Горчиви ядки при ябълките - как да се справя?

• F
    здр,колеги някои имал ли е този проблем и как се е справил с него?
  • I
    не искам да те отчайвам,но за всяка болка няма лек.само спръскане и торене не се решава всичко.при мен почвата е силно алкална(карбонатна),ябълките ми са на подложка м 106 страдат от желязна хлороза поради излишъка на калции.при шардена горчивите ядки са ежегодни,особено при по малко плодове и повече дъждове.при флорината нещата са сравнително по добре.при гравитачно поливане горчивите ядки се проявяват най вече в най овлажнените участъци(най много в началото на тировете).никакви пръскания с течни торове не ми помагат.мисля че не е проблема в липсата на калций(при мен е в излишък).по скоро физикомеханичните качества на почвата са важни,и не по малко от сорта.
  • F
    Хаиде никои ли е нямал този проблем?
  • F
    Петната се появяват още докато плода е на дарвото,не е проблем в раното или касно обиране
  • N
    Ако горчивите петна са поради липса на калций, освен този симптом трябва да има и засъхване по върховете на младите леторастли и завиване и некротиране на листата пак на върха. Ако това го няма не е калция виновен. Търси друг проблем /може да се появят например и заради преждевременна беритба/.
  • F
    Ами аз да ти кажа чесно не сам поливал тази година ,а що се отнася до натоварването на дравчетата с плод не бе нито много нито малко .Средно имах по 5-6кг добив от драв4е.Градината е на е на почти 5г.Само на единия сорт имах този проблем(сорт Ентерпрайз),явно тои е податлив на тази болест ако мога да я нарека така.Дали на пролет на наторя с малко калции специално този сорт незнам.Очаквам още мнения колеги.Поздрави
  • I
    решението е в по голямо натоварване на дърветата и намаляване на поливките и спирането им след 20 август.тези калции няма да ти помогнат,защото не е проблема в липсата му.нашите "светила" в това отношение грешат не ги слушай ,слушай патило
  • F
    Прасках с Калцинит от големина на орех на плода до 20дни преди беридба ефект нулев.Мисля че прасканията бяха 5-6.Доза 1кг какцинит на 100л вода

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Какъв е този вредител и каква е борбата с него?

Добър ден, извинете ако поста не е правилно насочен във форума. Моля запознатите да ми...

68 0

Селективни хербициди

Няма значение: Каква доза приложихте

190 2

Проблеми с домати

Здравейте! Сложих разсад преди 4 дни. Никога преди не съм се занимавал и не знам точно ка...

361 0

Калиев сулфат и троен супер фосфат

От къде в Стара Загора мога да намеря Калиев сулфат и троен супер фосфат

2975 0

Споделете съвети при торене на лозя

syfury: Здравей, Като цяло калиевите торове в България са скъпа суровина, но за щастие нашите п...

3180 4