Дървесина от пауловния - дайте мнения

• A
    Колеги има ли търсене на тази дървесина или всичко което пише в интернет,а именно цената от 300 до 500 долара за първо качество и високото и търсене са глупости?rnДали всичко е загуба на пари,време и земя?
  • С
    През последните години и една думичка не се чува за тая чудна пауловния... Никой ли не изкара поне 1 лев, за да се похвали? Преди години цели плантации, сега една клечка за зъби не може да намериш... :D :D :D
    • М
      Пазар в България няма защото все още няма предлагане. Старите плантации са на 7-8 години. Печалбата при Пауловнията е в последните години. Колкото повече я чакаш толкова повече печелиш. Пазар в Европа има и то на прилични цени. Дъските в зависимост от размерите се предлагат от 1500 до 3000 Евро за м3. Прилагам сайт . http://www.ipaulownia.co.uk/paulownia-shop/product/stock-of-small-packages-of-paulownia-timber-for-sale/ Аз самият имам 8 годишна плантация и планирам да започна частична сеч в 2020 година. Така че всичко е наред. Не се вълнувайте.
  • P
    Свържи се с този човек http://www.fermer.bg/agro-tv?vid=470
  • B
    Здравейте,понеже от 5 6 месеца се интересувам от пауловнията...искал съм съвети от много хора чел съм из много сайтове и наскоро получих отговор от точния човек за моя край!Ето го и него: Здравейте, г-н Стоянов! В отговор на Вашето писмо до ДГС – Бургас Ви информирам, че пауловнията не е горско-дървесен вид и към момента не е предмет на залесяване в горските територии – държавна собственост, стопанисвани от ДГС - Бургас. Освен това, поради специфичния преходно-континентален климат в региона и силното влияние на Черно море има наблюдения, че дърветата от този бързо растящ вид много често страдат от измръзване на невдървенелите връхни леторасли, което води до многовършие и забавен растеж. С други думи – Пауловнията трудно може да постигне оптималния си растеж в региона на Бургас. Видът е силно зависим и от почвите и почвения воден баланс – не вирее на бедни и сухи почви. Нямам за цел да Ви демотивирам, просто искам да Ви предпазя от евентуални грешки. Идеята Ви е много благородна и актуална за времето, в което живеем. Съберете възможно повече информация и добре обмислете начинанието си преди да пристъпите към действие. г-н Стоянов от това ли се интересувахте: дали ДГС залесяват с Пауловния и дали измръзват горните 20-30 см които не са вдървени и дали ще постигне оптималния си растеж ? Моля пуснете писмото с върпосите към ДГС за да бъде коректно разтълкуван отговора ! Явно и трита отговора са не, но достатъчно ли е това за да спрете да се интересувате от възможностите които предлага това дърво ? Ако това са били вашите критерии за създаване на плантация явно вече са ви отказали. Ще споделя моят опит и наблюдения: Досега не съм срещнал служител от ДГС които да е позитивно настроен към Пауловния!!! Аз имам две годишна плантация в която дръвчетата са с височината между четири и седем метра.Вярно е че в горната част измръзва там където не е вдървено стеблото, за целта се реже под наклон над последните две очички които не са измръзнали и то продължава да се развива от там нагоре. Момента с оптималния растеж е ясен няма да стане за 8 години но и за 12 да стане ще го дочакам, ако не аз децата ми все пак съм го направил за тяхното бъдеще... и това е плантация с цел добив на дървесина, при плантациите с цел добив на биомаса измръзването и оптималния растеж във височина нямат значение. В периода когато аз проучвах Пауловния за себеси нямах доверие на нищо написано и казано и реших да намеря плантация която да мога да видя с очите си и го направих не в БГ естествено понеже все още няма готови за добив 10-12 годишни след като намерих и видях 10 годишна плантация готова за сеч реших че и аз ще инвестирам. Относно това че ДГС не залесяват с Пауловния е нормално това е дърво което иска грижи, всеки които си мисли че ще го хвърли на нивата и след 10 години ще стане богат не е така. Дървото иска много грижи и специално отношение след което то се отблагодарява щедро......
  • B
    Идеална е за пчелни кошери, непропуска влага и е еластична. А ако имаш пчели, пауловнията служи за обогатяване на меда. Но като цяло е инвестиция по отоплението.
  • S
    Благодаря за коректните думи на Бечев а за тополата просто когато засадиш 3 годишна на 12 година е на 15 и може да я продаваш най добре при добро качество в Троян и т.н. А за подходящите хибриди и аз събирам инфо както и за поливните системи
