Практически съвети при торене с течна тор UAN 32%

• P
    Здравейте! За първи път тази година решихме да използваме течна тор UAN 32% в производството, като сме планирали да заменим с нея азотното подхранване на всички култури, които отглеждаме. Първото пръскане направихме в средата на Януари. Разделили сме необходимата доза (около 10-11 кг. активно вещество) на три части, така че да ги внесем тогава, когато растенията имат нужда от азот. Някой има ли опит в използването на този вид тор?
  • P
    Здравейте! Извинявам се, че не обръщам много внимание на този форум, но не ми остава време за това. На зима може би ще пиша повече, ако има нужда. Координатите са следните: Фирмата е "Агроекспертс". Михаил Иванов е собственика и човека с който аз си контактувам. Имат интернет сайт в които можете да получите информация. Телефона на Мишо е: 0887077772. Той ще ви обясни подробно всичко, което ви е нужно за приложението на този тор. Успех!
  • T
    кажете координатите на фирмата която внася апликаторите за течен тор УАН32.ако ви е удобно Благодаря предварително
  • I
    Добър ден мога да Ви предоставя кординати на фирма която внася техника за този тор УАН и не са скъпи
  • I
    Добър ден мога да Ви предоставя кординати на фирма която внася техника за този тор УАН и не са скъпи
  • I
    Време е да се върнем към темата.Годината е доста добра за есенниците и те се развиват доста бурно.Отдавна имаме флагов лист и вече чакаме да изкласи.Там където торих с 40 кг посева е тъмен и гъст,а при по нискиите норми от 30 не изглежда добре.Какви са резултатите с течния тор и имали ли бъдеще в БГ
  • P
    Неудобството на тази тор е организацията и доставката... Повечето колеги са свикнали да торят с гранулиран тор и за това дистрибуцията е проблем. На ден, завода произвежда около 38 хиляди тона тор!, включително за износ, и е трудно да се организира доставка за България... Аз ползвах доставчик... Ако можете, свържете се със завода в Девня за повече информация... ЗА КОНТАКТИ И ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ : GSM: 0897921110 Добромир Добрев
  • I
    а някои знае ли в района на пловдив къде може да се купи и какви цени е
  • P
    3.2.Приложение на течен азотен тор като листен тор Проведените точни изледвания показват, че Течният азотен тор е подходящ за листно наторяване на болшинството от селскостопанките култури, като има ефект не само върху количеството на добивите, но и върху качествените им показатели. Листното подхранване може да се извърши с работен разтвор от 30-40 л./дка работен разтвор или като чист Течен Азотен Тор. Това приложение е зависимо от нормата на пръскане и фенологичната фаза на културата, през която се извършва наторяването. Определящ фактор при приложението на Течен Азотен Тор за листно подхранване в двата горепосочени варианта е показателя за фитотоксичност по общоприета скала за фитотоксичност EWRS /European Weed research Society/ показана в Приложение 4. Приложение4 Оценка Фитотоксична проява 1 Няма поражения 2 Много слаби признаци на фитотоксичност 3 Слаби признаци 4 Видими признаци, но без съществени поражения 5 Съмнителни повреди 6 Очевидни повреди 7 Тежки повреди 8 Много тежки повреди 9 Пълно унищожение 0 Контрола Фитотоксичните прояви/ широко познати като “пригори” по листата/ при повечето култури се изразяват визуално чрез: - частична поява на светло-зелени до бели петна по листната маса, които в последствие изчезват и не оказва влияние върху растежа, развитието на културите и добива на зърно (оценка 2 - 3); - същите петна остават по-продължително време, но не оказват съществено негативно влияние върху растежа, развитието и добива на зърно (оценка 4-5); - петната остават трайно и в последствие листната маса, върху която е попаднал тора отпада, но растежа на растенията не се прекратява и се формира друга надземна листна маса, слествие от което се забавя растежа и развитието и се оказва известно негативно влияние върху добива на зърно (оценка 6); - листната маса много бързо покафенява и изсъхва, забавят се силно растежа и развитието, понижава се съществено добива на зърно (оценка 7-8). - Тези признаци и обозначенията за фитотоксичност следва да се имат предвид при прилагане на Течен Азотен тор . Преди прилагане сравнете торовата норма и показателя за фитотоксичност с приложените по-долу таблици При показател за фитотоксичност над 4 преди употреба на тора потърсете помощ от специалист по торене. 