Масово окуцяване на овце и кози

• S
    Голяма част от овцете започват да куцат.При преглед няма нищо.
  • A
    имам 2 кози нямат гнилец но куцат едната е с рана м/у копитото, а другата не се открива нищо ровихме в копитото и нямаше нищо а не могат да стъпят на краката си а сега незнам сега кво да правя МОЛЯ ЗА СЪВЕТИ.
  • A
    Сега животните ходят по стърнищата и събират много кал между пръстите на копитата маже и да са си набили копитата.
  • B
    Поздравления на колегата за изчерпателния отговор,а аз само да вметна за това,че тази година изобилства от ДЕДОВИЦИ-плевел с много лоши трини,магнит за копитата на животните.
  • P
    Ей , такава творба на тема "Копитен гнилец не бях чела".Толкова хубаво написано, ще си го сейфам някъде .
  • L
    Или много си патил , или си учил ...най-вероятно и двете...БЛАГОДАРНОСТИ
  • C
    Копитен гнилец-трудоемко за лечение,особено в закъснялите фази на заболяването.Ветеринарните лекари отбягват да го лекуват-отнема много време.Трябва да действате по следния ред,ако се разкуца овца: 1.Събаряте внимателно животното на земята,връзвате краката заедно,като болния е свободен. 2.Използвате топла вода,сапун и четка с твърд косъм,за да измиете копитото и областта над него много добре. 3.Ако има много израснал копитен рог,закривен и прочее го изрязвате. 4.Оглеждате внимателно живеца над копитото-за подувания,зачервявания,фистули и т н..Ако трябва притискате силно с пръст съмнителните участъци-често отдолу си личи,че има гной.Оглеждате живеца в междукопитната цепка и гледате за места,където се е отделила копитната капсула от живеца.Притискате силно с твърд инструмент копитото отдолу-често при гноен процес животното реагира на болка.Понякога още при подрязването се появява гной-виждате откъде излиза. 5.Ако има подуване над копитния рог,в областта на венеца,вземате макетно ножче,слагате гумени ръкавици и правите къс вертикален разрез върху най-високата част на подуването.Като излезе гной,впръсквате в отвора разтвор на калиев перманганат-0,1 % ,докато започне да излиза чист разтвор ,примесен с кръв.Не се притеснявайте от кървенето от кожата.По смелите може и да бръкнат в отвора с тампон от марля или памук,напоен с разтвор на глицерин и йод/1:1/ няколко пъти,като сменят тампона,докато спре по него да има гной.След това напъхвате в отвора дренаж,напоен със същия разтвор,отгоре слагате марлен тампон с ихтиол,превръзвате копитото с бинт и намокряте отгоре превръзката със разтвор на боров катран/или съответния спрей/.Инжектирате животното с тилозин.На другия ден режете превръзката и пак-дренаж,ихиол и т.н. 6.Ако се появи гной отдолу на копитото или копитния рог е омекнал,вземате по-остри резачки за кабел/ако си нямате специални клещи за копита на дребни преживни и изрязвате роговата капсула над мястото на гнойния процес до здрав живец.Тук директно промивате с разтвор на калиев перманганат,слагате марля с йод-глицерин и пак превръзвате. Показание,че сте на прав път ще е факта,че гнойта на 5-6 ден започва да се сгъстява и от сиво жълта започва да става жълто бяла.Когато като извадите дренажа тръгва само кръв,спирте с дренажите,купувате си един спрей с окситетрациклин в него и пръскате отворената рана,пръскате и върху тампона вместо ихтиол и превръзвате пак.Последната превръзка я правите само с катран или там съответния спрей с катран. Работете с хирургически ръкавици и си измивайте идеално ръцете след гореописаните манипулации. Копитния гнилец се причинява от микробна асоциация.Нелекуваните животни цапат с гной от фистулите постелята и през загнилия копитен рог или микрораничките микробите стигат до живеца.Заболяването е болест на влажните и мръсни овчарници. За профилактиката-друг път…
  • L
    И при мен ми се разкуцаха две три животни, но днеска куцат утре не, аз си го обеснявам че овцете ни са тежки и от камъчетата по черния път, където естествено се разиграват, си нараняват копитата. Само едно куцаше около седмица и го напръскахме с черен спрей и мина отведнъж, по-късно мога да питам доктора за името!
  • D
    ние с ножче изрязваме леко мястото и топим в разтвор от син камък.При едни минава бързо ,но при други много упорита работа
  • B
    Значи , след като избие гной , отваряш мако с ножа там където е избило и досега съм слагал какво ли не : мас , тетрациклин, гранулин .... , най моного файда виждам от йод !!! Накапваш в отвора на раната обикновен йод от аптеката и може леко с вълна или памук да запушеш отворчето , обаче след като си го тртирал да е по-нависоко от копитото за да не влизат камъчета ! Ако обаче е в мекото пак по същия начин без да запушваш само накапваш и с някакво мазило да речем тетрациклин мехлем и правиш превръзка на копитото с по-здрав плат , и оставяш животното един два дена в кошарата да му мине . Аз така се справям с куцотата до сега и други агалаксии и прочие не са ме натискали да ме пази Бог !
  • T
    Neo Caf спрей много е ефективен ако има гнойни рани
  • S
    Да набира гной.И със какво да се лекуват.
  • B
    Или да са набити с малки камъчета или песачинки които набиват копитото и след време избива гной , или от суша пукнати копита като при мен
  • R
    Може да се получи и когато овцете минат през кал, същата засъхва между двете половини на копитото и те почват да куцат. След като се зачисти няма проблеми.
  • R
    Погледнете очите, имат ли перде или посивяване. Предните крака над коленете дали са подути. Има ли промени в количеството на млякото. Може да е агалаксия
  • T
    и при мен има подобна ситуация и след няколко дни минава. Не знам каква е причината ако някой знае нещо по въпроса нека сподели опита си

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Колко мляко дава една коза като ббм

От известно време мисля дали да не си купя малко кози да спра да работя за хората а да раб...

145 0

Кaкви сa цените нa млякото в моментa и кои облaсти?

Здрaвейте колеги, кaкви сa цените нa суровото мляко и в кои облaсти, зa Ямбол и окръгa ?

434 0

Окозване

Здравко: Препоръчвам ти на 3-ия ден да започнеш да й даваш по-малко храна от обичайното. Нека това...

170 1

Печели ли се от кози

Kolega!: Колега, моят съвет e бегай от козите. Не е просто стока да се гледат. Отглеждането е специ...

650 2

Моля за съвет

т: Не го прави, по добре проси в София, ще си по-добре, поне ще си на печалба. В момента в к...

794 2