Мога ли след 3-та година да се откажа от програмата по мярка 112

• J
    Здравейте на всички искам да попитам мога ли да се откажа след 3-та година от програмата по мярка 112!Казаха ми ,че немога.Искам да знам вярно ли е или не.Благодаря на всички предварително!
  • A
    ehpich, много добре си схванал какво съм : 1. жена съм 2 ами четете бе приятелю, четете! така както чета и аз! /вярвай намразиха ме в офиса на РА в Силистра точно заради това четене / 3.стига вече сме се оправдавали, че някой ни излъга и ни пре...а-- сами си го правим. 4. "Или просто си решил да правиш определен бизнес и си имал нужните средства и правилните разчети и пазари за целта и такава помощ изобщо не ти е била нужна. Но пък като я дават, що да не се облажиш допълнително, без да се потиш."- ПОЧТИ позна! Да, бях години извън страната и бачках и се потих колкото и през ум не ти минава ... Баща ми се занимава с пчели от 20 години и ДАА бяхме решили с партньора ми, ЧЕ ТОВА ЩЕ Е НАШИЯ БИЗНЕС! ДАА, добре си направих сметката и много мислих за пазарите - щото ако не знаеш- за успеха на едно производство се започва от ПАЗАРА! Ако го нямаш- не прави крачката! Ама това се учи..А за помощта- глупаво е да откажеш финансова помощ, когато ти я дават при тия условия! Не бъркай нещата - ТОВА НЕ СА БАНКИТЕ И ТЕХНИТЕ ИЗМАМНИ СХЕМИ! ПОМИСЛИ, разгледай и ще разбереш, че съм права! 5. "за какво ти е нужно ПОДПОМАГАНЕ, след като и без него се развиваш добре, имаш пазари, вадиш качествен добив и т.н" - ВИНАГИ ИСКАМ И ЗНАМ КАК ДА ВЛОЖА ПАРИТЕ СИ! Както казват някой умни хора " Every Penny Matters" .. 6. Отностно това дали може едно стопанство да се увеличи двойно и тройно - съм убедена, че може - да- с ПРАВИЛНИ СТРАТЕГИИ ЗА РАЗВИТИЕ ! За последната една година се запознах с много ПОСТИГНАЛИ ГО ВЕЧЕ БЪЛГАРСКИ МЛАДИ И СТАРИ фермери . Разбира се зависи от много неща и всичките са важни - като започнеш от идеята, пазара, собственни сили и ресурси, вида дейност, опит и контакти и накрая , но меже би не на последно място КОЙ се е захванал с всичко това и колко е мотивиран.. има и още фактори, но се стремя да съм кратка за да не товаря излишно читателя 7. Извинявай , но всичко останало което казваш излиза малко от темата - за доходите в Европа, за соц.политика , за сравненията между България и Европа касаещи подпомагането в цифри .. няма нужда да говорим - да - за всички е ясно, че там е в пъти повече, но аз говорех за "МОДЕЛА", че работи А ние фермерите, няма да оправим политиката като цяло в страната си, за това и не се впускам в коментари по следващите ти съждения. И послдените няколко неща които ще ти кажа са, че НЕ СЪМ ПОЛЗВАЛА НИКАКВИ ВРЪЗКИ И НЕ СЪМ ДАЛА ЕДИН ЛЕВ НЕПРАВОМЕРНО за да ми се обърне внимание, да ми се изготви проект, да бъде подаден и ОДОБРЕН! /Може би просто в моя регион службите работят коректно, точно и бързо!/ За лихвите по кредити в ЕВРОПА- ЩЕ ТЕ ПОМОЛЯ , ако можеш да ми дадеш координати на банка която дава потребителски заем срещу 0,5- 1,5 % за да си прехвърля заема там - щото аз плащам на европейската банката с която работим 16,8% ! /и пак съм доволна , защото парите са стока, която ако управляваш добре ти се отплаща!/ между другото от икономисти знам, че е полезно да поддържаш един заем постоянно - ако схващаш.. парите на другите......... Време е да се образоваме независимо, че сме фермери! Младите хора трябва да са по В ЧАС дори от нас- ОСОБЕННО ПРИ РАБОТА С ДОКУМЕНТИ и да ни задават въпроси свързани с практическата част касаеща стопанството , а за бумащината НИЕ ДА ПИТАМЕ ТЯХ! С най добри чувства, без желание за конфликт просто се включих с мнението си ВСЕ пак това е форум , нали
