споразумение между ползватели на зем. земя

• T
    Колеги, може ли да споделите Вашия опит при сключване на споразумение между палзватели на земеделска земя. Примерно срокове, последствия, предимства.
  • K
    Мога ли да впиша земя при пререгистрацията си като ЗП която вече я обработвам и имам аренден договор но собственика е подал декларация по чл.69. Знам че съм закъснял но съм я арендовал по късно. Ако знаете пишете....
  • колеги ако не се направи такова споразумение ще има ли някакви последствия за ползвателите
  • R
    Споразумението между ползвателите и собствениците, които обработват земеделска земя се прави от Областните дирекции по земеделие. От Дирекцията ще ви уведомят за деня и процедурата по направата на споразумението. Ще ви дадат по една примерна бланка и седем дневен срок за подписване на споразумението. След този срок Дирекцията ще го прави служебно. Цялата тази процедура се прави заради Фондовете, за да си приберат всички наеми служебно, без водене на съдебни дела.
  • в случай, че непостигнат съгласие арендаторите помежду си се преминава към служебно разпределение [:bike:] колеги някой знае ли как се прави служебно разпределение на земята в определеното землище къде и как е описана процедурата? кой я прави осзг? как се обжалва от арендаторите и така нататък
  • N
    Уж това беше и целта при земеразделянето преди време като правеха въвод,малките парцели трябваше да ги комасират при по големите парцели но пришпориха процедурата по връщането на земите и така приключи всичко.
  • Колега относно комасацията мисля че на първо време държавата може да обедини парцелите на един собственик примерно в един блок-масив един собственик има няколко парцела обединяват се автоматично около наи големия парцел това може да бъде началото на заветната комасация за която всички управници малчат
  • N
    Споразумението важи за една стопанска година.
  • V
    батко, не мислиш. добре представи си следната ситуация-семейство има 5 деца иедин апартамент.ОК нека имат две деца но един апартамент как се дели апартамента. 1. единия плаща на другия 2.другия плаща на първия неговата идеална част 3 продават апартамента и поделят парите. какво пречеше така да бъде и в земите няма значение колко наследници да се разплащат едни на други както намерят за добре като не се разберат продават земята и всеки прави с неговите си пари каквото иска.между другото, ти работиш в земеделието и знаеш колко струва един имот в сревнение с половината си големина.аз съм лащал почти два пъти по голяма цена за обособен имот от 20 декара ама какво да правя с едни парченца от по 3,2 декара пръснати из цялото землище.после трябваше да се забрани продажба на земя ако кум скицата на имота не са положениподписите на всички съседи, че не желаят да придобият този имот.вярно щеше покупкопродажбата да е по труден процес,но....за сметка на това щяха да се обединяват имотите.да ама не тогава фондовете как щяха да търгуват земята? ей това се нарича лобизъм.впрочем приетия първи закон за стопанисването на ЗЗ гласеше точно така, ама после го измениха. аз купувам земя из землището, а комшиите ми продадоха на други и сега се мъча да менкам имоти и то ще стане ама назлън , [:dance:] назлън
  • Тези споразумения между ползвателите за какъв период се правят ?
  • B
    И друго - Претенциите не може да се "оправят по паричен начин", защото сам разбирате, че в сегашните условия на свободен пазар/??!!/ цената на земеделската земя е променлива величина и е трудно да се изчислят наследствените дялове на всички починали собственици.
  • B
    Не може да се избегне раздробяването на земеделската земя, докато не се промени Закона за наследството - земята се наследява и това води до нейната делба между наследниците...А за комасацията - няма да стане на доброволен принцип никога, докато земята е собственост на физически и юридически лица! Защо? Тези, които работят в землища с хълмист релеф и разнообразна категория на почвата най-добре знаят...
  • V
    така или иначе трябва да се направи комасация. и струва ми се че това трябва да се поведе от държавата. добър закон-бързо пипане.това ще доведедо обособяване на добри стопански единици.Лошото е, че се изпусна момента.ако в закона за стропанисването на земеделска земя беше останалоизискването пурво земята за продан да се предлага на съседитенещата щяха да са по иначе. освен това трябваше да пише и да се изпълнява-земеделски имот не може да се дели на парчета а обединяването на съседни имоти е освободено от държавни вземания.а то какво стана-по закон най-малкия парцел,които не може да се дели е 3 декара и като започна едно делене ум да ти зайде.Ако претенциите за наследство се оправят само по паричен начин, парцелите щяха да са с 30 процента по малко.ама не би. лошото е, че това не е направено по нечие лобиране а от глупост и криворазбрана цивилизация. труден е изхода от този батак. двайсет години няма да ни стигнат.
  • ЗСПЗЗ е може би закона с най-много поправки през годините.Който е дошъл на власт,все нещо пипа по него,все твори.Преди време европейските чиновници останали силно изумени и неразбиращи как земеделската земя е така надробена и че това е проблем за обработващите я.Не знам дали въобще някой от МЗХ е успял да им обясни,че ЗСПЗЗ е реституционен закон,който възстановява правото на собственост на земята.Това е удобно за тези които я продадоха за едни много добри пари(край морето напр.),а за земеделците(особенно,който не е собственик)е кошмар.
  • V
    изобщо не се сърдя даже ви разбирам и може би на ваше място бих постъпил точно така.ако тонът ми се е сторил по остър моля за извинение. обаче разберете ме и мен. това че намирате начин беззаконово да работите и индентифицирате земя нее толкова страшно мен ме потриса начина по които се случва. общината е административна единица на държавата. значи държавата отдава земя която не е нейна и дори събира парички за това. и потози начин узаконява беззаконие. и това не е всичко.ако работиш такава земя имаш право след десет години да я придобиеш по закона за собственоста на гражданите. значи държавата краде от едни и дава на други нейни граждани.да те са лоши ползватели ама как смяташ кои ще е прав в страсбург. защото да земя не може да пустее, но може ли да се краде?
  • T
    Колега, сигурно си прав за много неща, но не се сърди на нас, твоите колеги, които се пържим на същия огън като теб. Сърди се на тези които раздробиха земята на милиони парчета,един господ знае само с каква идея го направиха. Според мен от глупост и за пари. Това е главната причина сега земеделието ни да се гърчи и нито земеделците, земеделци нито собствениците истински собственици на земеделска земя. За държавата си прав, защото от там идват всички бъркотии.Но тя се старае в това отношение повече от 20 години. Колкто до парите, те се внасят в извънбюджетна сметка на общината. Не се пипат, и ако някой от собствениците се интересува от земите си, ще си получи наема за една година. Тогава може и да реши дали да я дава за напред да се обработва или просто ще си я има. И ако той избере втория вариант, ще има ли земеделие изобщо. Така че пак Ви казвам не се сърдете на нас.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

218 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

295 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

145 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

286 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

706 0