Силаж - съвети за съхранение

• I
    Имам намерението да закупя силаж.Как да го съхранявам като нямам силажна яма?Как трябва да го съхранявам наи правилно и за наи дълго време?
  • N
    Разбира се ако има в близост от къде да го купиш.Ще имаш разходи по транспорта ,но ще избегнеш някой главоболия по съхранението.
  • N
    При малък брой животни е най-добре да си купуваш силаж за по една две седмиции.
  • N
    Цецко,поразпитай малко и ще намериш.Не може да няма някой във врачанско който прави силаж и го продава.УСПЕХ!
  • N
    ОК
  • A
    Никол майтапясе не се връзвай
  • A
    cecko v montansko se prodava
  • V
    по добре да си го купиш готов толкова колкото може да изхранваш. за 10 дни ина4Е СЕ РАЗВАЛЯ....
  • C
    Благодаря за полезния отговор veseliakat сега кажи от къде да си купя салаж, накакви цени е. Аз съм от Врачанско.
  • V
    Миналата година засях 80 дка царевица ,след приспадане на субсидията на дка ми останаха разходи към 25 лв на дка, до силажиране, хвана ме сушата и изкарах 400 кг маса на дка, или общо към 30 тона силаж, и като сложиш разхода по силажирането още 600-700 лева ,полиетилена 100 лева, 30 -40 тона силаж ми стъпиха на 2500лв, т.е по 80 лева на тон [:slap:] , че то по добре да си ги бъх купил готови.Силаж за мен е целесъобразно да се прави само ако имаш подходяща земя, иначе си е чисто набутване.Забравих да кажа че една година правих силаж от балур и кощрява стана супер!Много ниска себестойност и добра храна дано тази година като е дъждовна да го повторя този номер ,ще съм номер едно [:dance:]
  • V
    Сметката е проста- кравите могат да се хранят само със силаж ,това е единствената храна ,която може пълноценно да им усигори всичко в дажбата ако храним само и единственно с нея\т.е. монохранене\ дажбата в зависимост от кг на животното са към 35 кг на ден.Да речем че даваш концентриран фураж и сено значи ти трябват към 20-25 кг на глава.30 животни по 25 кг са 750 килограма по 30 дена значи към 24 тона на месец.Сложи зимният период 5 месеца -прави към 120 тона силаж годишно, при добив от 1.5 тона царевична маса на дка значи ти трябват към 80-100 дка царевица, само че знаи че ако е неполивна може и да изкараш от дка и само 600-700 кг маса може и нищо.
  • C
    Колко декара царевица е необходима за да направиш салаж за 30 крави .
  • D
    Няма проблем Иво .Ще го съхраниш дълго време/УСПЕХ
  • I
    Благодаря ви много!Така ще го направа както казвате пък дано го съхраня правилно
  • N
    ОК щом мислиш че мога да храня кравите си със кисело зеле.
  • V
    иначе методите на направа винаги се свеждат до основното- да се осигури благоприятна среда за протичане на млечно киселата ферментация, а тя иска захари, анаеробна среда и бактерии.Захари в царевицата колкото си щещ, анаеробна среда само чрез добро уплътняване\газене\ се получава и при влага минимум 35 % за това съветвам по-суха или презряла ли ви е масата не жалете водата ами направо заливайте, бактерий пък на корем да искаш ,все пак живеем в родината на Лактобациликус Булгарикус.Завиваме с полиетилен посипваме с пръст\най добре с пясък заради мишките\, гуми от горе и чакаме природата да си свърши своето.Всичко различно от това си е чисто набутване на пари, но пък ако ги имате не ги жалете- с карбамида вдигате протеиновото съдържание на масата,бактерий да хвърлите пак добре - ще ускорите процесите на ферментация, солта само не ми е ясна много- освен за вкус на силажа не виждам за какво да се слага, солта играе роля на консервант само ако е поне 10 % от общото тегло, т.е. за 30 тона силаж ще трябват 3 тона сол ама кой ще ги яде?Така че майката му е уплътняването и газенето и най вече наливайте в масата допълнително вода - спомага за изгонването на кислорода от масата и по добрият ферментационен процес!

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Построяване на козарник

Здравейте, понеже увеличаваме капацитета на стопанството и ни е нужен вече голям обор с вс...

146 0

Колко мляко дава една коза като ббм

От известно време мисля дали да не си купя малко кози да спра да работя за хората а да раб...

441 0

Кaкви сa цените нa млякото в моментa и кои облaсти?

Здрaвейте колеги, кaкви сa цените нa суровото мляко и в кои облaсти, зa Ямбол и окръгa ?

624 0

Окозване

Здравко: Препоръчвам ти на 3-ия ден да започнеш да й даваш по-малко храна от обичайното. Нека това...

259 1

Печели ли се от кози

Kolega!: Колега, моят съвет e бегай от козите. Не е просто стока да се гледат. Отглеждането е специ...

894 2