохода ще ви е равен на разхода, в добър случай от добра земеделска година с 300лв от горе. Много гъст посев ми се струва.Имайки предвид колко бързо се гарнира от корените.Не съм гледал коприва ,отглеждал съм 12 дка маточина / http://www.fermer.bg/melisa-oficinalis-snimka70380.html или в албума ми в профила. Мисля , че са сходни, като метод на отглеждане..Mеждуредово е 70см. "Mеждуредово е 70см". Всъщност по принцип стандарта е 50см, но за да сме на печалба препоръчвам и от опит на 25см. За да не ни е нулева първата година, за да излезем на печалба. Относно горното запитване за червения кантарион цени, според продукцията в страната, зелена маса кг 2.50, суха маса кг 6-7 лв-изкупуване от билкари. На частния пазар по скъпо и ви излиза директната продажба. Една връзка пресна маса 100-150гр -2лв, суха маса връзката е 3-3.50 Хубавото е че култовирания Червен кантарион се разпознава лесно, иначе за не култивирания глобяват. В България е в червената книга т.е. забранен за бране
  • M
    По моя препоръка, препоръчително е на лехи- анологично като магданоза се отглежда,и по на рядко. Ако решито по професионално да оглеждате, ше ви трябва сеялката за моркови, за да отсявате семето на редове. Отстоянието на сеенето в редовете трябва да е 15-19см не 50см. Междуредието също толко. Ако мястото ви е предбалканско може да го комбинирате с червен кантарйон. Първата година дохода ще ви е равен на разхода, в добър случай от добра земеделска година с 300лв от горе. Много гъст посев ми се струва.Имайки предвид колко бързо се гарнира от корените.Не съм гледал коприва ,отглеждал съм 12 дка маточина / http://www.fermer.bg/melisa-oficinalis-snimka70380.html или в албума ми в профила. Мисля , че са сходни, като метод на отглеждане..Mеждуредово е 70см.
  • K
    за сега разсада ми изглежда по добрия вариант но знам ли? а някаква ориентировъчна цена за изкупуване на копривата и червения кантарион можеш ли да ми кажеш.Кантариона многогодишен ли е и той?
  • S
    По моя препоръка, препоръчително е на лехи- анологично като магданоза се отглежда,и по на рядко. Ако решито по професионално да оглеждате, ше ви трябва сеялката за моркови, за да отсявате семето на редове. Отстоянието на сеенето в редовете трябва да е 15-19см не 50см. Междуредието също толко. Ако мястото ви е предбалканско може да го комбинирате с червен кантарйон. Първата година дохода ще ви е равен на разхода, в добър случай от добра земеделска година с 300лв от горе.
  • K
    тази суха теория предполагам всички сме я чели друго си е някой да сподели нешо от личен опит
  • K
    Ето за добиви намерих не е лошо, ще е хубаво да сподели някой и тънкости от първа ръка;Прибиране на реколтата и добиви Копривата е бързорастящо растение и още през първата година тя дава добра реколта от вегетативна маса, но реалните добиви започват от втората година. През първата година при спазване на технологичните изисквания, ще получите не по-малко от 100-150 кг сухи шмулени листа или около 450 кг сухи стръкове. През втората година добивите се увеличават и могат да достигнат до 350 кг листа и 750 кг стръкове. През първата година корени не се вадят. Те започват да се вадят през есента на втората година, като се внимава да не се повредят самите растения, т.к. тяхното развитие ще продължи и през следващите години. Листата и стръковете се берат през май-юни, преди цъфтежа на растенията. Корените се изваждат от август до октомври или много рано напролет. За да се произведе шмулен лист, листата се обират ръчно от предварително окосените стръкове и то преди да са увехнали. При добри условия на отглеждане от култивираната коприва се получават три реколти през един период на вегетация. Зелената маса (листа или стръкове) се сушат през първия ден на слънце, като се разбъркват и обръщат най-малко 4-5 пъти, за да не се допусне запарване и побеляване на дрогата. През втория ден те се събират на по-дебела купчина, а следобеда на същия ден – на още по-дебела. Листата са напълно изсъхнали навсякъде, ако след бъркане с ръка вътре в купчината не се установи затопляне. Ако се установи такова, сушенето продължава. Корените след изваждането се мият с течаща вода, отстраняват се стъблените части и се сушат на открити площадки, но само при слънчево време. Ако времето е влажно, сушенето се извършва под навес или проветриви помещения. Добивът на корени е 200 кг/декар. Изискванията на купувачите са: съдържание на части от дръжки мах 10% и 2% други примеси. Неразтворими киселини – 4%.
  • K
    И от декар колко килограма суха маса се добиват годишно (на поливка)? това може да го каже само някой който е гледал, а тука явно такива няма иначе на теория и на празни приказки са много големи
  • K
    И от декар колко килограма суха маса се добиват годишно (на поливка)?
  • A
    Каква ти тайна! Нали от там започнах- ЦИГАНИТЕ!
  • K
    в никакъв случай не съм се отчаял.Просто ти задавам конкретен въпрос на който ти така и не отговори а видях че в една стара тема си търсил сериозни търговци на билки,та намери ли такива? ако е някаква секретна тайна извинявай
  • A
    Чети,братко,,питай,разпитвай,мисли,пробвай, Занаят не се дава, а се краде! И...не се отчайвай!
  • K
    именно това те питам-гледал ли си коприва или просто си говориш?
  • A
    Какво и е култивираното. Просто гледана на обработваема земя. Е, има си и номера, например дали се тори и пръска, с какво и т.н. И дали я искат "ЕКО".
  • K
    ти занимавал ли си се с култивирана коприва?
  • A
    Сериозно. Ако е силна земята и поливаш, поне 5-6-8 откоса. До сняг, щото по трудно съхне!

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Таблица за препарати

Дайте някоя таблица на български за съвместимост на фунгициди и инсектициди. Бях намерил е...

78 0

Микрорастения и регистрация като земеделски прозиводител.

Здрваейте, занимавам се с отглеждането на микрорастения и по-точно на слънчоглед, репички,...

156 0

Кое, кога , как в оранжерията?

Здравейте! От късна пролет на 2020 имаме оранжерия и сега за първа година ще я под...

125 0

Охлюви и плужеци

земеделеца: Начи имаш няколко възможности, - пепел, натрошени черупки от яйца, стърготини, натрошени м...

280 4

Капково поливане

Здравейте, Моля за помощ при избора на помпа за капково напояване. Разполагам с 3200 мет...

462 0