Глобална жега - при нас дойде пролет и се чудя дали да не подхраня пшеницата

• S
    Колеги при нас дойде пролет и се чудя дали да не подхраня пшеницата. Дайте акъл рано ли е още
  • F
    Времето този февруари е доста притеснително. Ако продължава така ще се жъне Април... Чувал ли е някой по-обнадеждаващи прогнози за пролетта тази година? Поздрави и успех на всички!
  • R
    здравейте колеги,аз торих пред сеитбено по 20кг троенсуперфосфат през м.декември хвърлих по 10кг амониева и сега след 20 февруари ще хвърля по 30 кг амониева
  • P
    Колеги, аз не съм производител на течен тор, не съм търговец на течен тор, не съм лобист за каквато и да е агрополитика или технология, аз съм обикновен земеделец, който се опитва да ограничи оптимално разходите си, като запази добивите и да се измъкне от лапите и зависимостта си от банките и търговците.... НЕКА ВСЕКИ ДА ПРАВИ ТОВА, КОЕТО СЧИТА ЗА НАЙ-ПРАВИЛНО.... а аз споделям само мнение и опит и търся съвет..... това е... p.s. листата са част от растението, както и корена и стеблото и цвета... всичко е важно за един добър добив... УСПЕХ....
  • S
    Красиви листа лесно се правят, а ефекта се вижда по жътва. Много точно казано колега.Поздрави
  • D
    Красиви листа лесно се правят, а ефекта се вижда по жътва.
  • P
    Здравей! Аз я пръсках с пръскачките с, който пръскам всичко. Тук има тема за течния тор, прочети я. Поздрави....
  • F
    здр,течната тор може ли да се праска с обикновена праскачка.Тряба ли да се сменят дюзи.Поздрави
  • P
    Колега, едва днес успях да видя моите посеви. Преди снега (две седмици) ги напръсках с течен тор УАН 32%. Ефекта е невероятен. Следващото ми пръскане е след 20 дена. Повече едва ли ще торя с гранулиран азот. Поздрави....
  • C
    Колеги аз съм от Пазарджик, при нас сняг вече няма ! Още не съм торил имам Карбамид на склад, но ме е страх да го хвърлям прекалено е топло температурите достигат 16 градуса. Какво ще ме посъветвате да правя, да чакам застудяване(ако има) и да торя с карбамида или да го оставя за пролетниците и да си купя амониева с която да торя края на Февруари , началото на март !
  • J
    Колеги гледам че всеки говори и ръси мозък особено разни доктори, фелдшери и медицински сестри на земеделските науки относно подхранването на есенните култури с азот, но никой не уточнява за каква форма на азота става въпрос.Дали той е под формата на амониев нитрат/33-34% азот/ или карбамит /46% азот/.Другото което ми прави впечатление, е че някой казват, че били хвърлили 35кг. азот!!!Само че това активно вещество ли е или тор, щото ако е първото това означава че са хвърлени окло 100кг. тор на дка.Така че, преди да се уточняват сроковете и подходящото време за торене трябва да се уточни първо с какво ще се тори! Амониевият нитрат е бързо действащ тор.При ранно зимно торене има опасност от измиване на нитрата в почвата или от отмиване при обилно снеготопене.Също така са реални големите загуби при пролетно преовлажняване.Предимно се използва при по-късно торене при условие на повишени температури и просъхваща почва. Карбамита се прилага при ранно зимно торене при замръзнала почва.Подходящ е за наклонени терени и наличието на подпочвени води и преовлажняване.При повишени температури над 8-10 градуса и просъхващи терени се получават големи загуби на амоняк. Така че всеки трябва да се съобрази със снежната покривка,въздушната температура и каква е прогнозата за следващите десетина дни преди да пристъпи към подхранване.
  • P
  • P
    !!!!!
  • P
    На колегата velimirdonchev...... Съгласен съм, че трябва да се спазват основни принципи, във всяка дейност, не само в земеделието, но понякога следвайки правилата, човек трябва да разчупи насадените погрешни практики... Ние освен, че сме "сервитьори" сме и "бавачки". Една "бавачка" знае кога детето спи и няма да му пъхне биберон в устата тогава... Аз също съм от северна България. При нас вегетацията затихна, но не спря. В един момент ранните посеви започнаха да жълтеят и това ни принуди да решим да подхраним. Понеже, близо два месеца нямахме сериозни валежи, се наложи да вземем решение за подхранване с течен тор UAN, който се усвоява без загуби. В тази връзка смятам, че няма проблеми с подпочвените води и каптажите съответно, още повече, че чешмите в района понамалиха дебита, а някои дори пресъхнаха...
  • B
    Кога е най подходящо да се тори на пролет
  • V
    Христо не се прави на много умен ами ако имаш отговор отговори с две думи.Аз като не сам торил изобщо какво да правя?Снега е доста може би около25-30см в нивите.Да влизам ли да торя или на един пат да хварля цялата торова норма от 30 кг на един пат като даде време Не се правя на никакъв и няколко пъти го потвърдих това. Мненията ми по-скоро са зададени като въпроси и целят отговори и изяснения от разбиращи хора. Пиша неграмотно защото не се налага да се пише грамотно в един форум където се споделят мнения, а не се следи филоложките способности на пишещите. Въпреки това понеже и аз съм на мнение, че българския зик трябва да се уважава ще се постарая да спазвам павописа! Така... Колеги говоря за северна България вегетациятазапочва между края на февруари и средата на март. Базирайки се натова мога да ви кажа и кога трябва да се тор. Понеже тук един колега даде пример с кебапчета да продължим примера. Я си представете следната ситуация спите си вие дълбоко и някои ви сервира кебапчета в три часа посред нощ . така или иначе ще ядете като станете в 6 да да,ама котката на комшията не обича да спи и изпапква едно от двете кебапчета. Ето така изглежда подхранването в средата на януари! Ако си хвърлиш 10 12 15 кг есента преди сеитба азот съответно 3 5 кг азот на декар то растенията ще си легнат добре нахранени и няма да им пука дали ще сервират кебапчетета в 3, 6 защото ще се събуди в 8, искам да ви кажа, че макар това да е нивата на всеки то природата е на всички. Знам за доста проблеми вече при каптажи изключени от водоползване за пределно съдържание на нитрати, а това е формата която се отмива. Пазате си парите и водата. Пари се изкарват,Замърсен каптаж трябва да минат години докато се прочисти и то само ако някой не тори над него януари месец.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Радио комуникация в тракторите

Здравейте колеги! От известно време си мечтая да си обурудвам тракторите с радио станции з...

144 0

Неприятели по люцерната - дайте съвет

elpastuh01: Сложи си електропастир и няма да имаш проблеми.

2934 4

Земя - насъждения и сеитба - въпрос

Здравейте бъдещи колеги. Въпросът ми е с какво да засадя и посея 4.5 декара земя до която...

1650 0

Измръзване на лоза

marinov55: Не се притеснявай градинарю,затова защото ще ти мине! Ако беше сътворена толкова елемента...

2670 1

Питане за подходящо растение

proba: Джанка от костилки! Виж някъде във форума обсъждахме Жив плет

1962 6