3.2.1.ПРИЛОЖЕНИЕ НА ТЕЧЕН АЗОТЕН ТОР/UAN/ КАТО ЛИСТЕН ТОР ПРИ ПШЕНИЦА И ЕЧЕМИК Приложение 5. (НОВО) Фитотоксичност на "Течен азотен тор 32", приложен като концентрат при пшеница и ечемик, отчетена по EWRS. Торова норма Пшеница Ечемик kg/dka (а.в.) l/dka 7-"иден 14-™ ден 21-виден 7-и ден 14-™ ден 21ВИ ден 1-3"™ лист 2 4.7 1 1 1 1 1 1 4 9.5 1 1 1 1 1 1 6 14.2 2-3 1 1 2-3 1 1 1 8 19.0 2-3 2 1 2-3 2 1 1 10 23.7 4-5 3-4 1 4-5 3-4 1 12 28.4 5-6 3-4 1 5-6 3-4 1 14 33.2 6 5 2-3 6 5 2-3 Братене 2 4.7 1 1 1 1 1 1 4 9.5 1 1 1 1 1 1 1 6 14.2 1 1 1 1 1 1 1 8 19.0 2-3 2 1 2-3 2 1 1 10 23.7 4-5 3-4 1 4-5 3-4 1 12 28.4 5-6 3-4 1 5-6 3-4 1 14 33.2 6 5 2-3 6 5 2-3 От данните в приложение 5. е видно, че "Течен азотен тор 32" може да се прилага за листно торене при двете култури като концентриран тор без да оказва никакво негативно въздействие върху растенията до 6 kg/dka активно вещество азот (15 l/dka). При това появилите се от много слаби -до слаби признаци на фитотоксичност изчезват след около 15 дни. При внасяне на 20 l/dka тор признаците са същите, но изчезват по-бавно (за около 21 дни) , като не оказва негативно влияние върху растенията. По-високи от тези количества (25-35 l/dka) не трябва да се прилагат, защото по-продължителното време, през което листната маса остава променена ще действа негативно върху растенията. В приложение 6. е представена фитотоксичността на тора при внасяне с работен разтвор 30-40 литра на 1 декар, какъвто най-често се прилага при използване на наземна техника. Фитотоксичността не се различава от тази, проявена при внасянето като концентриран тор. От не малко влияние за въздействието на Течен Азотен Тор върху пшеница и ечемик е температурата на въздуха по-време на внасянето.Установено е , че при температура на въздуха по-висока от 25 °С фитотоксичността се засилва с 1 степен, а възстановяването на растението се забавя. При това няма зависимост между степента на проява на фитотоксичността и това дали течният тор ще се приложи като концентрат или като работен разтвор. За да се избегнат негативните показатели за фитотоксичност трябва да се внимава особенно много за избягване на предозиране или припокриване на една и съща площ или пръскане при температура на въздуха по-висока от 25-30 °С. Поради това пръскането трябва да се извършва качествено и в ранните или късните часове на деня, ако ако се извършва по време на годината,характерно с високи температури..
  • G
    да но за листно приложение пише при строго определена концентрация - ако пръскаш концентрат директно не е ли малко страшно а и трудно ще ме убедите, че листно могат да се освоят 3-4 кг азот Колега а за слънчогледа мислиш да ториш пак с УАН?
  • P
    В спецификацията на този тор има и листно приложение, така че не би трябвало да има проблем. Ще се опитам да правя снимки и да ги показвам, за да имат колегите представа за ефекта от торта....
  • G
    Относно 3-то торене не Ви ли претиснява факта, че пшеницата дефакто е доста разлистена и тора трудно ще достигне почвата, то дефакто ще се получи листно торене
  • B