  • E
    До ASTERI: Пич, виж сега да го обясня малко по-просто (в случай че не си се сетил): 1. Поста ти е написан в стил - работник в администрацията, който не обича да мисли, ако трябва да конкретизирам - начинът ти на мислене е "да ги изработим ония простите твари отдолу". Типичен стил на мислене на съдия-изпълнители, банки и други - ние да си пишем подвеждащите условия и безумните си правила, които никъде ги няма, па те няма да четат, кат видят парите и ще подпишат слепешката. Т.е. стил ДА ИЗЛЪЖЕМ и ПРЕЕБЕМ. 2. Самият ти отговор крие непознаване и/или неразбиране на написаното. Или си и ти като в оня виц - насран, ама не ти пука - щастлив си. Или просто си решил да правиш определен бизнес и си имал нужните средства и правилните разчети и пазари за целта и такава помощ изобщо не ти е била нужна. Но пък като я дават, що да не се облажиш допълнително, без да се потиш. 3. Ако аджеба си толкоз трудолюбив земеделец или фермер, обичаш си дейността, разбираш доста и т.н. - за какво ти е нужно ПОДПОМАГАНЕ, след като и без него се развиваш добре, имаш пазари, вадиш качествен добив и т.н. От какъв зор, нерде Ямбол - нерде Стамбул, ще се съгласяваш с ДОПЪЛНИТЕЛНИ утежняващи условия, които ИЗИСКВАТ от теб много повече, отколкото ти дават ? 3.1. А ако сега прохождаш и от теб изискват 2-3 пъти увеличаване на обема за 3-5 години и ти го постигнеш без допълнително финансиране, то значи си вундеркинд или супер мошенник в тежките и трудно предвидими години и в условията на рецесия, в които живеем. Или нямаш представа какво значи увеличение на стопанството двойно-тройно за този кратък период. Кое е това стопанство, което е с печалба минимум 300 % за 3-5 години ??? Пояснявам - чиста печалба в края на отчетния период, не надценка. Няма такъв пазар с толкова голям дифицит и уникалност на стоката, за да има кой да плаща такива надценки, за да може производителя да реализира такива печалби. Още повече пък в БГ - със средна заплата по-ниска от минималната социална помощ в развита държава в Европа. Просто тези подпомагания са написани така, че да подпомагат богатите и крупни земеделци/фермери, а не дребните и сега прохождащи. В по-развитите държави му казват: озаконено източване на пари. В България го наричат: подпомагане. 4. Ако за теб 20-30 хил.лева еднократно срещу не малки ангажименти и условия са сериозна сума пари, то това показва и какъв фермер или земеделец си. 5. В Европа подпомагането е далеч повече срещу доста по-различни условия. И тук не говорим ти какво си чул-недочул как било в Европа, а как е наистина. Да не говорим, че как било в Европа даже не би следвало да има значение за теб, нито да бягаш зад подобно ОПРАВДАВАНЕ на простотията в БГ. За всеки един нормален и самоуважаващ се човек е важно как е при него, а не как било някъде си. И щом някъде си било така примерно, не значи автоматично, че то е добра практика и води до положителни резултати (чисто принципно). Иначе със същия успех можеш да и дадеш за пример самоубиеца. В Европа е достатъчно да вложиш парите, които ти дават по предназначение и да се занимаваш с това определен период от време - без никакви ангажименти колко трябва да го развиваш и за колко години. Отделно помощите в Европа не са еднократни. Отделно имаш едно много силно съдействие за осигуряване на пазар за продукцията ти на пазарна цена. Отделно не е нужно ти да се молиш и да търсиш връзки, че да те огрее. Отделно не е нужно да се разправяш с администрации с дни и месеци, а идва консултант-експерт във вас и с цялата си любезност ти помага да избереш най-подходящия за теб продукт, винаге и на разположение и след като те одобрят да ти помага с каквото ти е необходимо. И т.