бяло грозде с кръгли зърна - Черно гниене - как се лекува?

• K
    Начинаещ лозар съм и моля за помощ да излекувам лозето: то се намира до гр.Казанлък на южен склон , 450м надморска височина. Почвата е песъклива и неколкократно е добавяна оборска тор. Мястото е сухо. Проблема се проявява само по бялото грозде и то по изложените на слънце гроздове. Симптомите приличат на Черно гниене. През сезона лозето е третирано с Акробат, Корсеит , "Бай Фидан" - за оидиум, Фюри - за гроздовия молец. Топсин 70... - за кафявото гниене.Проблема се появява от 20.юли и продължава. Има ли начин на се спре това гниене или поне да се предодврати догодина?
  • G
    не се изчислява нормата на препарата на пръскачка, а на дка, и не на 100литра вода, т.е.е трябвало да сложиш не по 0.030гр.,а по 0.100гр. на пръскачка 15 литра за ред с дължина 150метра и го покриваш перфектно,като се насочваш с пръскането по гроздето и след това по листата,но може да имаш и брашнеста мана.виж листата на лозята от долу дали са побелели и ако е така пръскай срещу оидиум.успех ти желая
  • S
    И аз не познавам черно гниене по гроздето По скоро по зърната се появяват черни петна .В такъв случай е брашнеста мана
  • K
    Първо благодаря за отзивчивостта. С топсин го пръскахме преди две седимици. на 15 литрова машина вместо 15 гр. сложихме 30 гр. ...след пръскането наистина валя но много оскъдно , а гниенето продължава ...
  • G
    В лозарството няма черно гниене,а сиво и се появява след дъждове,когато водата ев по-голямо количество.Пръскай веднага с топсин м разхода е 100гр./дка.,иначе няма да береш грозде.Тази година сивото гниене е в разгара си по белите сортове.Бих ти препоръчал ронилан,но не се произвежда. Желая ти успех,но пръскай веднага

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Растителна защита на асмата без да се натрупа отрова в листата - възможно ли е?

dafinkalazarova: Много трудно колежке, пробвай да пръскаш с течен тор от коприва и черен оман, коприва и по...

9527 2

Споделете относно сорт грозде Юлски бисер

Здравейте Някой има ли сорт грозде Юлски бисер, какво е мнението му за него и може ли да м...

2663 0

Споделете относно оранжерийни трайни насаждения

adriana: Колеги имам идеята да пробвам оранжерийни трайни насаждения за ранно производство и ми е и...

5238 19

Дискова или палцова косачка е подходяща за странична резитба на лозе?

Искам да си направя към трактор 20 к.с. косачка за странично рязане на лозето. Някой има л...

1231 0

Формировка лира при грозде сорт Велика

marinov55: Не се напъвайте умници,намерих литература от проф.Иван Тодоров четири са плодните пръчки!...

2713 1