Как да засадя орехова градина - съвети, инвестиции, субсидиране

• I
    Здравейте колеги, дълго време мисля да се занимавам с земеделие понеже имам земи а не се обработват.Спрял съм се на орехите,чета наляво надясно ,но пак немогат да ми се изяснят нещата.Имам 15 декара земя на едно място и е подходяща за засаждане на орехи до тези 15 декара,друг колега има засадени орехи които вече са на 3,4 години.Та искам да питам как протича процедурата колко дръвчета трябва да се засъдят, какъф сорт?Също така и как става процедурата с собсидиите, за 15 декара каква сума ше ми отпуснат?rnАко има запознати,моля за помощ.Благодаряви предварително.
  • S
    здравейте,предложете ми лицензиран разсадник за орехови фиданки
  • P
    Здравейте колеги имам един въпрос към вас и ще съм ви благодарен ако ми отговорите на него.Имам желанието да започна да отглеждам орехова градина обаче не съм запознат толкова много със нещата и ако можете да ми кажете със колко дка трябват да започна този проект за да мога да кандидатствам за евросубсидиите и по-точно каква сума ми трябва за да го започна.Благодаря ви предварително
  • D
    А някой има ли представа пред новия програмен период дали ще се субсидира ореха по агроекология? аз склщчих договор с КЮ миналата година оказа се, че тази е нулева и се набутах.
  • P
    Колега, в нашата мила родина никой не ти дава гаранция за сорта,който купуваш. Аз доста си напатих през последните 2 години. Купувам извор и дряновски,а се оказва,че нямат нищообщо със сорта. Гледай цената,понеже аз давах по 17 лева за 1 бр.
  • S
    zdraweite,now sum i iskam suwet otnosno orehowi fidanki.Kakuw sort da podbera mislq da zasadq 5dka w edno selo do stara zagora.Blagodarq predwaritelno
  • P
    КОлегата е прав. Изтигли си таблицата от сайта на ДФЗ. Влизаш в мерки и цъкваш на 141. Избираш си културите и залагаш дка,които ще работиш. Относно разсадника. Аз миналата година вземах малко от ЕЛИТ гр. Петрич и съм доволен. Там цената беше 5-6 лева за бр. Тази година ще сея 120-140 бр и мисля да ги взема от гр. Севлиево. Все пак климата в Петрич не един,а при нас е друг,но не съм решил на 100 % Сега чакам отговор на колега,който се занимава със сливи,дали може да ми даде количеството,което ми трябва.
  • C
    колега отвори си таблицата за изчисление на икономически единици и можеш да си направиш сам конфигурациата изтегли си таблицта и това е защото само ти знаеш с какви земи разполагаш и какво мислиш да работиш
  • I
    Здравейте отново,вечесъм изорал 15 те декара и при първа възможност на пролет почвам да съдя Та раших да питам ,ако някой може да ми помогне по мярка 141 колко декара трябва да засъдя минимум сливи първоначално? И към кой разсадник да се обърна за разсад?
  • P
    Благодаря , за предоставената информация !! Определено ми влезе мухата в главата , но да опази Господ таз годишната реколта , пък лятото ще подхванем това и може пак да питам. Отново благодарности
  • P
    да много точно. Можеш да използваш оборски тор,ХУМУС био тор и разрешените продукти за био земеделие
  • P
    Моето място има условия за поливка , но името на мярката ме навежда на мисълта , че немогат да се ползват торове хербициди и прочие правилно ли мисля ?
  • P
    Колега,най-евтината сертифицираща фирма е КЮ в Пловдив,но аз лично НЕ ти я препоръчвам. Ще ти побелеят косите. Аз в момента съм при тях от 2012 година,но съм пред разваляне на договора и се местя в гр,Лясковец. Там цената е с около 100-150 лева по-висока,но екипа е на ниво и отношението към клиентите е отлично. Относно другото ти питане. да имаш право,но аз знам че до третата година.КОЛЕГИ АКО ГРЕША МЕ ПОПРАВЕТЕ. През първата си година междуредието на лешника го засях с 17 дка тикви. Страхотна реколта,но ми се разказа играта. нямах търпение да ги обера. От този момент не слагам нищо. Междуредието на лешника го дисковам,а междуредието на ореха съм го оставил на естествена поляна.През новият програмен период ако има програма за напояване бих се възползвал и междуредието на ореха бих го засял с люцерна. Нищо друго
  • P
    1. Фирмите са 10-на и при всяка се плащат различни пари, при различни условия! 2. Да може няколко култури, но се субсидира само една от тях! Ще трябва да попрочетеш, Пламене... (или да си платиш на някой консултант)
  • P
    Здравейте , и мен ме заинтригува тази тема.Ако се реши по агроекология на въпросната сертифицираща фирма - колко и се плаща ? И второ разрешено ли , в междуредието на ореха да се отглеждат други култири , да речем царевица , картоф , зеле и т.н.
  • P
    Ако участваш по програма ти се смята в ИЕ ( икономическа еденица ) при сливите и всички семкови 1 ИЕ е равна на 9 дка. Ако предположим че искаш да участваш по мярка 112 млад фермер ти трябват за старт минимум 4 ИЕ. Ако решиш да го правиш със сливи за старта 4 ИЕ е равно на 36 дка и ниарастването ти е 72 дка

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Годжи бери

Здравейте на всички! Наскоро ми попадна имот, който е засаден с 50 дка годжи бери и 72 дк...

163 0

Въпроси, въпроси, въпроси......

отговор: Наистина не искам да ти чупя хатъра, но ако тръгнеш да се занимаваш с това което си си нау...

199 2

Изграждане дестилерия за лавандула

distilleryKK: Проектиране, доставка и монтаж на дестилерии за етерични масла. Моля потърсете ни на 08989...

25404 3

мярка 6.3

gonzo79: на 29 07 -1250

1583703 4208

Хладилна база за плодове и зеленчуци - заслъжава ли си инвестицията?

izhel: Когато са налице парите, лесно се изгражда. Въпросът е в осигуряването на пазара и качеств...

3811 3