н. 6. Ако е толкоз хубаво туй подпомагане в БГ, за какво аджеба хората се чудят как да се оттърват от него ? И ако води до толкоз положителни резултати, защо аджеба в България не процъфтяват масово подпомогнатите, а напротив - масово реват и чакат да им изтекат годините на договора, та да махнат оковата от врата си ? Надявам се да не седнеш сега да ми шикалкавиш пак с Европа или с мързеливостта на земеделеца/фермера. Да не задавам и въпроса: коя е тая държава изобщо, която разчита на подпомаганията, за да не фалира ? 7. Те и банките дават кредити като в Европа, ама в Европа лихвите са 0,5 - 1,5 %. Ама в България са 6-20 % (сигурно щото сме 10 пъти по-развити, с по-печеливш бизнес и неограничени пазари, отколкото в заветната Европа). Да не говорим колко е висок стандарта в БГ и как имат излишък от пари хората масово. Да не говорим за наказателни лихви 10-20 %. И ако се случи нещо та не погасяваш кредита ти продават всичко и идват едни дебели вратове да ти чупят главата и изнудват роднините ти, а в Европа ти дават възможност до 7 години да не погасяваш нищо и лихва не ти тече през този период с цел да се стабилизираш и след това да погасяваш предоставеното в заем. И с цялата си наглост ти говорят колко много спестявания имали хората в Банките (усещане че масово хората са богати, просто само ти си смотан и затова си беден). Имат спестявания една малка шепа бандити, другите нямат спестявания...щото са били принудени да ги изядат вече. XXX. Отделно самата идея по принцип на форумите е помагане (взаимопомощ). До тук виждам само нападки, "начукване", натриване на носа, злословене и завиждане. Ти къде в Европа видя такова безумно поведение и отношение ? УУУ. А иначе тази абсурдна схема за развита държава в БГ работи, макар и трудничко, поради простата причина, че магазините ти са бъкани със стока-боклук и крайния купувач търси да купи от производител около себе си стоката, надявайки се, че е по-чиста и качествена (не винаги е така обаче, волно или неволно). И така дребният производител продава на цена на магазина (че понякога и по-висока), прибирайки транспортните и складови разходи, надценките на търговците на едро и магазинерската надценка. Затова тази схема може да работи. Което пък на свой ред е гаранция за фалитите рано или късно на дребните магазинчета. Остават само големи търговски вериги на пазара и каквото решат - това правят с пазара... и с производителите. Междувременно банките ти прибират част от помощта под формата на такси и лихви. Разчита се, че фермерите и земеделците по принцип не са от най-умните и грамотни да разбират случващото се. Гласността се пресича още в зародиш. И всичко е 6. Уж. Да не продължавам нататък...
  • K
    за съжаление злобата,зависта и простотията са основните движещи сили в България завижда се на всеки ,който малко се е отблъснал от дъното.
  • A
