Колеги моля за съвет

• M
    Колеги моля за съвета Ви. Случея е следния. От кооперация купих земеделска земя миналата година, до сега тя е обработвана от арендатор който дали и колко рента е плащал на кооперацията аз незнам. Няколко пъти се опетвам да се свържа с арендатора и накрая когато успях той каза че не я обработва земято, но факт е че тя е изорана.Според него това е друг арендатор на когото аз нямам координатите. Моля за ъвет какво да правя?
  • M
    Колеги случеят приключи така: Отидох в поземелената комисия и тъй като тази година все още не беше описана земята попитах кой я е описал миналата. Получих информацията, свързах се с човека, видяхме се и подписахме договор за наем.Трябва да Ви кажа че когато се работи коректно и от двете страни нещата наистина вървят без спънки, нерви и проблеми. [:talk]
  • V
    здрасти аз също не искам да споря, и нямаше да го правя ако ти не ми беше цитирал закона: чл. 237 от Закона за задълженията и договорите : При прехвърляне на недвижим имот договорът за наем остава в сила спрямо приобретателя, ако е бил вписан в имотния регистър. Договорът за наем, сключен преди прехвърлянето на имота, ако има достоверна дата, е задължителен за приобретателя до предвидения в него срок, но не за повече от една година от прехвърлянето. Ако няма достоверна дата и наемателят е във владение на имота, договорът е задължителен за приобретателя като договор за наем без определен срок. ......,но не за повече от една година от прехвърлянето. точка значи, ако има сключен договор за амнаисет години, година след като съм я купил влизам във владение. ако някои е по луд от мен и има дупе да държи приклад може да се пробва. това е като да си купиш жилище и да не можеш да се нанесеш в него. между друготоможе би в този случай имаш някакво право,защото ми е ясно как се произвеждат семена и колко са километрите от друг посев,но въпроса е принципен и щом е принципен се решава с принципи. пфу..изморих се да споря
  • L
    Колега Велимир, не искам да влизам в спор с теб, но ела си купи от нашия край земя, която е дадена под аренда за 8г. ,примерно на Сортови семана с.Вардим, и върви я работи, 12-я калибър ще ти е малък, но всеки да се спасява и да спазва закона щото има и друг начин за уреждане на взаимоотношенията, но излиза малко по скъпо отколкото взаимното споразумение
  • M
    Прецедателя на кооперацията от когото купих земята ме уверява че няма сключени договори за рента с когото и да било за парцела. Освен това мисля че имам право да знам кой обработва имота ми и какво ще сее на него при положение че го ползва незаконно. И не на последно място е добре да започна да си връщам част от парите под някаква форма вложени за земята.
  • V
    абе батко ти цитираш нещо и не можеш да го разтълкуваш после значи .....за не повече от една година-след прехвърлянето ти как го разбираш че са три не знам. а защо сключвате договори не знам, не разбирам и не искам да знам. купувам земя и ако искаш 12-ти калибър ела я работи.хич не ми пука дали си орал сял или копал земята е моя и ще си я правя квото искам. едно време казах на арендатора в наше село че си искам всички земи по парцелчета както са си в идеални граници и пътищата до тях да не ми ги ореи да видиш как ми ги комасира а преди това се дърпаше като магаре на мост. отстояваите си правата на собственици.между другото ако е имало някакво договорно отношение то е между предишния собственики работещия тази земя.ако е посята и реколтата е "в действие"е нормално да оставиш човека да си я прибере или поне да му платиш незавършеното производство ама при положение че е само изорана не виждам защо да не си я работиш
  • L
    То иначе за какво да правим договори за аренда/наем нотариално заверени и вписани за повече години, нали уж с цел да запазим нивите, които обработваме при нас и да ядем хляб
  • L
    чл. 237 от Закона за задълженията и договорите : При прехвърляне на недвижим имот договорът за наем остава в сила спрямо приобретателя, ако е бил вписан в имотния регистър. Договорът за наем,сключен преди прехвърлянето на имота, ако има достоверна дата, е задължителен за приобретателя до предвидения в него срок, но не за повече от една година от прехвърлянето. Ако няма достоверна дата и наемателят е във владение на имота, договорът е задължителен за приобретателя като договор за наем без определен срок. Наемодателят дължи обезщетение на наемателя, ако последният бъде лишен от ползуването на наетия имот преди изтичане на наемния срок поради прехвърляне на имота. Колега, то може да си станал собственик миналата година ама ако въпросния арендатор има вписан договор примерно за 5 години, а са изтекли 2г от него и ти искаш да влезеш във владение на тоз имот по закон му дължиш обещетение за другите 3г от договора. Как ще ги чертаеш без да си ЗП незнам
  • az sam na 23g i iskam da zasadq ovoshq no ne znam ot kade da zapo4na imam zemqta no samo tolkova shte mi dadete li savet ot tuk na tatak kakvo da pravq
  • M
    Това искам и аз, тъй като нямам възможност тази година да я сея аз, нека си я ползва, но все пак да се разберем за рентата.До момента никой не я очертал, и незнам кой я е изорал, да не забравяме и факта че все пак има и краен срок за очертаване.
  • Айде да не сме с такова самочуствие! Всички много добре знаем каква е ситуацията в страната със земеделската земя! Или няма собственици, или наследниците на отдавна починалия собственик и хабер си нямат от земята! Ако орем само с договори, това значи половината от земята да стои необработена! Моя съвет е да се опиташ да откриеш човека който е изорал и по нормален човешки начин и тон да се разберете!
  • V
    сеи си нивата и да не ти пука ееее касметлия си даже ти е изорана ха ха ха е някои е решил да я ползва аки мине но като има собственик няма касмет горкия касмета е твои сяваи царвеца за жовотните и си свиркаи да не е орал 4ужда нива еее тоя голям тарикат няма договор няма никакви права на тая нива па я оре бреииииии ццццц сега ДА ПИЕ 1 СТЪДЕНА ВОДА
  • S
    Можеш да я очертаеш, и трябва да посочиш какво ще сееш, или какво си засадил, и да носиш три копия на банкова сметка, три копия на лична карта. Най добре го намери тоя, и се разбери с него. Ако не можете да се разберете, действай, но си набий колчета на нивата, и най добре ти си я засей.
  • M
    и ако мога да я очертая трябва ли да посочвам какво ще садя на нея?
  • M
    Ама как ще има договор като аз съм собственик и договор за рента не съм подписвал. Междо другото в поземлената комисия ми казаха че до момента никой не я е очертал. Аз мога ли да я очертая при положение че не съм ЗП?

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

210 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

289 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

139 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

283 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

698 0