  • B
    Spassimir съгласен съм, че охранта е перо в този вид начинание, но немога да се съглася че е 150 % от инвестицията и то за 1000 декара за 5 може би. По моите сметки охраната се връзва поне за 100 дка и е около 10 % от инвестицията, което пак е много, но поносимо. Относно тополата и аз съм направил проучване и тя си заслужава. Има хибриди които при поливни условия стават за по-малко от 12 години. В БГ вече има дефицит на тази суровина, познавам човек които преработва и изкупува топола и то на повече от 50 лв./кубика. Тази година ще засаждам 1000 броя "P. x eur. cv. I - 214", какво ти е мнението за този вид ?
  • S
    Колеги приемам и коментара и забележките. Не мятах да споделям цялата технология на зделката с Пауловнията от САЩ но цената бе наполовина от предложенията от БГ. Това което пропуснах да наблегна е създаване на продукт с пазарни и технологично конкурентини параметри. При кратък разчет за 1000 дка и 12 години при 100% разходи за лесотехнически мероприятия и застраховка ми бяха нужни 150% разходи за охрана е...... след този анализ си казах че ако го правя няма да е в БГ. Във всяка съседна на БГ държава проекта ще е издържан финансово. За пример Румънската топола е по качествена и по евтина от Българската, просто имат технологично предимство и "ги гони капитализма" както обечах да казвам аз. Аз лично когато и ако се върна в БГ по скоро ще работя в посока топола и засега .
  • B
    Volovar, това вече е друга приказка. До някъде вече си прав.. Цитирам: "Нали не очакваш да изнасяш дървесина, ако имаш 10 дка? За тази цел ти трябват количества и то големи. Да, ако имам 5000 дка сигурно ще им намеря пазар навънка и тогава за мен ще е търсена като стока, но с 10 дка просто забрави" Точно тук е отговора защо започнах да предлагам изкупуване. Защо с 10 декара да забрави човека който няма възможност към момента за повече и иска да направи нещо за бъдещето си ? 10 годинки минават много бързо особенно за младите. А след това идва и очаквания приход за старт на следващото ниво. Някой рискуват и може би ще спечелят други искат сигурност която в днешни времена е силно казано, че я има за каквото и да било и си остават само с мечти които започват да избледняват с времето. Риска се ограничава когато имаш подписан договр за реализация на продукцията. Ето, че и ти си готов да засадиш 200 декара, ако ти харесат условията ми. Същото се отнася и за човека с 10 и 5 декара. Всеки започва да смята и някои избират по-малка печабла, но сигурност в реализацията. Други започват сами да търсят пазари и си казват аз няма да си продавам стоката на прекупвачи, но моята цел е на да печеля на гърба на хората които са решили да се занимават с това, а да си осигуря количества за износ защото имам пазар. Другия момент е, че ако ти наистина засадиш 200 дка и подпишем договор за изкупуване и след 10 години останеш доволен ще засадиш поне още 200 да не кажа 5000 и тогава и ти ще започнеш да изкупуваш защото цитирам: "Да, ако имам 5000 дка сигурно ще им намеря пазар навънка и тогава за мен ще е търсена като стока" "Колега " Spassimir, да цената е за разбичена дървесина, но започва от 300$ и стига до 1100$, то и тук за иглолистна разбичена цената е 300$=432 лева но таван за сега. Това е ресурс които, можем да си отглеждаме. Всички ресурси си имат пазар !!! Относно фиданките, височината която цитираш 25-30 см, според моите наблюдения върху развитието на Пауловния, то това не е фиданка, а разсад в кофичка. При правилно отглеждане фиданките пауловния за един сезон достигат много много по-голяма височина, но няма да я казвам защото пак ще има присмиващи се коментари от рода на "big_death. Другия момент е че фиданките се засаждат подрязани на пънче без стеблото (защо не са ти обяснили това ?) и незнам за какво са ти тези 25-30 см стебло може би този прозиводител взима процент от логистичната фирма да натовариш например 10 000 пръчки на самолета не е евтино удоволствие след което тук в БГ да ги отрежеш ми се вижда малко не PRO. Относно "+ % гарантирани ако не се прихванат на 100%" В БГ има доставчици които дават 100 % гаранция за прихващане и се заменя всичко което не се е хванало.
  • E
    "Те такова животно нема", възкликнал шопът, като видял жирафа в зоологическата градина.
  • V