    "Лично аз намирам за пълна простотия тези подпомагания, мерки и т.н., които те "заковават" в един тунел срещу безумни и дори кретенски условия. За смешните им пари е глупаво да се заробваш и да им играеш по тъпата свирка. " И такааа, дойде ред и аз да кажа какво мисля мнения всякакви срещнах - много от тях близки до моето, много други обаче ме хвърлиха в........ гъбите. За това ще коментирам само последното: Тази "ПЪЛНА ПРОСТОТИЯ" , е практика във всички страни с добре развито земеделие. Не разбирам защо в България да е лошо да го приложим ???!! Заковаване, безумия, кретенство, заробване и ПУСТАТА БЪЛГАРСКА ЛЮБИМА ФРАЗА - "да им играеш по свирката ...".. Не мисля, че са на безумци и кретени тези доста умни европейски глави които са измислили правилата .. Ако наистина си фермер - а неее да се "напасваш" към някоя мярка.. - и ако обичаш това което правиш, повярвай - не е толкова трудно да отговориш на всичко което се иска за да БЪДЕШ подпомогнат и едва ли ще се чувстваш роб заради това което правиш. .. Последното обаче което си казал на мен ми е СМЕШНО- това -да, но не и парите им .. По мярка 112- 25 хил.евро, по мярка 141- 15 хил.лева, за 121 .. да не говорим- там може милиони да усвоиш- стига да си ИСТИНСКИ ФЕРМЕР С ЖЕЛАНИЕ ЗА РАЗВИТИЕ .... На мен това не ми звучи смешно, а сериозно и ми харесва! Или просто си заможен човек, на който тези суми му звучат смешно.. НО, ОТ МИЛИОНЕРИ ЗНАМ, ЧЕ НИКОГА ПАРИТЕ НЕ СА СМЕШНИ! Умния милионер цени 2-та лева , както 20-те и 200-те така и 2-ата милиона .. всички те са ценни.. А на въпроса който е задала младата фермерка се чудя как да отговоря .. Тъпо е зададен.. Едно нещо е пропуснала - важно- АМИ НАУЧИ СЕ БЕ БЪЛГАРИНО ДА ЧЕТЕШ ПРЕДИ ДА СИ СЛОЖИШ ПОДПИСА НЯКЪДЕ! ОСОБЕННО ПЪК, КОГАТО ГОВОРИМ ЗА ТАКИВА СУМИ! Ако беше внимавала повече преди да подпише, сега щеше да знае отговора без да пита тук. Успех на всички ИСТИНСКИ фермери!
  • E
    Лично аз намирам за пълна простотия тези подпомагания, мерки и т.н., които те "заковават" в един тунел срещу безумни и дори кретенски условия. За смешните им пари е глупаво да се заробваш и да им играеш по тъпата свирка.
  • L
    Предполагам, че колежката или желае да започне работа на пълен работен ден или някъде в чужбина да ходи мисли. Мисля че единствения начин да се прекрати програмата е да им върнеш парите с натрупаната лихва до момента.
  • M
    E, това е уникално- искат да видят картофи..... някой запознат ли, е че картофа и всяка друга култура има граници на своята вегетация. Хайде моля, такива повърхностни неща.... има далеч по.цивилизован и културен начин, да докажа,че на нивата е имало точно картофи. А как прилагате ангажимента по 214 Агроекология, примерно в подсектор Сеитбооборот...?!? може би ще чакам да стане Коледа, и да ми дойдат на проверка, а трябва и да осигуря снегорина, за да докажа отлежаващите в полето картофи!!!! Не, не смятах, че има толкова заблудени хора. Да сте чували за дневници за растителна защита, за дневник на агронома, за технологични карти.....за документи доказващи разходи за торове,семена, препарати. Хей,хора учете добрите практики, защото всичко останало ви носи негативи! абе хората искат на нивата да има картофи дали ги е вадил и сял отново не ги интересува оставил ги е в земята и те изникват отново има ли картофи има............виждам че тука има много учени дето разбират от всичко и вместо да се заяждат с хората като много знаят да отидат в министерството и да почнат да пишат наредбите и правилата за новия програмен период и без това закъснението е голямо .....
  • N
  • J
    Благодаря на всички за съветите,но не смятах,че от един нищожен въпрос ще стане третата световна воина!Това беше само един въпрос!Аз също не съм съгласна,че купуваме продукти от европа,а нашата продукция хвърляме,но така стоят нещата!Имах си причини да питам,но като чета коментарите как ми отговориха някои "колеги и колежки"нямам желание да обяснявам!Но все пак благодаря на всички други,които ми дадоха добри съвети и не ме критикуваха,че гледам да взема парите и нищо да не правя!
