Съвет за земеделска земя

• F
    Здравейте! Нова съм във форума, дори не съм сигурна дали точно в този раздел е подходящо да задам въпроса си. \r\nПритежавам 50 дка земеделска земя, която в момента съм я дала под рента. Бих искала да започна да си обработвам земята, а не да се моля на арендатора да ми плати и да съм зависима по такъв начин от него. Бихте ли ме посъветвали как да започна, със намиране на машини и съоръжения, със кандидатстването за субсидии и др., общо взето от къде да започна.\r\nЩе съм ви много благодарна, ако се въздържите от критики и бих искала компетентни отговори.
  • T
    Здравейте! Нова съм във форума, дори не съм сигурна дали точно в този раздел е подходящо да задам въпроса си. Притежавам 50 дка земеделска земя, която в момента съм я дала под рента. Бих искала да започна да си обработвам земята, а не да се моля на арендатора да ми плати и да съм зависима по такъв начин от него. Бихте ли ме посъветвали как да започна, със намиране на машини и съоръжения, със кандидатстването за субсидии и др., общо взето от къде да започна. Ще съм ви много благодарна, ако се въздържите от критики и бих искала компетентни отговори. Здравей, Първо погледни договора ти за аренда кога изтича. Ако е до 2013/2014-та стопанска година добре. В противен случай става малко "какафония". С нот. акт на земята отиваш в ОбСЗ за да се регистрираш като земеделски производител. Там ти издават въпросното "зелено талонче" за регистриран ЗП. Следва анкетна карта, ако договора за аренда е до 2014 или си прекратиш последния. Следва - мъките христови. За техниката - първо свърши тази част, реши какво ще сееш и тогава ще мислиш кой ще ти помогно за тези 50 дка. Успех
  • D
    Здравей, първо, добре дошла! Най-напред трябва да знаеш какво точно притежаваш - т.е. да знаеш каква земя имаш и за какво е пригодна. От там на сетне ще знаеш точно с какво да се захванеш. Не си прави експеименти с различни култури, които в последствие ще се окажат непригодни за твоята земя, ще реализираш нисък и некачествен добив, а времето и средствата ще са загубени. Направи си един хубав почвен анализ (подробен, не само това което предлагат повечето - един бърз агрохимичен анализ и готово - това е твърде недостатъчно). Поне за основните почвени характеристики. Това което отделиш сега в началото ще ти се върне в последствие (това го казвам от собствен опит - аз колко експерименти съм правил , да не ти казвам, ама докато разбера от къде да тръгна ....., а колко фирми и институти съм викал - по-добре да не си спомням). Само от последната съм доволен най-много - разполагат с доста знания и то точно за почвата и за какво става и за какво не. Правят и анализи и идват на място да си вземат пробите и ти обясняват всичко което открият на терен. Може да им прагиш номера на парцела си и да ти върнат предварителна информация и какво точно трябва да направиш. Ето ти линк http://nationalsoils.com/ да погледнеш. Успех!

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Млад земеделски производител

Някой знае ли кога ще изплащат субсидиите на младите земеделски производители? Според граф...

67 0

Обвързано подпомагане

Т: За сега пълно мълчание.Юоже би графика няма да бъде спазен.

226 1

Подпомагане за сини сливи

Р: Ами коя слива ,ако не синя,може би сливата на Мата Хари ще подпомагат.

207 1

Българско Сиво Говедо и Сиво искърско говедо

Здравейте имам няколко въпроса и ако някой знае ще съм благодарен да сподели информация. О...

134 0

Субсидия

Здравейте, някой може ли да ми каже, ще има ли фирми за продаване на орехи и да ми каже ко...

225 0