Влизане във владение на нов наемател - помогнете със съвети !

• S
    Здравейте колеги,rnИскам да ви попитам за следния казус.rnrnОбработвах земя на един собственик с едногодишен договор за наем/не аренда/ за стопанската 2012/2013год. Въпросният собственик не желае да обработвам повече земите му за 2013/2014 като е предоставил правото на друг арендатор. Собственикът на земята ме извести устно за решението си в началото на м. ноември 2013 след като аз вече бях обработил и засял масивите в които се намират земите му.rnrnПарцелите на този собственик са общо около 50дка и са на 5 различни места. Новият ползвател и към ден днешен не ми е предоставил договор за ползване, а вече влезе и изора част от тези имоти като развали посевите ми и прокара пътища през съседни мои имоти. rnrnИскам да попитам дали имам право на обезщетение за направените от мен разходи по имотите на този собственик на земя и има ли законови срокове до които новият ползвател на земи трябва да влезе във владение? За комасация между мен и новия ползвател вече не може да става и дума тъй като отношенията ни доста се опънаха след самоволното разораване от негова страна на тези имоти. От моя страна му бях предложил да му платя рента за 2013/2014 тъй като вече съм засял парцелите му или пък да си плати разходите и да му ожъна и закарам зърното на място. И двата предложени от мен варианта бяха отхвърлени.rnrnОт местната поземлена комисия само повдигат рамене и казват да се оправяме помежду си, работата отива на кал и ми се иска да знам какво казва закона в такива случаи..rnrnrnБлагодаря ви!rnrnrn
  • R
    при нас подаваме декларация по69 70 до края на авгос месец и с тези деклараций очастваме в комасацията за неподаден имот остава бяло петно
  • S
    Колега,по закон края на стопанската година е 30 .09.След като нямате договор ,подновен за 2013-2014 година,е било грешка ,че сте направили вложения и сте обработили парцелите. За съжаление в сферата липсва колегиалност и новият арендатор,знаейки,че по никакъв начин не можете да го задължите да ви изплати вложенията,не се е поколебал да разоре част или всички земеделски имоти. Някои колеги ви съветват да очертаете полетата.Моят съвет е -не ги очертавайте.При застъпване не можете да докажете правно основание за ползване,за разлика от другият арендатор.Което ще доведе до санкции за вас! За водене на правно дело от частен характер съм убедена,че няма да е във ваша полза! Нямате документи ,които ви дават права да обработвате полетата за 2013-2014 год.
  • R
    " Да ги очертая може би е решение, но и ако новият арендатор ги очертае , аз няма да мога да ги защитя защото нямам нов договор за тези земи. Новият арендатор от своя страна не ги е сял и обработвал (изорал е 2 от петте имота). Какво се получава ако и двамата ги очертаем ? Ако и двамата ги очертаете, задължително ще имате проверка и двамата заради т. нар. застъпване, и най-вероятно и двамата ще бъдете глобени
  • A
    Очертаваш си това което си обработил...не това което ти е изорал....
  • S
    ПО принцип трябва да те е уведомил лятото ,че ще се мести при друг арендатор нали тогава се правят споразумения и се заявяват площите в поземлена комисия.Според мен имаш право на обезщетение ако не ти ги дадат ги чар таи да вземеш поне субсидията. Да ги очертая може би е решение, но и ако новият арендатор ги очертае , аз няма да мога да ги защитя защото нямам нов договор за тези земи. Новият арендатор от своя страна не ги е сял и обработвал (изорал е 2 от петте имота). Какво се получава ако и двамата ги очертаем ?
  • S
    Колега, извинява че ще ти го кажа, но не е трябвало да сееш преди да имаш нов договор за стопанската година. Иначе се посъветвай с адвокат, те така могат за извъртят нещата, че да получиш нещо все пак като компенсация. Дано обаче делото не ти излезе по-скъпо. По принцип знам че не трябва да се сее земя за която нямам договор, но при положение че собственикът на земите е 70 годишен дядо който всяка година си мени арендаторите и все недоволства не мога да чакам да се наканят по нова година или пък напролет. Знаеш, че земеделската работа не чака никой... Освен това този собственик има 5 имота в пет различни масива които обработвам аз и все се падат по средата на блока. Не е нормално мисля да обикалям 2 дка парче в масив от 800 или 1000 декара / за което сигурно ще пия една студена вода за култивации, сеитба торене и пръскане което съм извършил до момента. Един от масивите е и семенен участък , семето беше по 1лвкг без ддс... а новият арендатор не ще и да чуе за плащане на разходи, човека ще сее люцерна...абе пълна каша
  • S
    ПО принцип трябва да те е уведомил лятото ,че ще се мести при друг арендатор нали тогава се правят споразумения и се заявяват площите в поземлена комисия.Според мен имаш право на обезщетение ако не ти ги дадат ги чар таи да вземеш поне субсидията.
  • M
    Колега, извинява че ще ти го кажа, но не е трябвало да сееш преди да имаш нов договор за стопанската година. Иначе се посъветвай с адвокат, те така могат за извъртят нещата, че да получиш нещо все пак като компенсация. Дано обаче делото не ти излезе по-скъпо.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

323 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

403 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

223 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

316 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

777 0