  • M
    "Може би е имала други очаквания свързани с проекта който изпълнява, но не са се получили. Примерно: срив в цената на зеленчуците, непредвидени трудности при изпълнението на бизнес плана. Явно момичето е изразходило първия транш за изпълнението на проекта си, и се чувства неудовлетворено от постигнатите резултати. И какво, няма пари за да върне първия транш, но също така явно не иска да получи втория, и да продължи да се мъчи. Бих препоръчал: за да не се налага да връщате първия транш, ако проекта ви е в зеленчукопроизводството, намерете зеленчукопроизводител, за предпочитане ваш добър познат, да завърши проекта естествено от ваше име, отстъпете му втория транш или част от него и завършете проекта " Сашо, точно в това е проблема. Всеки си има очаквания, но не всеки е за определена работа и дейност. Затова трябва да си направи добре сметката. Има една поговорка за "коването на жабата и вола". Какво ще стане ако всеки тръгне с такива очаквания без да си е направил сметката, че то по тази логика след 3-5 години няма да има никакво земеделие. Освен това на кой фермер му е лесно. На някой фермер очакванията и плановета да са се сбъднали на 100%. Е да се откажем всички по тази логика. Съвета който и даваш е добър, но защо да успее нейния евентуален добър познат да завърти неща а тя не?
  • S
    Аз също не го познавам момичето. Гледам в профила и че е 20 годишно. Имало е може би някакви мечти свързани със земеделието, но когато се е сблъскала с реалността сега се чуди кой път да хване. Явно за това търси помощ.
  • A
    Сашо, как хубаво го....разгада.... Да беше и питащата така обяснила.А то-искам да се отказвам, не искам.... И никой не иска да се заяжда.Но по дяволите трябва ли да сме врачки та да гадаем кой какво мисли?
  • S
    Не мога да разбера, толкова ли ви липсват начини за самоизява, че се заяждате с момичето. Може би е имала други очаквания свързани с проекта който изпълнява, но не са се получили. Примерно: срив в цената на зеленчуците, непредвидени трудности при изпълнението на бизнес плана. Явно момичето е изразходило първия транш за изпълнението на проекта си, и се чувства неудовлетворено от постигнатите резултати. И какво, няма пари за да върне първия транш, но също така явно не иска да получи втория, и да продължи да се мъчи. Бих препоръчал: за да не се налага да връщате първия транш, ако проекта ви е в зеленчукопроизводството, намерете зеленчукопроизводител, за предпочитане ваш добър познат, да завърши проекта естествено от ваше име, отстъпете му втория транш или част от него и завършете проекта.
  • A
    Ами, естествено, че сме виновни. Виновни сме и за положението в Сирия, Египет....
  • M
    Адрияна, сега или ще кажат че сме един и същи човек с различни профили, или ще ни дамгосат като зависливи, злобни и пречещи на развитието на селското стопонство в България хора.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Мярка COVID 1

Здравейте колеги, има ли някой друг в сектор Плодове, който е със сметка в ДСК и още не е...

79 0

Отново не спазване на графика

След като беше създадена от последното ръководство на МЗХГ/ДФЗ-РА добра и похвална традици...

191 0

Продължават ли кръстосаните проверки по животните ЕРД

От другата седмица ще тръгват кръстосани проверки по животни, някой има ли информация.

101 0

Мярка Ковид 19- 1

Какво стана с тази мярка? нали щеше да бъде платена между 28.09. и 02.10.2020. Беше добре...

193 0