    Bechev, мисля че много добре ме разбра какво имам предвид за декарите. Нали не очакваш да изнасяш дървесина, ако имаш 10 дка? За тази цел ти трябват количества и то големи. Да, ако имам 5000 дка сигурно ще им намеря пазар навънка и тогава за мен ще е търсена като стока, но с 10 дка просто забрави. А да разчиташ на някой тук да ти я купи, при условие че търсенето е нулево е наивно. Поне стигнахме до съгласие, че и за горене не става. Сега по въпроса, защо не искаш да се свържеш с мен. Предлагам ти не лоша оферта. Ако наистина изкупуваш дървесина ми прати информация за контакт с теб. Щом и имаш вече подготвен договор още по-добре. Ще го разгледаме и ще видим. Ако е стабилен и оферта е добра ще ти подготвя 200 дка.
  • B
    Хора, не се хващайте на толкова лесни кукички. По-добре си засади орехи, от който наистина след години ще печелиш. Това е доказано. Пауловнията със сигурност има някакъв пазар, но не и в България, не и с 5-10-15-50 или 100 дка. Ако се разровите ще видите, че и дори за горене не става ( точно за това е и скъпа). А на Bechev мога да му кажа, че със сигурност не изкупува дървесина, а продава разсад. Но ако бъркам нека да ми пише на лично. Веднага ще засадя 200 дка плантация, но преди това ще минем през един нотариус за да оформим договора за изкупуване от него на дървесината с ясни цени и срокове. Хубаво е да се засаждат орехи, кое е по-добре зависи от финансовите резултати и времето за което те се реализират. За орехите е доказано и за поуловния е доказано. Които търси доказателства ще ги намери. Да "Пауловнията със сигурност има някакъв пазар". Естествено, че крайната и реализация към момента не може да е в БГ защото тук си имаме гори които си сечем и си продаваме и купуваме (разбичен иглолистен материал на 230-450 лв.) На тези видове са нужни 2 и повече поколения за да са готови за сеч. За горене не че нестава, а се пали на висока температура и ДА това една от причините зариди която е скъпа и се търси. Volovar - Да питам нещо казваш "с 5-10-15-50 или 100 дка" не става със 1000 дка ще стане ли, че ги подготвям и се ровя из форомите да търся мнения и да си правя сметката Много е лесно да си песимист и да се пробваш да убиеш ентусиазма на хора които имат мечти и търсят начини да ги реализират ! Volovar -СЪС СИГУРНОСТ ИЗКУПУВАМ ! няма да ти пиша на лично !!! БЪРКАШ - така, че подготвяй 200 дка За разсада можеш и сам да си го отгледаш, щом с лека ръка ще отделиш 200 дка се предполага, че си трудолюбив човек. Адвоката ми е оформил договора "с ясни цени и срокове" много преди да започнеш да се "ровиш" за информация относно Пауловния. Минаването през нотариус е задължително така, че като подготвиш терена ..... В развитите държави има много плантаци с цел добив на дървесина от различни дървесни видове вкл. Пауловния. Защо трябва без информираност и знания да се бърза с изводите. Защото границата с незнанието е прекалено малка и си мислим, че знаем всичко, но точно това доказва обратното.
  • B
  • V
    Хора, не се хващайте на толкова лесни кукички. По-добре си засади орехи, от който наистина след години ще печелиш. Това е доказано. Пауловнията със сигурност има някакъв пазар, но не и в България, не и с 5-10-15-50 или 100 дка. Ако се разровите ще видите, че и дори за горене не става ( точно за това е и скъпа). А на Bechev мога да му кажа, че със сигурност не изкупува дървесина, а продава разсад. Но ако бъркам нека да ми пише на лично. Веднага ще засадя 200 дка плантация, но преди това ще минем през един нотариус за да оформим договора за изкупуване от него на дървесината с ясни цени и срокове.
  • B
    дървесината е вълшебна ,ама за печката Всичко за което нямаш идея какво да правиш става за печката и се превръща във вълшебен пламък
  • P
    дървесината е вълшебна ,ама за печката

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Норми за варуване???

Jorkata79: Здравей колега, намери ли информация за норми на варуването тъй като и аз имам същия кисел...

759 3

Плащане по мярка 214 за 2016 година

не разбрал: някаква информация за мярка 10 и 11

300029 174

Кога ще получим уведомителни писма по Агроекология ?

proba: Няма пари за мярката! Проектите са резюлирани, но чакат от МЗХ, да решат, ще има ли пари...

4620 13

Къде да търся центрове за задължителното обучение по Агроекология в Пловдив?

За първи път имам подадена Агроекология /2015/ и Био. Ще ме упътите ли къде да търся цент...

898 0

Казус с БИО ХЕЛАС по агроекология мярка 214

Здравейте, отглеждам 18.50 орехи Бенефициент по мярка 214 от 2012 год. имах договор със се...

1956 0