Как да очертаем парцел за пред ИСАК без скъп GPS или платен софтуер?

• S
    Искам да покажа нещо, което си мисля че ще е полезно за по-голямата част от читателите на форума, а именно - как можете лесно да очертаете даден парцел, без да си закупувате скъпи GPS устройства или земеделски софтуер. Нека да вметна само, че това е подходящо за фермери с малко имоти. Ако имате до 20-тина парцела си мисля, че всеки би имал нервите да го направи ако държи всичко да е точно до милиметъра, а и спестява време при очертаването. За големите арендатори, това е абсолютно непосилно и безмислено. П.С. Искам само да помоля, ако някой има агро офис карти, просто да пробва след като направи всичко от клипчето и си направи .shp файла, да пробва да го зареди там за да се види дали има разминаване. Сигурен съм, на 99,97%, че не би трябвало да има никакви проблеми, но все пак да се провери и ако има проблеми, ще изтрия темата и клипа. Отново слагам линковете, защото продължавам да получавам лични съобщения с молба да го направя. И все пак, прочетете и мненията на колегите за да имате по-ясна представа. Линкове: 1. http://www.youtube.com/watch?v=jj5zeU3ZKps 2. http://gis.mrrb.government.bg/pmapper/map_separate-legend.phtml?winsize=small&language=bg&config=cadaster 3. http://www.daftlogic.com/projects-google-maps-area-calculator-tool.htm 4. http://www.zonums.com/online/kml2shp.php
  • K
    много са точни наистина момчетата от ефермата
  • I
    efarmbg е страхотна програма. Благодаря на целия екип!!! И извинете, че първоначално реагирах остро, когата видях, че за моето село няма налично КВС(пък, то трябвало да кажа, да ми го заредят, хаха), но просто като знам колко струват другите подобни софтуери и реших "Айде, метнаха ме". Благодаря, за помощта, която сте направили!
  • K
    точно така колега и аз се опарих от гениялната система за заявяване на земите ако бяхме в нормална държава заявяването щеше да става с скица и нотариален акт какво е това очертаване ние да не сме птици че да можем да разпознаем всяко дръвче и полянки от въздуха
  • L
    В началото писах по този въпрос ,виждам че пак се разсяхте и искам да ви кажа ,че очертаването за исак иска сигурност защото става дума за пари и в моя случи подцених ситуацията и сега съм с 3 бона назад и ми иде да си изям парцалите.Тази карта на МРРБ е грешна макар и с малко грешно отклонение накрая се събират много пари които не бива да се губят. Както ви спомена колегата еФарм за сега е най евтиния и коректен сайт так че не си правете шега .Все се надявам че тия служби по земеделие на самата скица на имота ще въведат тези gps. координати че всичко да свърши,но в България за съжаление всичко така е направено че по веригата една камара безделници да си напълнят гушите от разна информация и услуга ,която трябва да я получиш без пари.
  • K
    Колеги виждам, че ползвате за информация сайта на МРРБ и неговото GIS приложение, но трябва да знаете, че там има сериозно изместване. Това по-скоро има информативен характер и е далеч от реалното приложение в ежедневието, защото не е точно. Без да желая да се меся в личните Ви неща отново бих препоръчал специализирания софтуер на efarmbg.com или някой друг с подобна насоченост. Знаете, че всички си патим от така наречените "застъпвания'' и ако не работим точно го отнасяме.Така, че не си правете експерименти с това. За целта си има софтуер...
  • K
    предполагам че за всеки имот трябва отделен файл?
  • I
    Забравих , като конвертираш избери и polines.
  • I
    колеги имали начин с координати дадени от поземлената комисиа и преобразужани с програмата ултра да се генерира фаил готов за исак. аз си ги въвеждам в гугъл ерта и си ги заграждам там но как да направия файл за пред исак Има начин с тази програма , която е онлайн: http://www.zonums.com/online/kml2shp.php В гугала където си чертал го запомни като kml файл, След което с горната програма конвертираш в shp файл, Само внимавай при настройките при конвертирането мисля , че беше в зона UTM -24. След което shp. файла си го носиш в общинската служба и там ти го визуализират на ИСАК.Там работят само с shp. файлове. Успех! ПП Метода е изпробван и работи.
  • K
    Колеги от 3 месеца ползвам efarmbg.com и мога спокойно да кажа, че съм много доволен от програмата. За съотношение цена/качество мога да дам възможно най-висока оценка. Работил съм и с други много, много по-скъпи програми и не намирам никаква разлика.Екипът на efarmbg.com са много коректни и отзивчиви.Едва ли е необходимо да се закупува супер скъп софтуер, който върши същата работа. Забелязвам, че екипът на efarmbg.com работят непрекъснато по усъвършенствуването на продукта и добавят нови функции и екстри. Това не е с цел реклама. В началото бях леко скептичен към продукта, защото както казах съм работил и с Агро Офис Карти, но се оказа, че няма проблеми и измествания с efarmbg.com. С нея се работи леко и интуитивно. Предполагам, че всеки който пробва ще се увери в правотата на моите думи. Успех на всички в новата кампания по очертаване !
  • K
    колеги имали начин с координати дадени от поземлената комисиа и преобразужани с програмата ултра да се генерира фаил готов за исак. аз си ги въвеждам в гугъл ерта и си ги заграждам там но как да направия файл за пред исак
  • F
    Като писах по-горе че има изместване съм сигурен защото сравнявах официално получени координати на едно мое място(от геодезист) с координатите от ГИС на МРРБ а не получени от ГПС.
  • S
    И при мен има изместване също от запад на изток, но разликата е около 3м само че обработката на координатите е по различен начин.
  • S
    Факта , че трябва да се разменят местата на координатите е достатъчно показателен за достоверността на държавната карта. Наистина КВСто е изместено и то се забелязва при наличието на съществуващи обекти и сгради. 5метра е доста голямо отместване, особено при малките парцели! За отбелязване е , че обикновенно отместването е в посока запад. Тук вече трябва да вземат отношение геодезистите, каква корекция да се направи, а иначе площите отговарят на действителните.
  • D
    Интересно и при мене се получава разминаване. Единственото обяснение е че правителствената карта не е вярна и има някакво изместване, незнам, странно е. Благодаря на goro_N за сверката.
  • D
    Страхотно обяснение!!! Благодаря постарал си се доста! Всичко е обяснено перфектно. Само мога да вмъкна че когато се снемат координатите от правителствения сайт е най-добре да се зумне докрай за да бъде най-точно. Не виждам причина да не е точно освен ако на правителствения сайт координатите не са точни, но предполагам че те немогат да си го позволят да не са точни. Надявам се да се свържа с колегата goro_N да наложи и моите данни за да видим как ще изглеждат : ). Още веднъж страходни обяснения, много са полезни, имаш бири и от мен

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Почвени проби и анализиране на получените данни

За да Ви помогнем да установите, в каква степен това уникално почвено разнообразие се отра...

89 0

Инспекция на посевите чрез заснемане с дрон

Събираме точни данни на ниво растение, използвайки високо прецизен дрон с интегрирана мул...

61 0

избор на тръбно ролкова поливна машина

Hri100: Аз съм най-доволен от Окмис.Вносител е фирма Новита прим.

173 1

Мулчер-тава

Здравейте,колеги! Интересувам се от такъв тип мулчер-тава ,който може да сподели малко пов...

634 0

Пръскане по въздух - делтапланер или самолет

Iancho: колега делтапланер не ти трябва най добре е с хеликоптер

1221 3