Съвети при отглеждане на овес - посадъчен материал, торене, тънкости в занаята

• P
    Добър ден. Нов съм в земеделието и имам 10 декара земя която искам да засея на пролет с Овес . От Разлог съм Благоевградска Обсалс . Ако може да ми кажете първо от къде да си закупя семе , ходя често до Пловдив може и от там някъде да взема и какви сортове има ? И другото което искам да попитам е какви торове се хвърлят на Овеса и кога се хвърлят ? Ако има някоя тънкост ще съм благодарен да я споделите. Благодаря на всички които могат да помогнат
  • P
    Мерси колега за подробното обяснение !
  • N
    За сеитба на овес се използват външните (най-едри) зърна в класчето. Сеитбата на овеса се извършва при първа възможност да се влезе в площта, при междуредово разстояние 10-15 см и сеитбена норма около 16-19 кг семена на декар. Овесът не понася дълбока сеитба. Засява се на 3-5 см дълбочина. След сеитбата посевът се валира. Грижите през вегетацията се свеждат до борба с плевелите. Най-трудна е борбата срещу дивия овес, който трудно се различава от културния. При силно заплевеляване препоръчвам посевът да се окоси преди дивия овес да е образувал семена. Не трябва да се засява след себе си и след цвекло поради размножаването на овесената нематода. Много добре се развива след бобови, картофи и след добре торени окопни. Неподходящи за него са предшественици, които силно изсушават почвата. Обикновено овесът се засява след окопни или след зимни житни култури. Непосредствено след прибиране на предшественика се извършва оран на 20-22 см. Площта се поддържа чиста през есента в зависимост от заплевеляването чрез култивиране, дискуване или преораване. Предсеитбената обработка през пролетта се свежда само до брануване, като при нужда площта може да се култивира еднократно. При засяване на овеса през есента (зимуващи форми) обработката на почвата е както при пшеницата.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Радио комуникация в тракторите

Здравейте колеги! От известно време си мечтая да си обурудвам тракторите с радио станции з...

144 0

Неприятели по люцерната - дайте съвет

elpastuh01: Сложи си електропастир и няма да имаш проблеми.

2934 4

Земя - насъждения и сеитба - въпрос

Здравейте бъдещи колеги. Въпросът ми е с какво да засадя и посея 4.5 декара земя до която...

1650 0

Измръзване на лоза

marinov55: Не се притеснявай градинарю,затова защото ще ти мине! Ако беше сътворена толкова елемента...

2670 1

Питане за подходящо растение

proba: Джанка от костилки! Виж някъде във форума обсъждахме Жив плет

1962 6