    За съжаление сте прави за no till-а ,поне аз не знам в България да са правени опитни полета с конвенционална оран и до нея с вертикална оран.Там нещата все още са малко мътни ,защото дори great plains предупреждават ,че много фирми продават уж машини за вертикално повдигане на почвеният слой ,но реално те не са такива.Темата вярно е много хубава ама почти никой няма да пише... За тяхната почва и климат може би тази технология е по-правилна ,а и също торенето с бункери и течна тор ,но много бавно навлизат в нашата страна.Като видиш ефекта от това торене пиши в темата колега!Ще е интересно да се види резултата.
  • P
    Привет! Започнах тази тема, защото ме интересуваше мнението на някой, който е ползвал тази тор, но се оказа, че аз май съм един от малкото престрашили се... и се наложи аз да споделям... Имаме три торачки, двете от които са Bogballe m2+. Работят перфектно, дори съм ги използвал за сеитба, като се справиха без забележки, но течната тор е друго нещо... Транспорта и съхранението на течната тор не са никакъв проблем според мен. Химията явно е напреднала днешно време... и технологиите също са... Бих казал, че даже по-лесно се работи от гранулираната... Американците определено са напред с технологиите, но считам, че за Европа нещата са малко по-различни... Технологията "no till" за която колегата спомена е много интересна, но "американския" й вид не ми се нрави много. Аз бих избрал нещо средно. От опит съм установил, че в България, при нас конкретно, горният орен слой (20-25 см.) трябва да се обърне. Заораването на остатъците е важно заради патогените (болестните инфекции и гъби). Заради глобалното засушаване, обаче е необходимо по-дълбоко разрохкване на почвата. Подпочвената, повърхностната, а чрез растенията и въздушната влага трябва да се използват пълноценно, така че това което е необходимо и зависи от нас, трябва да бъде направено... Има вече машини, които могат да вършат част от операциите, така че да изпълним поне нашата част от задълженията... Аз лично съм решил тази година, след жътва, да започна от някъде... може би 30-40% от площите да обработя безорно (чрез продълбочаване)... В природата по принцип нищо не се губи, защо ние да се оказваме насила прахосници... А сламата?????????
  • I
    Този въпрос има общо със УАН,тъй като в Щатите доста отдавна не орат с отметателни дъски.За съжаление тази технология иска голям трактор.На демонстрация с 310 к,с. Джон доста сии боксуваше и то на равно.Принципа е повдигане на почвата и при нейното слягане се начупва.Аз имам продълбочител но работата му не е същата. Напролет се култиивира с дискомат и се сее със сдвоена сеялка.Сеялката има бункер за УАН и се тори в реда.После само пестиищиди ии жътва.
  • B
    Доста си написал Това което е много важно е че УАН е неутрален за почвата.За мен това е много важно тъй като почвите които работя са вкиселени и имат капина. Много малко хора се включват в тази дискусия,което е жалко,защото скоро време и големите арендатори ще разберат че европейските технологий не ги бива,ще вземат американски инвентар на който има бункери за течна тор и ще сгазят малките с ефиктивноста си. за мен основния проблем остава съхранението и траспорта до нивата,но човек се учи Eгати сайта.... Това което бях питал преди да ми направи на нищо коментара сайта беше - какво мислиш колега на вертикалната оран вместо конвенционалната оран ,която ние ползваме.Доста се изговори и още се прави за vertical tillage и теоретично наистина изглежда много правилно ,но дали в практиката ще е така.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

технология за Фасул/Боб

Свободен: Първо пръскане до 3-ти трилистник с базагран след 10 дена с торнадо , дозировката я има в...

50 1

Belarus 952.2

Здравейте, имам проблем двойното - като го включа и трактора спира и почва да лопа в задни...

53 0

Видове сортове хлебна пшеница, производители, търговци

Здравейте. Търся информация за соротве хлебна пшеница с отлични хлебопекарски качества, к...

45 0

Царевица

Здравейте, някой ще ми препоръча ли нехибриден сорт пуклива царевица? Предварително благод...

29 0