добив от слънчогледи на Синджента

• I
    Поздрави на всички колеги!\r\nкакви са добивите Ви от слънчоглед? Тази година съм сял основно Конди и Адажио на Синджента и имам около 400-435 кг./дка.Маслеността е около 46-48 %. Имам и LG,но тази година те са зле-около 320 кг./дка.и с масленост около 38-40.Затова догодина се спирам само на Синджента.А и цените на семената са еднакви.\r\n\r\nУспех на всички колеги!
  • I
    Добре,явно предпочиташ да се заяждаш ...само ще ти кажа,че на изпита по генетика ако кажеш ,че хибрид и сорт е едно и също ...се досещаш каква оценка ще получиш.А иначе това с обяснението добре ти се е получило.Личи ,че си пазиш учебниците от ВСИ-то...по генетика. Само ,че това е добре да го пишеш на някой кандидат студент-агроном,който не е в час.Още повече,че това се учи и по биология в средното училище. И на последно място ,не знам какъв ти е проблема- търговците ли ти бъркат земеделието ,или мнението на самите фермери ,които са тук...? Аз лично нямам проблеми с търговците,но уважавам и изслушвам всяко мнение на хората във форума.И много често научавам много интересни неща,които използвам в моята практика.( За твое сведение обработвам около 18 000 дка.и мога да твърдя,че до момента се справям много добре ) Хайде със здраве ! ----------------------------- Приятелю, имам и едно агрономическо образование така, че моля ти се не ми обяснявай какво е сорт и какво е хибрид понеже виждам че не си много запознат, да не кажа че си нямаш хабер. И въпреки всичко нека да ти обясня, та поне да ме запомниш с добро. Хибридизация най-просто казано означава кръстосване и то кръстосване при самооправащи се растения. Или друго яче казано - сливане на мъжки и женски гамети, но с различна генетична структура. Получава се хибриден организъм, който е хетерозиготен по един или по-голям брой алелни генове. А най-характерното за хибридизацията е, че хомозиготността се появява изключително бързо след това. И ако "родителите" се различават само по една двойка генове, то на 5то поколение имаме 96,6% хомозиготност, а на 10-то 99,99%, т.е. хетерозисния ефект на 5то поколение се губи почти напълно и получаваш растение същото като първоначалното. Затова и се налага на всеки 2 3 години да подменяме сортовете пшеница с нови. П.С. В този форум като гледам последно време само търговци и никакви фермери.
  • S
    И още нещо колега,слънчогледите ,които споменаваш НЕ СА СОРТОВЕ ,А ХИБРИДИ ...ако не правиш разлика.... ----------------------------- Приятелю, имам и едно агрономическо образование така, че моля ти се не ми обяснявай какво е сорт и какво е хибрид понеже виждам че не си много запознат, да не кажа че си нямаш хабер. И въпреки всичко нека да ти обясня, та поне да ме запомниш с добро. Хибридизация най-просто казано означава кръстосване и то кръстосване при самооправащи се растения. Или друго яче казано - сливане на мъжки и женски гамети, но с различна генетична структура. Получава се хибриден организъм, който е хетерозиготен по един или по-голям брой алелни генове. А най-характерното за хибридизацията е, че хомозиготността се появява изключително бързо след това. И ако "родителите" се различават само по една двойка генове, то на 5то поколение имаме 96,6% хомозиготност, а на 10-то 99,99%, т.е. хетерозисния ефект на 5то поколение се губи почти напълно и получаваш растение същото като първоначалното. Затова и се налага на всеки 2 3 години да подменяме сортовете пшеница с нови. П.С. В този форум като гледам последно време само търговци и никакви фермери.
  • B
    Между сорт и хибрид няма разлика.Сорт е латинска дума и в буквален превод е култура-разновидност - хибридните семена също са разновидности на едно растение.Ако ти не си чувал за хибриден сорт ,то жалко за теб.А иначе съм съгласен с написаното по-горе.Човек регистрирал се и веднага пуска тема която ясно изкарва огромно преимущество на една фирма спрямо друга? Сериозно ли ? И ние имаме един сорт пшеница който пусна 100 кг по-малко спрямо друг на друга фирма ,но не го споменаваме ,защото други колеги в района пък бяха много доволни от него.Не е обективно това ,което си написал и може само да подведе някой.
  • I
    И още нещо колега,слънчогледите ,които споменаваш НЕ СА СОРТОВЕ ,А ХИБРИДИ ...ако не правиш разлика....
  • I
    Приятелю,да ти обясно няколко елементарни неща...Първо никъде не е казано кога да се логвам и кога да пиша.Едва ли си ти човека ,който ще определя правилата за това... Другото е,че не се опитвам да насочвам вниманието на никого към нещо определено,а просто споделям мои наблюдения /а и мнението на много мои колеги е такова/ и смятам ,че тук е мястото всеки да споделя това ,което го интересува...а не да пише глупости и да доказва колко е ограничен... Хайде със здраве и следващият път може да те питам предварително какво и кога да пиша...
  • S
    100% fake! Регистрираш се на 04.09.2013, на същата дата правиш тема за това колко по-добри са сортовете на Синджента от тези на Лимагрейн и след това спираш дори да се логваш в сайта (последното ти и единствено логване е пак с дата 04.09.2013). Дам, определено си истински фермер, а не жалък търговец полу-идиот! П.С. http://www.fermer.bg/forum/view_post/59193

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Слънчоглед реколда 2020

olio: Вече удари, а и нагореееее. Кога ще бъде пика не се знае. Борсите се надскачат, а търговци...

716 2

Изсъхване на слънчоглед

Крум Тенев: https://www.youtube.com/watch?v=B4LAJDx6TSI

270 2

Цена на слънчогледа 2019, добиви ?

georgievis: добиви около 300кг цени Силистра 550лв.

5482 14

Слънчоглед 2019 цени и добиви

Тодор Тодоров: Какво става колеги? Ще прадаваме ли, и на каква цена? Всички ли чакат повишаване н цената?...

1593 2

Цена на слънчогледовото олио

: рафинирано наливно слънчогледово олио 1380 + ДДС лв./т. тел. 0888321760

1333 4