Имам ли право на рента?

• Z
    Здравейте,\r\n\r\nказусът ми е следния:\r\n\r\nПрез декември 2012 направих замяна на земеделски парцел, за друг земеделски парцел.\r\n\r\nНовопридобитата земя преди беше собственост на арендатор, но е участвала в протокол за комасация (мисля че така го казаха) и до момента се обработва от друг арендатор.\r\nПо земята няма тежести т.е. не са сключвани арендни договори.\r\n\r\nСтарият собственник ми каза че щом сделката е изповядана преди нова година ще мога да си търся рента от ползвателя.\r\n\r\nЗемята мисля да си я обработвам. Тъкмо отивам да и пусна декларация по чл 69 , 70 или както там се води.\r\n\r\nВъпросът ми е : понеже нямам черно на бяло никакъв договор, а и мисля да си работя земята ( няма как да го изнудя за рента под предтекст че иначе няма да преподпиша аренден договор) мислите ли е мога да взема рента за тази стопанска година или битката е предварително изгубена.\r\n\r\nМоля някой ако е преминавал през подобен казус или има представа как стоят нещата да сподели.\r\n\r\nПредврително благодаря
  • Z
    Имота не е "бяло петно" така че не мисля че от общината ще взема нещо. Илезе че преди да го придобия е бил собственост на земеделки фонд, посля я е купил арендатор №1 (от когото аз я придобивам) но я обработва арендатор №2. Арендатора който я работи не можа да намери документи от кого я е наел (имат земя наета от 3-4 фонда, отделно споразумения с други арендатори които работят в същата община) В списъкът с белите петна (2012-2013) я няма въпросната нива. Обясниха ми че някои фондове си искали рентата предварително и ако случая е такъв - да се оправям с тях. Разбрахме се да си допроверят документацията и в понеделник ще се чуем отново. Проверих в служба по земеделие. Казаха ми че земята си я обработва той. Според тяхната система. Дори и да има договор (аз си мислех че тези споразумения за комасация между арендаторите са си някакви договори) мисля че а трябва да му се явя като правоприемник. много сложно стана ! ще видя в понеделник какво ще стане. и общинската служба ще питам дали могат да ми кажат сключен ли е договор за земята.
  • S
    Първо провери в Общинска служба земеделие, дали за имота има сключен договор от предния собственик. Ако има сключен договор от предния собственик, ще се договаряш с него. Ако няма сключен никакъв договор за имота, арендатора който ползва имота, е превел авансово средната рента за района на общината. В ТОЗИ СЛУЧАЙ С ДОКУМЕНТИТЕ ЗА ИМОТА ЩЕ СИ ТЪРСИШ РЕНТАТА ОТ ОБЩИНАТА

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Мярка COVID 1

Здравейте колеги, има ли някой друг в сектор Плодове, който е със сметка в ДСК и още не е...

80 0

Отново не спазване на графика

След като беше създадена от последното ръководство на МЗХГ/ДФЗ-РА добра и похвална традици...

193 0

Продължават ли кръстосаните проверки по животните ЕРД

От другата седмица ще тръгват кръстосани проверки по животни, някой има ли информация.

101 0

Мярка Ковид 19- 1

Какво стана с тази мярка? нали щеше да бъде платена между 28.09. и 02.10.2020. Беше добре...

194 0