Гъба Кладница - Отлгеждане и условия за кандидатстване по 112 млад фермер

• E
    Здравейте.\r\n\r\nПускам нова тема, защото предишната нещо не върви , не успях да намеря точен раздел за гъби, така че я пускам без подраздел на форума, ако е проблем модератора да я премести Та на въпроса, някой отглежда ли кладница на пънчета ? От къде се набавя мицела за засаждане ? Намира ли се пазара за продукцията ? Рентабилно ли е да се отглежда тази гъба ? Кога е най-добре да се засади (мисля да я засадя евентуално до септември за да мога да кандидатствам по програмата за млад фермер) ? На каква гъстота се поставят пънчетата ? Някакви тънкости и подробности при отглеждането и пр....А ве като цяло колко парички ще ми трябват за да направя 4ие за начало.
  • I
    Здравейте колеги. Имам интерес да опитам с кладница в чували за лична консумация като за начало. Някакви препоръки относно отглеждане на открито, минимални и максимални температура, влажност, светлина и прочие съвети ще са от полза. Благодаря предварително
  • K
    Ето, че и моите дърва изкараха първа вълна Кладници,като се започна от Началото на Октомври та до сега . Първо лятната, а след нея и зимната. Топенето във водата беше добър съвет от гъбите Гурме ( Благодаря Зоя !) и сега след като изкарах двете реколти ги подредих да си почиват до Пролетта .
  • K
    къде ги гледате тези ИЕ нали вече щепе да има вместо тях СПО или се е променило пак нешо
  • S
    4 ИЕ = 365 м2 гъби, т.е 1 ИЕ = 91,25 м2 Ако не се лъжа би трябвало да е 4 ИЕ = 361 м2 1 ИЕ = 90,25 м2
  • K
    Аз в момента експериментирам с Кладница първо в двете мазета. Мицела си го добивам сам. Като побелеят чувалите до края на Март месец ги пренасям в подготвено помещение за плододаване на вилата. Изкарвам първа вълна и ги изнасям на вън, на сенкя . През това време съм заредил другите, които пренасям...и така се застъпват нещата
  • V
    Здравейте, и аз съм намислил да започна отглеждането на кладница но мисля да е в чували а не с пънчета. И според мен щом се развива на открито без регулиране на температура и влажност няма как да не се получи в парник. Ако имате някакви съвети и опит ще съм ви много благодарен да го споделите.
  • L
    4 ИЕ = 365 м2 гъби, т.е 1 ИЕ = 91,25 м2
  • B
    Но по принцип колко икономически единици се стартират гъбите и колко кв. м. в една икономическа единица.
  • L
    Здравейте! Искам да попитам дали е необходимо да се вкопават дръвчетата в земята или може да се трупат на височина и дали това "..Площта, върху която са засадени гъбите, е всъщност развивката на кората на всяко дърво..." е наистина така ....къде може да се вземе повече информация за изискванията по мярката относно ситуиране и отглеждане. Благодаря предварително! Един от начините да подредите дръвчетата, е като показания на снимката - под формата на клада. Изискването във формулярите при кандидатстване, площта на отглежданите гъби да бъде в кв. м., ако е приложимо. Това е така, защото съществуват и други технологии на отглеждане, като например кладница в чували със слама. Не е проблем да се изчисли площта на кората на дърветата, след като се групират по диаметър, и след сумиране, това в действителност представлява произвоствената ви площ.
  • A
    Здравейте! Искам да попитам дали е необходимо да се вкопават дръвчетата в земята или може да се трупат на височина и дали това "..Площта, върху която са засадени гъбите, е всъщност развивката на кората на всяко дърво..." е наистина така ....къде може да се вземе повече информация за изискванията по мярката относно ситуиране и отглеждане. Благодаря предварително!
  • L
    Здравейте, За стопанство от 4 ИЕ ви трябват най-малко 1000 метровки с диаметър 10 см. Площта, върху която са засадени гъбите, е всъщност развивката на кората на всяко дърво. Ние отглеждаме шийтаке върху дървени стъбла и ако посетите страницата на фермата www.gourmetmushrooms.eu, ще отговорите на повечето от въпросите си. Инвестициите не са големи - може да направите фермата и на нива, не е необходимо да имате климатизирано помещение за сезонно отглеждане, което е от ранна пролет до късна есен, с изключение на зимните месеци. Към момента на кандидатстване, ви трябват само заразени с мицел дръвчета, вода и конструкция, може и дървена, с мрежи с висок процент на засенчване. Всички други инвестиции, ще направите след одобряване на проекта.
  • S
    здравей колега, понеже и аз имам желание да опитам във сферата на гъбарството да те попитем ти докъде стигна с проекта? аз само искам да уточня че математически изчислено ще ти трябват по- скоро 1600 трупчета ако искането е да се поставят на 50см, но доколкото разбрах междуредието трябва да е 1м, което прави 800 трупчета. Мицела ти е по 3лв 800гр и стига за 10 трупчета, демек 240лв за всички 800 ( дано не са 1600) годността на трупчетата е 3г и после трябват нови задължително ти трябва водоизточник най-добре сонда за подържане на висока влажност все още не съм намерил инфо за цената на едно трупче...или на кубик такива понеже каза че си на сенчесто, аз бая поразрових гъбарството, но за съжаление винаги стигам до извода че ще трябва помещение с малко светлина и много добро регулиране на температурата, демек климатична система, за да е хладно през лятото но и топло през зимата иначе мицела умира, като най доброто е по-скоро сграда стопанска постройка, а не нива.Все пак за тоя сорт почва не ти трябва той се храни с дървесината на трупчето. Интересно ще е да споделиш алтернативни (икономически по-изгодни начини за отглеждането) иначе по това дето аз съм го чел излиза мноо скъпо и нема файда субсидията ще ти е само за техническото обезпечаване и няма да остане за кокошка
  • E
    Е то 400 кв не са много сега го смятах 50см пънче и разстояние 50 до другото ми трябват 400 пънчета. Мисля че гъбата е най- удачна за мене имам и мн подходяща нива в подбалкан на сенчесто място.За мене важното е да стартирам с някакъв проек после мога да го обърна на овошки или на лешници. Също така съм замислил да взема и 300-400 кокошки за яица да си гледам помежду другото , само дано да дадът някое левче по програмата за млад фермер, пък после ще се развивам, че инача пак ме чака чужбината, щото с 500лв заплата не се живее
  • S
    първо не мисли само за пари, а дали ще ти е възможно да ги по държаш. Искат много грижа. Почни със малко и дали ти се отдава, и тогава преценяваш. Едно пънче зависи от дървото от меките Липа/топола и др 3-4г , а по твърдото дърво от 5-7 г. Някъде четох че разстоянието е 50-50 см ,смятай сам Има няколко фирми който предлагат

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Мярка COVID 1

Здравейте колеги, има ли някой друг в сектор Плодове, който е със сметка в ДСК и още не е...

79 0

Отново не спазване на графика

След като беше създадена от последното ръководство на МЗХГ/ДФЗ-РА добра и похвална традици...

191 0

Продължават ли кръстосаните проверки по животните ЕРД

От другата седмица ще тръгват кръстосани проверки по животни, някой има ли информация.

101 0

Мярка Ковид 19- 1

Какво стана с тази мярка? нали щеше да бъде платена между 28.09. и 02.10.2020. Беше добре...

191 0